Znanstveniki fakultete za medicino ameriške univerze Yale so odkrili, da so v ustni votlini bolnikov s pljučnico pred pojavom bolezni nastale izrazite spremembe bakterij, ki jo običajno naseljujejo. Na podlagi tega so ugotovili, da imajo več možnosti za razvoj bolezni tisti, ki za svoje zobe ne skrbijo dovolj dobro. "S svojimi dognanji lahko v prihodnje pojav pljučnice preprečujemo tudi tako, da vzdržujemo bakterije, ki živijo v naši ustni votlini," razlaga dr. Samit Joshi, vodja raziskave.
Skrbno ščetkanje zob naj po besedah Nigela Carterja, vodje britanske Ustanove za dentalno zdravje, ne bi zmanjšalo samo tveganja, da nas preseneti pljučnica. "Med zimskimi meseci zaradi nižjih temperatur bolj pogosto obolevamo vsi. Toda zapomniti si moramo, da se temu lahko izognemo na zelo preprost način. Povezava med boleznimi dlesni in splošnim zdravjem je že dodobra dokazana. Prav v tem času leta je tako še bolj pomembno, da pazimo na zdravje ustne votline. Dvakrat dnevno dve minuti ščetkajte zobe s pasto, ki vsebuje fluorid. Enkrat dnevno uporabite zobno nitko in očistite medzobne prostore. Uživajte čim manj sladke hrane in pijače, ne pozabite pa niti na redne obiske pri zobozdravniku." Če so vaše dlesni otečene in krvavijo, takoj poiščite strokovno pomoč. Enako pa velja tudi, če opazite prve simptome pljučnice: visoko vročino, kašelj z rjasto obarvanim ali krvavkastim izmečkom, zadihanost tudi, ko mirujete, in morebitno zmedenost.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV