Vizita.si
Ameriška strokovnjaka sta opozorila, da so okuženi mačji iztrebki lahko nevarni tudi za sicer zdrave ljudi. Različne študije so namreč okužbo s parazitom Toxoplasma gondii povezale s shizofrenijo, obsesivno kompulzivno motnjo, revmatskim artritisom in možganskim rakom.

Infekcijske bolezni

Ste že slišali za nevarnost mačjih iztrebkov?

K.B.
15. 07. 2013 08.07
6

Paraziti v mačjih iztrebkih lahko predstavljajo veliko tveganje za javno zdravje, sta pred kratkim v ZDA opozorila znanstvenika, ki sta s svojo raziskavo močno razburila ljubitelje teh domačih živali. Vas zanima, kako nevarni so v resnici mačji iztrebki?

Ameriška strokovnjaka sta opozorila, da so okuženi mačji iztrebki lahko nevarni tudi za sicer zdrave ljudi. Različne študije so namreč okužbo s parazitom Toxoplasma gondii povezale s shizofrenijo, obsesivno kompulzivno motnjo, revmatskim artritisom in možganskim rakom.
Ameriška strokovnjaka sta opozorila, da so okuženi mačji iztrebki lahko nevarni tudi za sicer zdrave ljudi. Različne študije so namreč okužbo s parazitom Toxoplasma gondii povezale s shizofrenijo, obsesivno kompulzivno motnjo, revmatskim artritisom in možganskim rakom.FOTO: iStockphoto
V članku objavljenemu v žurnalu Trends in Parasitology sta znanstvenika dr. E. Fuller Torrey iz Stanley medicinskega raziskovalnega inštituta in dr. Robert H. Yolken iz John Hopkins bolnišnice opozorila na pomen boljšega nadzora nad mačjimi iztrebki in večjemu poudarku na raziskavah o nevarnih parazitih v njih. Menita namreč, da je parazit Toxoplasma gondii v mačjih iztrebkih bolj nevaren, kot smo mislili do sedaj, saj ni nevaren le za nosečnice in ljudi z oslabljenim imunskim sistemom, ampak ogroža tudi zdravje sicer povsem zdravih ljudi.
Infekcija je dokazano še posebej nevarna za nosečnice in za bolnike z oslabljenim imunskim sistemom, kot so na primer bolniki z AIDS-om. Sedaj pa strokovnjaka menita, da je parazit nevaren tudi za zdrave ljudi.
Infekcija je dokazano še posebej nevarna za nosečnice in za bolnike z oslabljenim imunskim sistemom, kot so na primer bolniki z AIDS-om. Sedaj pa strokovnjaka menita, da je parazit nevaren tudi za zdrave ljudi. FOTO: iStockphoto
''Zadnje študije kažejo, da imajo posamezniki z motnjami, kot so shizofrenija, obsesivno-kompulzivna motnja, revmatski artritis in možganski tumor več možnosti za to, da imajo v telesu Toxoplasma gondii protitelesa kot ostali ljudje. Poleg tega so nekatere raziskave pokazale, da bi lahko parazit vplival tudi na spomin in druge kognitivne funkcije pri ljudeh, ki sicer niso bolni. Sicer še ni dokazov, da je parazit vzrok za omenjene motnje, a so podatki pokazali, da moramo znova premisliti možna tveganja povezana z mačjimi iztrebki,'' sta strokovnjaka povedala za ameriški CNN.

Mačke namreč samo v ZDA pustijo približno 1,2 ton blata v okolje, del teh odpadkov pa je okuženih s parazitom imenovanim Toxoplasma gondii. Študije ocenjujejo, da na področjih, kjer mačke pogosto iztrebljajo obstajajo od 3 do 400 jajčec tega parazita. Le eno jajčece pa že lahko povzroči okužbo. Infekcija je dokazano še posebej nevarna za nosečnice, saj se lahko prenese na plod in povzroči hude zaplete in celo smrt, nevarna pa je tudi za bolnike z oslabljenim imunskim sistemom, kot so na primer bolniki z AIDS-om, saj lahko povzroči okužbo možganov in druga stanja. Sedaj pa strokovnjaka menita, da je parazit nevaren tudi za zdrave ljudi.

Za kako veliko tveganje gre v resnici?

Pri domačih mačkah, ki doma ne zapustijo pogosto, ni vzroka za skrb, saj so le redko okužene s parazitom. Bolj pa so problematične mačke, ki živijo na prostem. Mačke se namreč z parazitom Toxoplasma gondii okužijo, ko jedo okužene ptiče, miši ali druge manjše živali. Prav zato je v tem primeru potrebno biti nekoliko bolj previden. ''Skoraj vse mačke, ki so okužene, so tiste, ki so pogosto na prostem. Poleg tega imejte v mislih tudi to, da ne poznajo meja, ki jih ustvarjamo ljudje, kar pomeni, da lahko tudi sosedova mačka na vaš vrt prenese jajčeca parazita,'' sta še pojasnila.

Mačke, ki le redko zapustijo dom, niso problematične. Med tistimi, ki so najpogosteje okužene s parazitom so mačke, ki so veliko na prostem.
Mačke, ki le redko zapustijo dom, niso problematične. Med tistimi, ki so najpogosteje okužene s parazitom so mačke, ki so veliko na prostem.FOTO: iStockphoto

Kako preprečiti okužbo?

Bolj previdne morajo biti nosečnice, ljudje z boleznimi, ki oslabijo imunski sistem in otroci. Ti naj ne čistijo mačjih stranišč in naj se ne zadržujejo v bližini le-teh. Poleg tega pa sta strokovnjaka podala še nekaj nasvetov, ki vas lahko obvarujejo pred okužbo:

- Mačjih iztrebkov ne zavrzite v stranišče, da ne bi preko kanalizacije okužili rek in jezer;

- Če imate na vrtu peskovnik, v katerem se igrajo otroci, ga po uporabi pokrijte, saj si mačke pogosto to področje izberejo za iztrebljanje in uriniranje. Študija, ki sta jo opravila strokovnjaka je namreč pokazala, da je prav v peskovnikih pogosto velika koncentracija jajčec parazita. Če peskovnika do sedaj niste uporabljali, je dobro, da zamenjate pesek v njem in ga nato pokrivate.

- Tisti, ki ste veliko na vrtu, bi morali uporabljati rokavice, saj so vrtovi eno najljubših mest, kjer mačke opravljajo svoje potrebe. Ena izmed študij je pokazala, da imajo lahko ljudje, ki vrtnarijo za nohti tudi do 100 jajčec tega parazita.

- Zelenjavo iz vrta je potrebno dobro oprati.

Sicer pa so se na njuno opozorilo že odzvali tudi ljubitelji mačk, ki menijo, da so njune ocene pretirane in da bi pred opozorili morala počakati na trdne dokaze.
 

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650