"Poskrbeti moramo, da v bližini stanovanj ni stoječe vode, da voda ne stoji dlje kot en teden in da vodo za zalivanje pokrivamo," je pojasnila. Z vrtov in okolice hiš je treba odstraniti odpadne posode, ki jih ne uporabljamo. Tigrasti komarji potrebujejo za razmnoževanje zelo malo vode, zato je potrebna previdnost tudi pri različnih ponjavah, kjer se po dežju naredijo luže.
Tigrasti komar se lahko razmnožuje v zamašenih žlebovih, zato je priporočljivo redno čiščenje, tako da v njih ni odpadnega listja. Ker se zadržuje predvsem v grmovju, prašenje velikih površin z insekticidi ni učinkovito. Neuspešno je tudi zatiranje ličink z larvicidi, saj bi bilo treba larvicid uporabiti za vsako posodo posebej, je dejala.
V okviru projekta bodo spremljali populacijo tigrastega komarja na območju občine Koper. Pri tem bodo uporabljali specifične pasti, ki to vrsto komarja privabljajo s pomočjo posebnih tablet. Te vsebujejo podobne sestavine, kot jih izloča človeška koža, sicer pa za človeka niso škodljive.
Zoper tigrastega komarja so po navedbah Kalanove učinkoviti insekticidi s 30-odstotno vsebnostjo aktivne učinkovine DEET. Paziti pa je treba, da si po uporabi umivamo roke in da insekticida ne prenašamo na hrano.
Tigrasti komar pri nas ne prenaša bolezni, je izpostavil zdravnik epidemiolog Boris Kopilovič iz koprskega zavoda za zdravstveno varstvo. Pač pa je ta vrsta komarja prenašalec bolezni čikungunja v Indijskem oceanu, na območju otokov Mauricius in Reunion, na območju južne Indije in ob vzhodni obali Afrike. Bolezen se je pred leti pojavila tudi v sosednji Italiji.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV