Vizita.si
Prehlad

Infekcijske bolezni

Najpogostejše sezonske bolezni in pomembnost zaščite

N.R.A.
25. 11. 2024 04.27
0

Do določene mere lahko prehlade in podobne tegobe preprečimo in se zaščitimo. Nekaj lahko naredimo tudi za preventivo in ojačanje imunskega sistema, a ko nas sezonske bolezni ujamejo, kaj storiti?

Simptomi zimske viroze lahko vključujejo znake, kot so kašelj, izcedek iz nosu ali zamašen nos, vročina, bolečine, spremembe okusa ali vonja, piskajoče dihanje ali težko dihanje. V večini primerov je bolezen samoomejujoča in kratkotrajna, piše healthnews. V zimskem obdobju smo bolj ranljivi za vrsto okužb dihal, saj naš imunski sistem ne deluje na vrhuncu.

Načini, kako lahko pomagamo imunskemu sistemu
Preberi še
Načini, kako lahko pomagamo imunskemu sistemu

Vrste sezonskih okužb in virusov

V hladnejših podnebjih ljudje preživijo več časa v zaprtih prostorih in komunicirajo z drugimi v jesenskih in zimskih mesecih. Otroci so v šoli izpostavljeni različnim virusom in te okužbe pogosto prinesejo s seboj domov. Čeprav lahko prehlad prizadene kadar koli v letu, je v hladnejših mesecih večja možnost, da zbolimo za boleznimi dihal.

Mnogi virusi postanejo aktivni pozimi. Zahvalni dan, božič in vile iz sladkornih sliv nas spominjajo ne le na praznike, ampak tudi na obdobje, ko smo bolj dovzetni za bolezni dihal, kot so virusi navadnega prehlada (vključno s koronavirusi, ki niso povezani s COVID-19). Poleg navadnega prehlada med najpogostejše sezonske viruse v tem času spadajo respiratorni sinicijski virus (RSV), influenca (gripa) in COVID-19.

Prehlad.
Prehlad.FOTO: AdobeStock

Mnoge bolezni dihal imajo podobne simptome, kot so:

– glavoboli,

– izcedek iz nosu,

– kašelj,

– kihanje.

Vendar se lahko glede na vrsto virusa pojavijo dodatni simptomi.

Rumen izcedek iz nosu: kdaj k zdravniku?
Preberi še
Rumen izcedek iz nosu: kdaj k zdravniku?

Prehlad običajno povzroči najmanj težav in simptomov. Vendar pa lahko gripa včasih povzroči visoko vročino, izjemno utrujenost in glavobole. Primerjajte to s COVID-19, ki je pogosteje povezan z vnetim grlom, izčrpanostjo, izgubo okusa ali vonja in težavami z dihanjem. Nazadnje, RSV najverjetneje povzroči klinično piskajoče dihanje. Ne glede na osnovni virus se simptomi razlikujejo od posameznika do posameznika.

RSV virus
RSV virusFOTO: AdobeStock

RSV

Pri večini ljudi RSV, ortopnevmovirus, povzroča simptome, podobne prehladu, ki trajajo od enega do dveh tednov. Znaki RSV se najpogosteje pojavijo pri osebah, mlajših od enega ali starejših od 60 let. Čeprav se RSV lahko pojavi kadar koli, se običajno manifestira pozimi.

Respiratorni sincicijski virus (RSV) spet v porastu, Slovenija vodilna po pojavnosti okužb v Evropi
Preberi še
Respiratorni sincicijski virus (RSV) spet v porastu, Slovenija vodilna po pojavnosti okužb v Evropi

Gripa ali influenca 

V družini Orthomyxoviridae obstaja več vrst virusov gripe. Ti virusi predstavljajo spekter podtipov, ki temeljijo na variacijah površinskih beljakovin – hemaglutinina (H) in nevraminidaze (N). Te spremembe narekujejo virulentnost virusa (sposobnost, da enostavno okuži druge) in njegov potencial, da povzroči obsežne izbruhe ali pandemije. Še vedno pa se ljudje najpogosteje okužimo z gripo tipa A in B. 

Gripa
GripaFOTO: AdobeStock

Gripa A je znana po svoji sposobnosti hitre mutacije (spremembe) in ima velik potencial sprožitve globalnih pandemije. Manj verjetno je, da bo gripa B mutirala kot gripa A, še vedno pa lahko sproži sezonske epidemije, kar prispeva k znatnemu bremenu bolezni med svetovnimi skupnostmi.

Znate prepoznati simptome gripe?
Preberi še
Znate prepoznati simptome gripe?

COVID-19

COVID-19, ki ga povzroča koronavirus, je povzročil svetovno pandemijo, ki se je začela leta 2020, in bo tu ostala. Čeprav ni sezonski virus, kar pomeni, da lahko prizadene kadar koli v letu, ko vreme postane hladnejše in noči daljše, skupaj z drugimi boleznimi dihal stvari zaplete. Prisotnost COVID-19 lahko to zimo poveča tveganje za nastanek težav z dihanjem in drugih zapletov.

Nova različica COVID XEC se naj bi širila po Evropi
Preberi še
Nova različica COVID XEC se naj bi širila po Evropi

Prehlad

Pogosti prehladi običajno niso hudi in trajajo od nekaj dni do enega tedna. Prihajajo v različnih vrstah, vendar jih večino povzročajo drobne klice, imenovane rinovirusi. Medtem ko zima prinaša gripo in RSV, se COVID-19 in navadni prehladi pojavljajo ne glede na letni čas. Če vam je slabo zaradi stvari, kot so kašljanje, kihanje, bolečine v telesu ali vročina, morda ni nujno, da gre za enega od velikih virusov, o katerih vsi govorijo. Lahko gre le za običajen prehlad ali kakšno drugo virozo. Če ste zdravi in imate dober imunski sistem, jih večina izgine sama od sebe.

Če zbolite in se po 4–5 dneh ne počutite bolje ali se stanje poslabša, imate težave z dihanjem ali če vaša vročina narašča in se ne izboljša z zdravili brez recepta, kot sta acetaminophen ali ibuprofen, obiščite zdravnika.

Prehlad
PrehladFOTO: AdobeStock

Splošne strategije za preprečevanje zimskih virusov

Za preprečevanje sezonskih okužb in virusov lahko uporabite nekaj korakov:

– upoštevajte ustrezno higieno.

– Ko ste bolni, nosite obrazno masko, da zaščitite druge.

– Če ste bolni, poskusite čim dlje ostati doma, še posebej, če imate vročino.

– Dovolj spite. Premalo spanja oslabi imunski sistem.

– Če kašljate ali kihate, si pokrijte usta in se izogibajte kihanju ali kašljanju neposredno v roke ali zrak.

– Ohranjajte razdaljo do tistih z osnovnimi boleznimi dihal.

– Cepite se proti gripi in drugim boleznim.

– Zagotavljanje pravilne higiene je zelo pomembno. Temeljito si umijte roke ali uporabite alkoholno razkužilo za roke s 60-odstotno ali večjo močjo, če ste rokovali z nečim, česar se je nekdo drug dotaknil z nečistimi rokami.

Okužbe dihal so v porastu, poskrbite za preventivo
Preberi še
Okužbe dihal so v porastu, poskrbite za preventivo

Cepljenja proti RSV, COVID-19 in gripi

Obstajajo različni načini delovanja cepiv za zaščito našega imunskega sistema. Ne glede na to, kako cepivo deluje, cepljenja okrepijo vaš imunski sistem, da tvori protitelesa, ki se borijo proti bolezni. Ta protitelesa prepoznajo, kdaj ste bolni, in pomagajo vašemu telesu v boju proti virusu, s čimer upamo, da preprečite, da bi zboleli, vendar vsaj zmanjšate tveganje za hospitalizacijo ali smrt.

Za koga je priporočljivo cepljenje proti gripi?
Preberi še
Za koga je priporočljivo cepljenje proti gripi?

Zdravniki svetujejo vsem, ki so stari šest mesecev ali več, da se vsako leto cepijo proti gripi. Vsako leto se cepljenja proti gripi posodobijo; zato se učinkovitost cepiva vsako leto razlikuje. To je posledica hitre prilagodljivosti in stopnje mutacije organizma. Kljub temu cepljenje poveča vaše možnosti za popolno ozdravitev, če zbolite, ali prepreči pojav znakov, zlasti če že imate dejavnike tveganja.

Zato je priporočljivo cepljenje proti okužbi HPV
Preberi še
Zato je priporočljivo cepljenje proti okužbi HPV

Dolgotrajne raziskave podpirajo uporabo cepiva proti gripi in njegovo učinkovitost pri zmanjševanju bolezni pri različnih populacijah in starostnih skupinah. S tehnološkega vidika je učinkovitost zmanjševanja bremena bolezni, povezanih z gripo, dobro uveljavljena in dokazana.

Zato bi se morali cepiti proti gripi
Preberi še
Zato bi se morali cepiti proti gripi

Čeprav se učinkovitost cepiva proti gripi iz leta v leto razlikuje glede na stopnjo mutacije, so obsežne in dobro uveljavljene raziskave pokazale prednosti cepiva, zato zdravniki svetujejo vsakoletno cepljenje.

Upoštevanje previdnostnih ukrepov za preprečevanje sezonskih okužb je zelo pomembno, zato zima ni nujno, da bo sezona bolezni, bolečin in kašlja. Vendar se zavedajte, da se lahko vsakdo v kateri koli starosti okuži s COVID-19, RSV, gripo in drugimi virusi prehlada kadar koli v letu.

Vir: healthnews

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650