V hladnem delu leta obstaja veliko večja možnost, da vas napadejo virusi, ki povzročajo gripo in druge okužbe dihal. Že tri mesece je na pohodu RSV virus, zdaj pa se je začel bolj širiti še virus gripe, pojasnjuje asist. Tatjana Mrvič, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, kjer so zaradi tega do preklica tudi prepovedali obiske.
Kako se zaščititi?
Zdravnica zato svetuje, da se čim manj zadržujete v zaprtih prostorih, kjer se zbira veliko ljudi (nakupovalni centri, prireditveni prostori), da ste raje čim več na svežem zraku in da poostrite svoje higienske navade. ''Kar recimo pomeni, da je prva stvar, ko pridemo domov, da si umijemo roke.'' Da bi se zaščitili pred gripo, priporoča cepljenje, ki je pravzaprav edina učinkovita zaščita, saj krepitev imunskega sistema morda res zmanjša tveganje za okužbo, je pa ne more preprečiti. Če zboli naš bližnji in moramo zanj skrbeti, poleg tega svetuje uporabo maske, in sicer vsakič, kadar smo od bolnika oddaljeni manj kot meter in pol.
Kdaj k zdravniku?
Najbolj ogroženi so starostniki, otroci in kronični bolniki, pri katerih obstaja večje tveganje, da nastopijo zapleti. ''Če je človek v osnovi zdrav, samo leže v posteljo, začne piti tekočino in jemati zdravila,'' razlaga dr. Mrvič. V tem primeru mu morda niti ni treba obiskati zdravnika, medtem ko je to pri kroničnih bolnikih, sploh tistih, ki imajo težave s srcem in pljuči ali se borijo z malignimi obolenji, skoraj neizogibno. ''Prej je včasih treba obiskati zdravnika tudi pri majhnih otrocih, in sicer če otrok ne more več piti, bruha in ima hudo drisko, ker je v tem primeru izguba tekočin lahko zelo velika, ter če zelo hitro diha in stoka.'' Najhujši zapleti, ki se lahko pojavijo, so huda pljučnica, sepsa oziroma sekundarna bakterijska okužba, encefalitis oziroma vnetje možganov, dehidracija in vročinski krči pri otrocih. ''Ne da se napovedati, kdo bo imel takšen zaplet,'' dodaja zdravnica. “Odstotkovno je pri okužbah toliko in toliko zapletov, če imamo pred sabo dva enaka bolnika, ne moremo vedeti vnaprej.'' Tako pri okužbi z RSV virusi kot virusi gripe je mogoč zaplet tudi smrt, in sicer najpogosteje pri starostnikih. Okužba z RSV virusi ima sicer pri odraslih klinično sliko gripe.
Zakaj je trenutno več okužb?
V tem delu leta je sicer največ okužb, ker imajo virusi optimalne pogoje širjenja. ''Verjetno pa je razlog tudi to, da se pozimi ljudje bolj zadržujejo v zaprtih prostorih, kjer jih je veliko na kupu. Če pride v tak prostor ena bolna oseba, lahko pri gripi zboli tretjina dovzetnih ljudi. Tak je prenos okužbe. Običajno zboli ena tretjina oseb, ki so v stiku. Ti pa potem okužbo prenašajo naprej.'' Kadar gre za okužbe zgornjih dihal, bolniki kašljajo in smrkajo, lahko imajo vročino ali pa tudi ne. Gripa se začne z visoko vročino, lahko tudi mrzlico, prisotne so bolečine v mišicah in sklepih, pojavi se lahko tudi bolj suh in dražeč kašelj. Pri okužbah spodnjih dihal pa gre za okužbo pljuč. Gripa se sicer lahko razširi na spodnja dihala ter prelevi v pljučnico.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV