Vizita.si
Najpogosteje zbolevajo malčki do drugega leta starosti, ki bolezen tudi najtežje prenašajo.

Infekcijske bolezni

Ubranite se pred rotavirusi!

E. D.
11. 11. 2010 11.18
0

Na Celjskem so v mesecu oktobru glede na pretekla leta opazili povečano število rotaviroz. Najpogosteje zbolevajo malčki do drugega leta starosti, ki bolezen tudi najtežje prenašajo. A z ustreznimi higienskimi ukrepi in cepljenjem lahko širjenje rotavirusov preprečimo.

Najpogosteje zbolevajo malčki do drugega leta starosti, ki bolezen tudi najtežje prenašajo.
Najpogosteje zbolevajo malčki do drugega leta starosti, ki bolezen tudi najtežje prenašajo.FOTO: iStockphoto
Viroza, ki jo povzročijo rotavirusi, je sila neprijetna. Spremljajo jo namreč driska, bruhanje, povišana telesna temperatura, slabo telesno počutje, lahko tudi krčevite bolečine v trebuhu, izčrpanost, utrujenost. Obolenje še posebej težko prenašajo otroci in dojenčki, ki tudi najpogosteje zbolevajo. Še posebej prva rotavirusna okužba poteka z najtežjimi bolezenskimi znaki. Zaradi močnega bruhanja, driske in povišane telesne temperature lahko hitro pride do izsušitve, ki otroka življenjsko ogroža. Otrok postane utrujen, brezvoljen, zaspan, odvaja malo ali nič urina, urin potemni. Pri tako hudi izsušitvi nadomestimo izgubo tekočine le z dajanjem raztopin direktno v žilo in je zato najpogosteje potrebno zdravljenje v bolnišnici, so pojasnili na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje.
Rotavirusi povzročajo drisko, bruhanje, povišano telesno temperaturo, slabo telesno počutje, lahko tudi krčevite bolečine v trebuhu, izčrpanost, utrujenost.
Rotavirusi povzročajo drisko, bruhanje, povišano telesno temperaturo, slabo telesno počutje, lahko tudi krčevite bolečine v trebuhu, izčrpanost, utrujenost. FOTO: iStockphoto

Kako ravnati v primeru okužbe?

Sicer pa pri blažjih oblikah okužbe z rotavirusom ni posebnega zdravljenja. Ker namreč obolenje povzroči virus in ne bakterija, zdravljenje z antibiotiki ne pomaga in zato ne pride v poštev. Tudi uporaba živalskega oglja ni smiselna, pravi dr. Alenka Trop Skaza, dr. med., predstojnica oddelka za epidemiologijo na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje, in dodaja: ''Pri rotavirusni okužbi ni posebnega zdravljenja. Najnujnejše je nadomeščati tekočino. Oboleli otroci in odrasli lahko pijejo kakršno koli tekočino, odsvetujemo le gazirane pijače, ker povzročajo napetost v trebuhu. Otrok mora piti velikokrat, vendar po malem in kolikor prenese, naenkrat le nekaj žlic tekočine ali požirkov. Posebna dieta ni potrebna, zato otroku ponudimo hrano, ki jo želi. Če otroka dojite, z dojenjem nikakor ne prenehajte. Prav nasprotno, doječe matere naj otroke v času bolezni dojijo še pogosteje kot običajno.''

Rotavirusi se zlahka prenašajo

Zato je pomembno, da oboleli ostane doma, a ne le v času bolezni, temveč tudi nekaj dni po tem, ko simptomi minejo. ''Bolnik izloča virus predvsem v času bolezni in še nekaj časa po njej, tudi ko driska in bruhanje že izzvenita. Otroci, ki so preboleli rotavirozo, naj še vsaj dva dni po koncu bolezni ostanejo v domačem varstvu zaradi omejevanja prenosa okužbe na ostale otroke v kolektivnem varstvu,'' še svetuje dr. Trop Skaza. Okužba se z osebe na osebo najlažje prenaša z neposrednim stikom, to pomeni, da se virusi iz okuženega prenesejo prek rok v usta druge osebe. Lahko pa se prenese okužba tudi prek dotikanja okuženih površin, igrač, jedilnega pribora in drugih predmetov, ki se jih je bolnik z rotavirusom dotikal. Verjetno je možen tudi aerogeni prenos (prenos po zraku), ko se rotavirusi iz fekalnih iztrebkov ali izbruhanine sprostijo v zrak. V tem primeru pride do okužbe zaradi vdihavanja zraka, v katerem so virusi. Inkubacijska doba (čas od okužbe do pojava bolezenskih znakov) je najpogosteje od enega do treh dni, so še sporočilo iz celjskega Zavoda za zdravstveno varstvo. Zato je pomembno, da z ustreznimi preventivnimi higienskimi ukrepi kolikor se le da zmanjšamo možnost okužbe. ''Posebno pozornost namenimo umivanju rok. Kadar bolnik bruha, je potrebno izbruhanino čim prej očistiti, krpe zapreti v vrečke, da ne pride do širjenja rotavirusov v zrak. Prostor moramo dobro prezračiti in očistiti z vročo vodo,'' še priporoča dr. Alenka Trop Skaza.

Na voljo tudi cepljenje

Za zaščito otrok pred rotavirusnimi okužbami sta pri nas na voljo dve vrsti cepiva in prav od vrste cepiva je odvisno, ali otrok prejme dva ali tri odmerke. Prvi odmerek lahko prejme že dojenček starejši od šest tednov, cepljenje pa je treba zaključiti do 24. tedna dojenčkove starosti, pojasnjujejo na Zavodu za zdravstveno varstvo Celje.

Z ustreznimi preventivnimi higienskimi ukrepi lahko možnost prenašanja okužbe zmanjšate oziroma preprečite.
Z ustreznimi preventivnimi higienskimi ukrepi lahko možnost prenašanja okužbe zmanjšate oziroma preprečite.FOTO: iStockphoto

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587