1. Pred oskrbo rane si umijte ali razkužite roke
Nikar se rane, četudi je samo površinska, ne dotikajte z umazanimi rokami, kajti tako boste samo še povečali možnost okužbe. Zato če je le možno, roke umijte z vodo in milom ali pa jih razkužite s kakšnim razkužilom ali antibakterijskim robčkom. Še toliko bolje je, če si lahko, preden se boste dotikali rane, nadanete rokavice za enkratno uporabo.
2. Rano očistite
''Rane predvsem mehanično očistimo, pri čemer lahko uporabimo tudi antibakterijsko milo ter razkužilo, vendar ne alkohola. Rane obilno spiramo, na začetku lahko tudi s tekočo vodo, najboljše pa je spiranje s fiziološko raztopino,'' razlaga družinska zdravnica Lili Ločniškar, dr. med. ''Za drgnjenje uporabimo gazo, vendar moramo paziti, da nismo pregrobi, saj lahko dodatno poškodujemo tkivo.'' Če je v rani kakšen tujek, ki je zarit globoko v rano, na primer košček stekla ali pesek, ga nikar ne odstranjujte, saj ga lahko zarijete še globlje in še bolj poškodujete že tako ranjeno tkivo. V tem primeru naj poškodovanec takoj obišče zdravnika, ki mu bo tujek odstanil in rano do konca oskrbel. Če pa je tujek zgolj na površini rane, ga lahko previdno odstranite sami.
3. Očistite še kožo okrog rane in rano povijte
Tudi kožo okrog rane umijte – bodisi z navadno vodo bodisi z milom – in jo nato do suhega narahlo obrišite. Ko je rana in koža okrog nje očiščena in osušena, prizadeti del telesa sterilno prelepite oziroma pokrijte.
4. V primeru manjše krvavitve dvignite ranjeni del telesa
Ranjeni del telesa morate dvigniti nad ravnino srca, dvignjeni del pa nato z nečim podprite. Pomembno je tudi, da se rane, ki krvavi, dotikate čim manj – le kolikor je to potrebno zaradi same oskrbe poškodovanega.
Zlato pravilo pri oskrbi ran je tudi, da jih nikoli ne mažemo s kakšnimi agresivnimi pripravki ali pa z domačimi mažami. ''Ne uporabljamo alkohola in joda, ki sta primerna za čiščenje ran pred operacijami, za navadne rane pa ne. Prav tako ran ne mažimo z domačimi mazili, mastmi, olji ... Skratka, na rano ne dajemo ničesar razen sterilne gaze,'' pravi Lili Ločniškar. ''Seveda lahko uporabljamo tudi novejše obloge, ki pospešujejo celjenje in se jih kupi v lekarnah. Pri površinskih praskah lahko tudi namažemo mazilo s pantenolom, ki pospešuje celjenje.''
Če pa je kakšen košček ujet globlje pod kožo, če je rana globlja od nivoja kože (če so vidne kite, mišice, živci), če gre za rane na obrazu, pa je nujen obisk zdravnika, ki bo rano oskrbel tako, da za njo ne bodo ostale grde brazgotine in ki bo poskrbel tudi za cepljenje, če bo to potrebno. ''Proti tetanusu se moramo cepiti pri vsaki rani, tudi opeklinski, pa če je še tako majhna, in sicer v primeru, da je od našega zadnjega cepljenja minilo več kot 10 let. Sicer pa pri odrgninah druga cepljenja niso potrebna,'' še pojasni sogovornica.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV