Glivičnemu vnetju dimelj s tujko pravimo Tinea cruris, kaže pa se z rdečim in velikokrat obrobljenim izpuščajem oziroma osipom na vlažnih predelih telesa. Najpogosteje tako prizadene kožo v predelu dimelj, notranjosti stegen in zadnjice. Ta srbeča infekcija se najpogosteje pojavlja pri osebah, ki se veliko znojijo, so pretežke ali močno poraščene, sicer pa se lahko okuži kdor koli.
Peče, srbi in se lušči …
Pri glivični okužbi Tinea cruris predel dimelj postane srbeč in razdražen, predvsem v pregibu med genitalijami in zgornjim delom noge. Ker se okužba najpogosteje pojavlja pri moških, simptomi vključujejo tudi srbečico mošnje. Na prizadetem predelu se nato pojavi rdečica z dobro vidnim in jasnim robom. Izpuščaji se pojavijo na obeh straneh dimelj, običajno pa se razširijo nekoliko navzdol po notranji strani vsakega stegna. Infekcija se včasih razširi tudi na druge dele telesa ali se najprej začne na katerem drugem delu telesa, na primer na stopalih in med prsti na nogah v obliki atletskega stopala, ter se nato razširi v dimlje. Znaki in simptomi sicer vključujejo tudi morebitno analno srbečico, če se infekcija razširi do zadnjice, pekoč občutek na prizadetem območju in luščenje ter pokanje kože v dimljah. Zaradi infekcije lahko postane neprijetno že nošenje tesnega spodnjega perila ali oblačil, hoja ali vadba pa lahko izpuščaje le še poslabša ter okrepi ostale znake in simptome.
Težava je nalezljiva!
Glivično okužbo dimelj običajno povzročijo glivice dermatofiti, ki so odgovorne tudi za glivično okužbo stopal in atletsko stopalo. Ti mikroorganizmi so sicer stalni prebivalci naše kože in se obnašajo povsem neškodljivo, dokler je koža čista in suha. Na določenih predelih telesa, kjer je koža večkrat vlažna in topla, na primer v dimljah, pa se glivice lahko začnejo razraščati, razmnoževati in povzročijo izbruh infekcije. Okužba se lahko prenaša z osebe na osebo z uporabo istih in okuženih brisač ali oblačil ter z neposrednim stikom, na primer med spolnim odnosom z osebo, ki ima infekcijo.
Glivice se razmnožujejo v vlažnem in zatohlem okolju, zato so večjemu tveganju za infekcijo izpostavljene osebe, ki se veliko znojijo. Z znojenjem se s kože namreč spirajo tudi maščobe, ki ščitijo pred čezmernim razmnoževanjem glivic, zaradi česar je koža še bolj izpostavljena infekcijam. Tovrstne okužbe so poleg tega pogostejše pri moških, čeprav se pojavljajo tudi pri ženskah, pri osebah, ki nosijo tesno spodnje perilo ali med športnimi aktivnostmi nosijo dispenzorje, ki jih ne negujejo primerno, pri debelih osebah, tistih, ki se veliko znojijo, imajo oslabljen imunski sistem, atopični dermatitis, kakšno kronično podedovano kožno bolezen ali so čezmerno poraščeni.
Trdovratna, a ozdravljiva okužba
Čeprav so vse glivične okužbe izjemno trdovratne in se rade ponavljajo, jih je z vztrajnostjo mogoče odpraviti. V lekarnah lahko brez recepta kupite mazila za zdravljenje glivičnih okužb, različna razpršila in pudre. Ker se navodila za uporabo teh izdelkov razlikujejo od proizvajalca do proizvajalca, jih pred uporabo natančno preberite in jih strogo upoštevajte. Če je vaša koža močno prizadeta in se okužba kljub uporabi zdravil ne izboljša, obiščite zdravnika. Ta vam bo po vsej verjetnosti predpisal protiglivično mazilo, kombinirano s kremo, ki vsebuje steroide. Ti namreč zmanjšajo vnetje, lajšajo srbečico in rdečico. Ker se tovrstna zdravila običajno ne uporabljajo dlje kot sedem dni, poleg tega pa steroidi ne uničijo glivic, morda težava ne bo popolnoma izginila v tem času, zato boste morali še naprej uporabljati običajna protiglivična zdravila. Pri odpravljanju glivičnih obolenj sta najpomembnejši doslednost in vztrajnost.
Preventiva je boljša kot kurativa
Da bi se izognili okužbi, je priporočljivo upoštevati nekaj osnovnih higienskih pravil in nasvetov:
- vsakodnevno si umivajte predel dimelj in genitalije, še posebej pa po športnih aktivnostih ali če ste se preznojili;
- po umivanju si predel dimelj ter notranjost stegen vedno dodobra obrišite in osušite;
- če ste močno poraščeni, si dimlje po prhanju osušite s sušilnikom za lase;
- da bi preprečili čezmerno znojenje, si pregib med genitalijami in zgornjim delom noge potresite z otroškim pudrom;
- spodnje perilo si menjujte vsak dan, naj bo sveže in čisto, če se znojite, spodnjice menjajte tudi pogosteje;
- oblačila, v katerih telovadite, še posebej kratke hlače, redno umivajte;
- izogibajte se tesnim hlačam in hlačam iz materialov, ki ne omogočajo dihanja kože;
- namesto običajnih spodnjic nekaj časa nosite zgolj "boksarice";
- brisače in drugih intimnih pripomočkov ne delite z drugimi, prav tako pa si jih tudi ne izposojajte;
- če vam težave povzroča atletsko stopalo, stanje nadzorujte, da se ne bo razširilo v predel dimelj.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV