Kaj sploh je RSV?
''RSV je kratica za RESPIRATORNI SINCICIJSKI VIRUS. Je zelo pogost povzročitelj okužb dihal pri dojenčkih in otrocih v zgodnjem otroštvu. Približno dve tretjini dojenčkov se okužita z RSV v prvem letu življenja, do konca drugega leta pa se z RSV okuži skoraj vsak otrok. Nevarnost, da se razvije težja oblika okužbe z RSV, je še posebej prisotna pri prezgodaj rojenih otrocih, otrocih s kronično pljučno boleznijo in otrocih s hujšo prirojeno srčno napako,'' pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Okužbe z RSV se v državah z zmernim podnebjem najpogosteje pojavljajo od jeseni do pomladi.
Kako se virus širi?
Virus je zlahka prenosljiv. Širi se s telesnim stikom (z dotikom, s poljubljanjem, z rokovanjem) z okuženo osebo. Pri večini dojenčkov RSV povzroči blag prehlad. Toda v določenih primerih – tudi pri prezgodaj rojenih otrocih, otrocih s kronično pljučno boleznijo in otrocih s hujšo prirojeno srčno napako – lahko RSV povzroči okužbo pljuč. Taki dojenčki lahko hudo zbolijo.
Virus je zelo nalezljiv. Dojenčki se lahko okužijo z njim, če pridejo v stik z otrokom ali odraslim, ki je z virusom okužen. Virus RSV se lahko širi s kašljanjem in kihanjem ali z neposrednim stikom.
Kakšni so napotki za preprečevanje virusa?
Nacionalni inštitut za javno zdravje poudarja, da lahko starši z nekaj ukrepi pomagate zmanjšati tveganje za okužbo z RSV, tako doma kot zunaj doma:
- Preden primete otroka, si roke umijte s toplo vodo in z milom.
- Če ste prehlajeni ali imate vročino, morate vedeti, da lahko s poljubljanjem dojenčka okužite z RSV. Dojenčka zato raje samo nežno objemite ali ga pobožajte po glavi.
- Če so sorojenci prehlajeni ali imajo vročino, pazite, da se dojenčku ne približajo.
- Pazite, da se ljudje z znaki prehlada ali vročino ne približajo otroku.
- Otroka ne jemljite s seboj tja, kjer je veliko ljudi (v vrtce, nakupovalna središča, na velika družinska srečanja ...).
- Če imate doma novorojenčka, je priporočljivo, da starejši sorojenec ne obiskuje vrtca, saj lahko prinese RSV domov.
- Do 2. meseca otrokove starosti odsvetujemo obiske.
- V bližini otroka ne kadite. Prepovejte kajenje v hiši.
Kakšni so simptomi okužbe?
Bodite pozorni na naslednje znake, ki se stopnjujejo od blagih do hujših:
- zvišana telesna temperatura,
- voden izcedek iz nosu,
- splošni znaki prehlada,
- suh, dražeč kašelj,
- težko dihanje,
- sopenje ali piskajoče dihanje,
- hitro dihanje,
- pomodrevanje,
- daljši dihalni premori.
Vizita e-novice
Vir: NIJZ
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV