Vizita.si
Smrti zaradi noric so izjemno redke, je pa okužba z virusom noric zelo pogosta med otroci do 10. leta.

Infekcijske bolezni

Tragično preminila zaradi povsem običajne bolezni

K.B.
24. 03. 2014 11.37
8

Starša komaj 7-letne Nicole Murphy sta decembra lansko leto doživela najhujšo nočno moro vsakega starša. Ko je njen oče Aaron ob treh zjutraj prišel preveriti, kako se počuti Nicole, jo je v postelji našel nepremično in brez znakov življenja.

Smrti zaradi noric so izjemno redke, je pa okužba z virusom noric zelo pogosta med otroci do 10. leta.
Smrti zaradi noric so izjemno redke, je pa okužba z virusom noric zelo pogosta med otroci do 10. leta. FOTO: Profimedia
Najhujša nočna mora vsakega starša se je uresničila staršema 7-letne Nicole Murphy, ki sta mislila, da je Nicole zbolela le za nedolžnimi noricami in da jih bo prebolela tako kot vsi ostali otroci. Nicole iz Worcestershirea je 26. decembra dobila izpuščaje po vsem telesu in se počutila zelo slabo. Prav zato je njen oče 29-letni Aaron njeno stanje spremljal vso noč in jo večkrat prišel pogledati. Opazil je, da težko diha, a je mislil, da je to preprosto simptom, ki je del prebolevanja te virusne okužbe. Ob treh zjutraj pa jo je v posteljici našel nepremično. Takoj je poklical reševalno vozilo, ki jo je odpeljalo v bližnjo Worcestershire Royal bolnišnico, a bilo je prepozno. 24 ur po prvih izpuščajih je Nicole tragično preminila.

Mrliški oglednik bolnišnice je včeraj potrdil, da bi smrt lahko izzval virus noric, a namestnica mrliškega oglednika Marguerite Elcock je kasneje zaključila, da je smrt vzrok nepoznanega naravnega vzroka. Patolog namreč ni znal določiti natančnega vzroka smrti.
Kljub vsemu pa sta starša deklice Aaron Murphy in njegova partnerica 29-letna Clare Rush prepričana, da so smrt povzročile norice, zato si želite, da bi se ljudje zavedali, da ne gre za nedolžno bolezen. ''Zavedati se moramo, da norice niso neškodljiva otroška bolezen. Niti sanjalo se mi ni, da lahko povzročijo odpoved organov, mislil sem, da je najhujša stvar, ki se lahko zgodi, brazgotina, če jih praskaš. Preprosto ne morem dojeti, kako je moja hči lahko umrla za nečem, kar zdravniki opisujejo kot preprosta bolezen,'' je za britanski Mail Online pojasnil oče Aaron, ki se zadnje noči, ko je bila njegova hči Nicole še živa, spominja kot včeraj. ''Nicole se je čez noč počutila zelo slabo in slišal sem, da težko diha, zato sem jo nenehno spremljal, če je dobro. Zdelo se je, da je spala, a nazadnje, ko sem jo prišel pogledati, ni več dihala. Storili smo, kar smo lahko. Sem smo prišli, da bi dobili odgovore, a še zdaj ne vemo zagotovo, zakaj je umrla,'' je povedal po zaslišanju na sodišču.

Njena mati gospa Rush, ki je tudi medicinska sestra, pa je pojasnila: ''Slišala sem že za starše, ki so otroke nalašč izpostavljali noricam, ko so bili mali, saj so rekli, da je bolje, da jih prebolijo, ko so še otroci in ne, ko so odrasli. A želim si, da bi naša zgodba ljudi spodbudila k temu, da premislijo dvakrat o tem dejanju. Dan pred tem je le imela izpuščaje in dali smo ji Calpol, tako kot so rekli zdravniki. 24 ur za tem je bila mrtva. Popolnoma smo strti, ker smo izgubili našo majhno deklico in želimo si, da ne bi nihče ne bi šel skozi to izkušnjo.''

Nicole se je z virusom noric okužila po tem, ko sta za noricami zbolela tudi njuna dve-letna sestra Jenna in 5-letni brat Preston. A v nasprotju z njima je Nicole utrpela hudo reakcijo. S
icer pa Nicole ni prvi otrok, ki je umrl zaradi noric. Leta 2008 je zaradi virusne okužbe preminil tudi 5-letni Fabio Alves-Nunes. Po okužbi z virusom je razvil toksični šok – oblika zastrupitve krvi - in utrpel odpoved organov.

Več o noricah

Smrti zaradi noric so izjemno redke, je pa okužba z virusom noric, strokovno imenovanim humani herpes virus 3, zelo pogosta med otroci do 10. leta. Virus se prenaša kapljično ali s stikom z mehurčkom. Inkubacijska doba je dva do tri tedne. Otrok dobi vročino, se slabo počuti, ima blago vnetje dihal in očesnih veznic. Po 1 do 3 dneh se pojavi izpuščaj, najpogosteje najprej na obrazu in v lasišču, kasneje lahko po celem telesu. Pojavijo se rdeče makule in mehurčki, ki močno srbijo in se po nekaj dneh posušijo. Krastice odpadejo v nekaj tednih. V ustih se lahko pojavijo razjede. Bezgavke v zatilju so otečene.

Pomembno je, da se otrok čim manj praska, da ne pride do sekundarne bakterijske okužbe in nastanka ugreznjenih brazgotin. Otrok je kužen 1 do 2 dni pred pojavom izpuščaja in dokler se mehurčki ne posušijo, nekako še 5 do 7 dni. Po ozdravitvi virus ostane v senzornih gangljih vse življenje. Pri odraslih primarna okužba poteka precej težje, z večjo splošno prizadetostjo in običajno traja dalj časa.

Zdravljenje

Običajno zadošča počitek in tekoči puder za kožne spremembe. Srbenje lahko omilimo z antihistaminiki. Nekateri se v lekarni dobijo brez recepta. Na kožo se lahko nanesejo tudi razstopine in kreme proti srbenju (antipruritiki), v primeru sekundarne bakterijske okužbe pa na izpuščaj nanesemo antibiotične kreme. Sicer pa norice zdravijo infektologi, kamor vas v primeru zapletov lahko napoti osebni zdravnik. Če opazite težko dihanje ali hujše simptome, pa se obrnite na urgentno pomoč.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650