Vizita.si
Vsako zdravilo predstavlja potencialno nevarnost, zato sta prvi korak k varnemu in učinkovitemu zdravljenju dovolj velika osveščenost in znanje, še preden zdravilo prvič vzamemo.

Usefull informations

Pravilna uporaba zdravil

Nataša Repovž
13. 01. 2009 15.10
0

Vsako zdravilo predstavlja potencialno nevarnost, zato sta prvi korak k varnemu in učinkovitemu zdravljenju dovolj velika osveščenost in znanje, še preden zdravilo prvič vzamemo.

Približno polovica Slovencev se neustrezno zdravi – zdravila ne uporabljajo, kot je predpisano, ali pa ga sploh ne jemljejo. Zato je dobro, kadar določeno zdravilo na recept vzamemo prvič, da poznamo naslednje informacije o zdravilu:

1.) Kako se imenuje zdravilo in čemu je namenjeno?

2.) Kako, kdaj in kako dolgo ga moram jemati?

3.) Ali se moram med jemanjem tega zdravila izogibati:
- določeni hrani ali prehrambnim dodatkom;
- kavi, alkoholu ali drugi pijači;
- določenim aktivnostim (npr. vožnji vozil ali kajenju)?

4.) Ali bo jemanje tega zdravila varno ob hkratni uporabi zdravil (z ali brez zdravniškega recepta), ki jih že jemljem?

5.) Ali obstajajo stranski učinki in kaj naj storim, če se pojavijo?

6.) Kaj naj storim, če pozabim vzeti en odmerek zdravila?

7.) Kje lahko dobim dodatne informacije o zdravilu, če obstajajo in so potrebne za varno uporabo?

8.) Vedno se lahko o zdravilu pozanimate tudi pri vašem zdravniku, farmacevtu ali drugih usposobljenih strokovnjakih.

Vsako zdravilo predstavlja potencialno nevarnost, zato sta prvi korak k varnemu in učinkovitemu zdravljenju dovolj velika osveščenost in znanje, še preden zdravilo prvič vzamemo.
Vsako zdravilo predstavlja potencialno nevarnost, zato sta prvi korak k varnemu in učinkovitemu zdravljenju dovolj velika osveščenost in znanje, še preden zdravilo prvič vzamemo.FOTO: POP TV

Splošna pojasnila za varno in učinkovito uporabo zdravil

1. Naredite spisek vseh zdravil, ki jih trenutno uporabljate, vključno z njihovimi imeni in navodili za uporabo. Zapišite vse morebitne probleme, ki jih imate zaradi uporabe zdravila, da lahko o tem razpravljate z vašim zdravnikom. 

2. Natančno preberite navodila za uporabo zdravila! 

3. Povprašajte zdravnika ali farmacevta, če lahko določeno zdravilo razpolovite ali zbrobite, preden ga zaužijete – nekatera zdravila je treba pogoltniti cela. 

4. Pokličite vašega zdravnika ali farmacevta, če se pojavijo novi, nepričakovani simptomi ali problemi. 

5. Nikdar ne prenehajte jemati zdravila, ki ga morate uporabiti do konca, samo zato ker so izginili simptomi bolezni. 

6. Zahtevajte periodične zdravniške preglede pri dolgotrajnem zdravljenju.

7. Izločite zdravila, katerim je pretekel rok uporabe. 

8. Shranjujte zdravila v originalnem pakiranju, ki ima čitljivo oznako o imenu zdravila in navodilo za uporabo. 

9. Ne shranjujte zdravil v kopalnici! Če vam zdravnik ne da drugačnih napotkov, ne shranjujte zdravila na vročini, močni svetlobi in v vlažnih prostorih. 

10. Ne shranjujte zdravil v bližini nevarnih snovi, ki jih lahko pomotoma zamenjate za zdravila! 

11. Nikdar ne vzemite zdravila, ki je bilo predpisano drugi osebi! 

12. Vsakokrat, ko vam zdravnik predpiše novo zdravilo, mu povejte, ali ste noseči ali dojite; ste alergični na zdravilo ali hrano; imate diabetes, bolezni z ledvicami ali jetri; redno jemljete druga zdravila; sledite posebni dieti ali uporabljate prehrambne dodatke; pijete alkohol ali kadite. 

13. Shranjujte zdravilo zunaj dosega otrok! 

14. Nikdar samostojno ne pretvarjajte dozirnih enot (npr. iz jedilnih v čajne žličke), ampak se predhodno posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom. 

15. Nikdar ne dajte zdravila otroku, razen če vam to ne priporoči zdravnik ali je tako označeno na navodilu za uporabo. Nikdar ne uporabljajte zdravil za druge namene, kot je označeno v navodilu za uporabo, razen kadar vam zdravnik tako predpiše. 

16. Posvetujte se z zdravnikom, preden otrok vzame aspirin ali njemu podobne izdelke. Nikoli ne dajte takih zdravil otroku ali mladostniku, ki se zdravi ali je prebolel norice, ima simptome angine (slabost, bruhanje ali vročina) ali angino, ampak se obrnite na zdravniško pomoč. 

17. Preberite navodilo za uporabo glede pokvarljivosti zdravila. Nikoli ne vzemite zdravila, ki kaže znake pokvarjenosti (razbarvanost, motna tekočina, odprta ali poškodovana ovojnina zdravila, čuden vonj itd.). Sumljivo zdravilo vrnite farmacevtu.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650