Vizita.si
Mehurčki, ki jih povzroči virus herpesa, so napolnjeni s tekočino, polno virusov, ki se hitro prenašajo.

Infekcijske bolezni

Se z njim spopadate tudi vi?

Katja Benčina
17. 01. 2013 13.54
0

Prehladna obolenja, pomanjkanje spanca, utrujenost in stres močno načnejo naš imunski sistem, s tem pa se povečajo možnosti za izbruh herpesa. Tega sicer ne moremo zdraviti, lahko pa skrajšamo njegovo trajanje, ublažimo neprijetne simptome in preprečimo širjenje na druga področja.

Mehurčki, ki jih povzroči virus herpesa, so napolnjeni s tekočino, polno virusov, ki se hitro prenašajo.
Mehurčki, ki jih povzroči virus herpesa, so napolnjeni s tekočino, polno virusov, ki se hitro prenašajo.FOTO: Profimedia
Izbruh herpesa se začne, še preden se pojavijo mehurčki, značilni za herpes. Takrat se pojavi srbečica ali pa predel le nekoliko peče.
Zdravila proti herpesu ni. Ko se človek okuži z njim, ta ostane v telesu in čaka na reaktivacijo. Kljub vsemu pa lahko lajšamo simptome in zmanjšamo njegovo pojavnost.
Najbolj je, da z zdravljenjem začnete že v tej fazi, in sicer na predel nanesite mazilo, ki ga lahko kupite v lekarni. To sicer herpesa ne bo ozdravilo, lahko pa olajša njegove simptome in skrajša njegovo trajanje vsaj za dan ali dva. Če pri roki nimate mazila, si lahko pomagate s koščkom ledu, ki ga pritisnite na prizadeto mesto. Mehurčke nato dvakrat dnevno umijte z milnico in popivnajte do suhega.

Izjemno pomembno pa je, da pazite, da virusa ne prenesete na druga mesta, še posebej nevarno je, če bi si ga prenesli na očesno sluznico, saj lahko to vaš vid poslabša ali celo povzroči slepoto. Da bi preprečili prenos herpesa, si po vsakem dotiku herpesa skrbno umijte roke, herpes pa lahko prelepite z obližem. Danes so na voljo tudi prozorni obliži, ki so bolj estetski in manj vidni.

Virus, ki povzroča labinalni herpes (okužbo okoli ust), je herpes simpleks tip 1. Z virusom se okužimo z neposrednim stikom.
Virus, ki povzroča labinalni herpes (okužbo okoli ust), je herpes simpleks tip 1. Z virusom se okužimo z neposrednim stikom. FOTO: profimedia
Da virusa ne bi prenesli na druge člane družine, pa imejte svojo brisačo za obraz, izogibajte se poljubom, v tem času ne delite kozarcev, jedilnega pribora, ličil za ustnice in podobno. Ko prebolite herpes, zamenjajte zobno krtačko.

Potek labinalnega herpesa

Virus, ki povzroča labinalni herpes (okužbo okoli ust), je herpes simpleks tip 1. Z virusom se okužimo z neposrednim stikom, najpogosteje s poljubljanjem ali prenosom preko kozarcev, izmenjavo šminke in podobno. Herpes je najbolj nalezljiv, ko so na koži še prisotne razjede, kljub temu pa se lahko širi, tudi kadar na koži ni več vidnih sprememb.

Simptomi se navadno razvijejo od 2 do 10 dni po prvem stiku z virusom, lahko pa je to obdobje tudi daljše. Ob okužbi se virus začne razmnoževanje v celicah kože, zaradi česar površina kože pordi, postane občutljiva, pekoča srbeča in ščemeča. Kmalu za tem se pojavi en ali več mehurčkov, iz katerih ob predrtju izteče tekočina, polna virusov. Iz mehurčkov se pozneje razvijejo razjedam podobne rane, ki ob odstranitvi ne puščajo brazgotin. Pridruženi simptomi so lahko podobni splošni gripi, še posebno, če se mehurčki pojavljajo v ustni votlini. Ko se akutna bolezen pomiri, virus potuje po zaznavnih živcih, ki oživčujejo prizadeti del kože, do živčnih celic v hrbtenjači. Tam ostane v neaktivni obliki in čaka na reaktivacijo.

Danes so na voljo tudi prozorni obliži, ki so bolj estetski in manj vidni.
Danes so na voljo tudi prozorni obliži, ki so bolj estetski in manj vidni.FOTO: Profimedia

Vnovično aktivacijo herpesa preprečuje močan imunski sistem, zato lahko ob njegovi oslabitvi ta spet izbruhne. Dejavniki, ki vplivajo na oslabljeni imunski sistem, so stres, druge okužbe, pomanjkanje spanca in podobno.

Zdravila proti herpesu ni. Ko se človek okuži z njim, ta ostane v telesu in čaka na reaktivacijo. Kljub vsemu pa obstajajo protivirusna zdravila, ki lajšajo simptome in zmanjšujejo število izbruhov.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650