Ministrstvo za zdravje na svoji spletni strani ponuja tabelo, ki prikazuje čakalne dobe, in sicer tako, kot jih zapisujejo bolnišnice. Primerjalna tabela s čakalnimi dobami naj bi bolnikom pomagala, da bi na enem mestu lahko preverili, v kateri bolnišnici bodo najhitreje na vrsti za določeno preiskavo ali poseg. Tako se bodo bolniki lahko tudi na podlagi tega odločali in izbrali bolnišnico, kjer čakalne dobe za določen poseg ni ali je krajša, čeprav se bo še vedno verjetno marsikateri bolnik odločil počakati na poseg pri točno določenem specialistu.
Čakalne dobe v slovenskih bolnišnicah
Slovenske bolnišnice večkrat letno osvežujejo najnovejše informacije v zvezi s čakalnimi dobami, podatki za vse izvajalce so dostopni na strani Zavoda za zdravstveno varstvo – čakalne dobe in ordinacijski časi.
V Kliničnem centru Ljubljana je na primer čakalna doba v bolnišnični dejavnosti:
- za angiografijo na oddelku za žilne bolezni 105 dni,
- za koronografije na oddelku za kardiologijo od 30 do 120 dni
- za gastroenterološki pregled 30 dni
- za operacijo kile 185 dni
- za operacijo žolčnih kamnov 105 dni
- za endoproteze kolkov in kolen 900 dni
- za operacijo hrbtenice 300 dni
DEFINICIJE POJMOV
Čakalna doba je najhitrejši možni termin, ko lahko izvajalec v okviru pogodbe z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije zavarovani osebi zagotovi zdravstveno storitev.
Čakalna knjiga je elektronsko ali ročno voden seznam zaporedno vpisanih zavarovanih oseb, ki čakajo na uveljavitev pravice do zdravstvenih storitev, za katere se pojavi čakalna doba in iz katerega je razviden vrstni red čakajočih zavarovanih oseb.
Datum vpisa je datum vpisa zavarovane osebe v čakalno knjigo.
Datum načrtovane zdravstvene storitve je predvideni datum, ko bo zdravstvena storitev opravljena.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV