Vse študije kažejo, da dovolj telovadbe število prehladov na leto kar prepolovi. Medtem ko večina ljudi smrka in kašlja vsaj dvakrat do petkrat letno, ljudje, ki se dovolj gibajo in so na sploh aktivni, smrkajo in kašljajo občutno manjkrat. To pa ni vse. Njihovi prehladi minejo hitreje ter imajo veliko manj hude simptome. Rezultati so bili še boljši, kadar so preučevanci uživali zdravo hrano ter se izogibali stresu, vendar pa se je telovadba v boju proti prehladu vseeno izkazala za najbolj učinkovito.
Gibanje naj bi po besedah strokovnjakov začasno občutno povečalo število belih krvničk, ki so v telesu zadolžene za napadanje tujkov, ki vdirajo v sistem. Pomembno je torej, da vadite redno, saj tako vzdržujete bolj krepak imunski sistem. Najbolj koristno je telovaditi vsak drugi dan.
Toda dobrodejna ni kar vsaka zvrst telovadbe. Imunskemu sistemu pomaga samo zmerno gibanje, medtem ko mu pretirano naprezanje škodi. Zelo težka vadba tveganje, da se prehladite, dejansko poveča. Deluje namreč kot stres. Telo preplavijo hormoni stresa, ki belim krvničkam naložijo še več dela, čeprav hkrati zmanjšajo njihovo število. Študije so dejansko pokazale, da imunski sistem krepi že reden polurni sprehod.
Lahko telovadba skrajša dolžino prehlada?
Ker telovadba krepi imunski sistem, je blagodejna tudi, kadar že čutimo prve znake prehlada. Toda pozor! Poslušajte svoje telo. Če so vaši simptomi zelo hudi, in še posebno, če imate vročino, lahko gibanje predstavlja dodaten stres, ki telo utrudi in poslabša njegovo okrevanje. V tem primeru je bolje počivati. Če pa čutite, da bi vam nekaj telovadbe prijalo, se ji nikar ne odpovejte. Pozorni bodite le, da spet ne pretiravate. Nikakor se vam ne sme zgoditi, da bi povsem zadihani komajda lovili sapo.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV