Vizita.si
image (28)

Infekcijske bolezni

Imate klopa? Kaj zdaj?

Mojca Koprivnikar
22. 04. 2009 19.05
2

Predvsem ne zganjajte panike! Poiščite pinceto, klopa primite tesno ob koži in previdno izvlečite. Odstranjenega klopa ne zmečkajte, temveč ga odvrzite v koš za gospodinjske odpadke. Za odstranjevanje klopov ne uporabljajte mazil, krem, laka za nohte, petroleja ali česar koli drugega.

Klope najdemo po celi Sloveniji, ne le nad 1500 metri nadmorske višine.

Dr. Franc Strle s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana svetuje, da si klopa odstranite sami. "Prav nobene potrebe ni, da greste takoj k zdravniku. Odstranjevanje klopov namreč ni naloga zdravstvene službe oziroma je le v izjemnih primerih, ne more pa biti razlog za obisk ambulante ob 3. uri ponoči in ni razlog za kirurški poseg''.

In kako pravilno odstranite klopa?

Klopa primemo s pinceto tesno ob koži in previdno izvlečemo. ''Če to naredimo sunkovito, je več možnosti, da se bo zatrgal. Če rilček ostane v koži, za prenos okužbe s klopa na človeka sicer ni nevarno, lahko pa rilec in del telesa v koži povzroči ognojitev. V redkih primerih delčka klopa, ki ostane v koži, z enostavnimi postopki ne uspemo odstraniti, vendar to ni in ne sme biti razlog za kirurški poseg. V takih primerih je najbolje počakati in odstranitev preložiti za nekaj ur oziroma na naslednji dan.''

Nekateri ga skušajo odstraniti tako, da ga vrtijo v smeri urnega kazalca ali v nasprotni smeri, drugi kanejo na klopa kapljico olja ali sline. Ti načini odstranjevanja so uspešni predvsem v primerih, ko so klopi prisesani razmeroma kratek čas, manj uspešni od odstranjevanja s pinceto pa, ko jih odkrijemo kasneje in so zariti globoko v kožo, je pojasnil dr. Strle.

"Odstranjenega klopa ne zmečkajte, temveč ga odvrzite v koš za gospodinjske odpadke. Za odstranjevanje klopov ne uporabljajte mazil, krem, laka za nohte, petroleja ali česar koli drugega. Hitreje klopa opazite in pravilno odstranite, manjša je možnost za okužbo. Mesto vboda klopa opazujte še nekaj tednov po njegovi odstranitvi. Če opazite rdečino, ki se širi navzven ter postaja v sredini svetla, se čim prej posvetujte z zdravnikom."

Naj vas klopi ne zadržijo doma!

Čeprav so klopi prebivalci gozdov in travnikov, pa ni nobenega razloga, da se odpoveste potepanju po gozdovih in sproščanju na travniku pod milim nebom. Pazite le, da se pred sprehodi primerno zaščitite.

Preventiva se začne s sredstvi, ki odganjajo žuželke in oblačili, ki naj pokrivajo čim več kože. Tako klopu preprečite dostop do kože. Pametno je tudi, da se na sprehod po gozdu odpravite po označenih poteh, saj se v neurejeni goščavi lahko skriva leglo klopov. Pomembno se je zavedati, da sredstva za odganjanje mrčesa ne delujejo stoodstotno, omejena so s časom in učinkovitostjo.

Infektolog Branko Šibanc svetuje, da za sprehod v naravo oblečete dolge rokave, hlače pa zatlačite za nogavice. Najboljša so svetla oblačila. "Ko pridete domov se oprhajte in temeljito preglejte telo."

Klopi so skoraj povsod!

V zadnjem času so predvsem na Gorenjskem zaznali večje število ugrizov klopov.

Sicer je klope najti povsod po Sloveniji. Na območjih, ki presegajo 1000 metrov nadmorske višine, se zadržujejo le redko, na nadmorskih višinah, ki presegajo 1500 metrov, pa jih ni. Območja, kjer ni klopov, so redka, vendar so tudi ta čedalje bolj okužena. Klopi imajo radi razmeroma toplo in vlažno okolje. Zelo vroče in suho vreme jim ne prija, tudi kadar je mraz, niso dejavni.

Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite tudi na našem FORUMU.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587