Vizita.si
Vbod okuženega klopa povzroči virusno vnetje možganskih ovojnic, ki ima lahko trajne posledice.

Infekcijske bolezni

Poznate nevarno bolezen, ki jo povzročajo?

L.E.
15. 04. 2013 11.53
1

Toplega vremena se razveselimo vsi, tudi klopi. Zdravniki zato opozarjajo, da ste v primeru, da v naravi preživite veliko časa, v nevarnosti, da zbolite za zelo hudo boleznijo, ki marsikomu povsem spremeni življenje – klopnim meningoencefalitisom.

Vbod okuženega klopa povzroči virusno vnetje možganskih ovojnic, ki ima lahko trajne posledice.
Vbod okuženega klopa povzroči virusno vnetje možganskih ovojnic, ki ima lahko trajne posledice.FOTO: iStockphoto
Bolezen se lahko pojavi pri vseh starostih.
Bolezen se lahko pojavi pri vseh starostih. FOTO: iStockphoto

Na ljubljanski Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja opozarjajo, da je zaradi toplejšega vremena povečana nevarnost, da se okužite z virusom klopnega meningoencefalitisa. Gre za zelo resno obolenje osrednjega živčnega sistema, ki ga povzroči vbod okuženega klopa. V primeru, da v naravi preživite veliko časa, svetujejo, da se zaščitite s cepljenjem. To je namreč edina učinkovita zaščita pred boleznijo, zaradi katere v naši državi podleže toliko ljudi, da smo po obolevnosti v samem vrhu vseh evropskih držav. Tudi zdravilo ne obstaja, temveč se zdravi simptome.

Previdno tudi pri uživanju nepasteriziranega mleka

“Klopni meningoencefalitis je resna, vendar žal pri nas še vedno podcenjena bolezen, ki lahko pusti neugodne posledice za zdravje,“ pojasni predstojnik, prof. dr. Franc Strle, dr. med. Dodaja, da je zdravljenje oziroma okrevanje dolgotrajno, zato je ključno še pravočasno cepljenje. V tem trenutku je pri nas precepljenih 12 odstotkov prebivalstva, kar je po mnenju strokovnjakov glede na to, da se okuženi klopi nahajajo po vsej državi, premalo. “V Avstriji, ki ima podobno sliko razširjenosti okuženih klopov kot Slovenija, se že vrsto let izvaja javna kampanja, ki je precepljenost povečala s šest na devetdeset odstotkov in je zaradi tega lahko zgled ostalim državam,“ pravi. “Potrebna je tudi previdnost pri uživanju nepasteriziranega mleka, ki je prav tako lahko krivec za prenos okužbe z virusom klopnega meningoencefalitisa.“ Tveganju za okužbo so sicer izpostavljeni ljudje vseh starostnih skupin, tudi otroci, pri katerih lahko ta bolezen pusti nevrološke posledice. Težje poteka običajno tudi pri starostnikih.

Bolezen lahko pusti trajne posledice

Se jih pa po podatkih Inštituta za varovanje zdravja še vedno največ okuži med preživljanjem prostega časa v naravi, običajno na območju, kjer imajo stalno prebivališče, ob zadrževanju v gozdu, na travniku ali vrtu. Prva faza bolezni se začne približno teden dni po vbodu klopa, in sicer se pojavi vročina, ki jo običajno spremljajo vsesplošno slabo počutje, bolečine v mišicah in glavobol. Po vmesnem izboljšanju, ki traja od nekaj dni do celo treh tednov, se pri večini bolnikov nadaljuje druga faza bolezni, ki jo poleg povišane temperature in močnega glavobola spremljajo tresenje, motnje zavesti in zbranosti, lahko celo ohromitve. Bolezen zahteva hospitalizacijo in močno vpliva na kakovost življenja tudi po okrevanju. Medtem ko približno odstotek ljudi umre, lahko pri drugih ostanejo trajne posledice, od močnih glavobolov, vrtoglavice in zmanjšane sposobnosti koncentracije do ohromelosti, motenj sluha in depresije. Marsikdo ne more več nadaljevati z opravljanjem svojega dela, kar lahko vodi v še hujše stiske.

Kako poteka cepljenje?

Cepi se lahko vsakdo, tudi otroci, ki so starejši od enega leta. Najbolj priporočljivo je to opraviti še pred začetkom toplega obdobja. Drugi odmerek sledi prvemu po enem mesecu, tretji po šestih do dvanajstih. Naslednji odmerek je potreben čez tri leta, nato se ustrezno raven zaščite vzdržuje z odmerkom na vsakih pet let.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662