Vizita.si
Izpuščaj lahko spremljajo tudi drugi simdromi, kot so povišana telesna temperatura, mrzlica, mravljinčenje in bolečina.

Infekcijske bolezni

Tudi vi ga lahko dobite!

S.C.
27. 06. 2014 14.35
21

Kar pri četrtini odraslih in tudi pri nekaterih otrocih se ponavadi zaradi šibkega imunskega sistema na koži pojavi mehurčkast in izjemno boleč izpuščaj, imenovan pasasti izpuščaj, ki ga povzroči isti virus kot norice.

Pasasti izpuščaj povzroča virus noric, ki jih je v otroštvu prebolelo kar 90 odstotkov ljudi.
Pasasti izpuščaj povzroča virus noric, ki jih je v otroštvu prebolelo kar 90 odstotkov ljudi. FOTO: iStockphoto

Pasasti izpuščaj je akutno vnetje perifernih živcev v obliki izjemno bolečega mehurjastega izpuščaja, ki ga povzroča virus Herpes zoster, isti virus kot norice. Te je v otroštvu prebolela večina odraslih, slaba novica pa je, da ta virus še vedno počiva nekje v telesu in ne povzroča nobenih preglavic, ob morebitni oslabljenosti imunskega sistema pa se lahko prebudi in potuje po živčnih vlaknih v koži. Posledica tega je nastanek izpuščaja v obliki majhnih mehurčkov, napolnjenih s tekočino, najpogosteje strjenih v pasovih, od tu tudi izraz pasasti izpuščaj. Največkrat se pojavi na prsnem košu, na eni strani čela, celo okoli oči, lahko pa kjer koli na telesu.

Izpuščaj lahko spremljajo tudi drugi simdromi, kot so povišana telesna temperatura, mrzlica, mravljinčenje in bolečina.
Izpuščaj lahko spremljajo tudi drugi simdromi, kot so povišana telesna temperatura, mrzlica, mravljinčenje in bolečina.FOTO: iStockphoto

Prvi znaki

Ob prvi okužbi z virusom, ponavadi v otroštvu, se pojavijo norice ali vodene koze. Ko jih bolnik preboli, načeloma postane imun na ponovno okužbo, toda ker virus nikdar ne izgine iz telesa, lahko tudi čez več desetletij izbruhne v obliki pasastega izpuščaja. Preden se na koži pojavi izpuščaj, ga bodo napovedali drugi simptomi. Začelo vas bo srbeti, občutili boste vročino, mravljinčenje in bolečino. Nato se bodo na koži pojavile majhne rdeče pikice, ki bodo po nekaj dneh prerasle v boleč izpuščaj. Zelo verjetno je, da se vam bo povišala telesna temperatura, tresla vas bo mrzlica, preganjal glavobol, zna se pa zgoditi celo, da boste imeli razdražen želodec. Mehurčki, napolnjeni s tekočino, ponavadi izginejo v sedmih do desetih dneh, nato nastane krasta. Ob ustreznem zdravljenju izpuščaj popolnoma izgine v dveh do štirih tednih, bolečine in srbečica pa lahko trajajo tudi več tednov ali mesecev.

Možni dodatni zapleti

Če je prizadet obrazni živec, lahko pride do začasne ohromelosti predela obraza in izgube okusa. Če pa se izpuščaj nahaja v bližini oči, lahko povzroči okužbo očesa ter začasno ali celo trajno izgubo vida. Okuži se lahko tudi uho, zaradi česar imate težave s sluhom ali ravnotežjem. V redkih primerih lahko virus napade tudi hrbtenjačo in možgane, vendar pa se takšnim zapletom lahko izognete tako, da simptome začnete zdraviti v najkrajšem možnem času.

Zdravljenje

S tabletami proti bolečinam in mazilom proti srbečici lahko lajšate neprijetne simptome, če so bolečine prehude ali če se vam je izpuščaj pojavil v bližini oči, pa nemudoma obiščite zdravnika. Ta vam bo najverjetneje predpisal protivirusna in protibolečinska zdravila, na izpuščaj pa si lahko daste obkladke s fiziološko raztopino. Boleča mesta lahko natrete z zdravilnim jabolčnim kisom, štirikrat na dan in trikrat čez noč. Pekoč občutek srbečice naj bi izginil v nekaj minutah. Razdraženost izpuščaja lahko ublažite tudi s kopeljo v vroči vodi, ki ste ji dodali natrijev bikarbonat, dobrodošla pa je tudi prehranska terapija z uživanjem multivitaminskih pripravkov, ki vsebujejo vitamine, A, B-kompleks, C in E, pa tudi cink in lizin. Zelo priporočljivo pa je tudi cepljenje, ki ga še posebej priporočajo ljudem nad 60 let.

Kdo je ogrožen?

Pasasti izpuščaj lahko dobi vsak, ki nosi v sebi virus ali se z njim okuži kasneje, res pa je, da so nekateri bolj dovzetni. Ljudje, starejši od 60 let, imajo desetkrat več možnosti za pojav izpuščaja kot otroci, mlajši od deset let, tveganje pa je povečano tudi pri posameznikih, ki imajo šibek imunski sistem, pri tistih, ki so okuženi z virusom HIV ali so preboleli raka, pa tudi pri tistih, ki so nenehno pod stresom.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650