Vizita.si
Izpadanje las

Naslovnica

/ Oglas

Izpadanje las ni obsodba na plešavost

PR
22. 04. 2022 05.00
0

Izpadanje las vsak dan opazimo med tuširanjem ali na vzglavniku in je nekaj popolnoma normalnega. Vsak od nas namreč dnevno izgubi 50 do 100 las, kar je kapljica v morje, saj se povprečna oseba ponaša s kar 120.000 prameni las.

Neprijetna resnica pa je, da se bo večina ljudi morala soočiti z vsaj eno obliko pretiranega izpadanja las, ki lahko postopoma vodi v plešavost oziroma vidno izgubo las (alopecia). To še zdaleč ni tegoba, s katero se srečujejo samo moški. Raziskave kažejo, da se bo v svojem življenju s to neprijetnostjo spopadalo kar 80 % moških in 50 % žensk.

Življenjski cikel in struktura las

Vsak las, ki krasi naše lasišče, preide skozi tri različna obdobja. Najprej nastopi obdobje rasti (anagen), ki traja od 2 do 6 let - v tem obdobju nastane med 85 in 90 % vseh lasnih mešičkov. Temu sledi prehodno obdobje (katagen), ki traja 1-2 tedna, nakar nastopi obdobje mirovanja (telogen), ki traja do 6 tednov. V tem obdobju je 10 % las popolnoma keratiniziranih in pripravljenih na izpadanje.

Lasje na našem telesu so sestavljeni predvsem iz keratina, proteina, ki je sestavni del kože, las, nohtov in zob. Kot vsak protein, je tudi keratin sestavljen iz aminokislin, vsebuje pa posebej veliko cisteina – neesencialne aminokisline, ki jo naše telo proizvaja s pomočjo žvepla.

Vrste izpadanja las

Brazgotinske alopecije

Nedvomno najbolj boleča oblika so brazgotinske alopecije, ki povzročajo vnetne bolezni, te pa vodijo do brazgotinjenja lasišča in trajne izgube las. Sem uvrščamo bolezni, kot so lupus, akne in folikulitis. Na srečo je to tudi najredkejša oblika alopecije, saj prizadene le 3 % vseh ljudi, ki se borijo z izpadanjem las.

Androgena alopecija

Najpogostejša bolezen, ki povzroča izpadanje las in prizadene tako moške kot ženske. Znano je, da je njen pojav v prvi vrsti genetsko pogojen, nanjo pa vplivajo tudi spolni hormoni – predvsem DHT, ki je močnejša oblika testosterona. Ta hormon krči lasne mešičke in krajša življenjski cikel lasu. Pri moških je značilno izpadanje las na predelu senc in na vrhu glave, meja lasišča pa se počasi pomika nazaj. Pri ženskah se ta vrsta alopecije najpogosteje pojavi s starostjo, zanje pa je značilno redčenje las na vrhu glave, ki nikoli ne preide v popolno plešavost.

Alopecia areata

Avtoimunska bolezen, pri imunski sistem napade lasne mešičke. Značilna sta področna plešavost in krožno izpadanje las. Nekateri spremembe opazijo celo na nohtih, ki postanejo bolj krhki, pojavijo se tudi brazde. Izpadanje las je nepredvidljivo, saj se lahko pojavlja sporadično, lahko pa se ustavi samo od sebe in se ne pojavi nikdar več. Med možnimi vzroki za nastop te bolezni so vnetni procesi v telesu, pomanjkanje cinka in vitamina D, večje tveganje pa imajo tudi ljudje, ki trpijo za astmo, alergijo na cvetni prah, motnjami v delovanju ščitnice ali za atopičnim dermatitisom.

Alopecia aerata
Alopecia aerataFOTO: Arhiv naročnika

Telogeni efluvij

Glavni pokazatelj je nenadna, občutna izguba las zaradi prehitrega vstopa lasu v telogeno fazo. Razlogov je več. Eden izmed pogostejših je porod, lahko pa se pojavi tudi zaradi stresnega dogodka, spremembe letnih časov, slabokrvnosti, pomanjkanja hranil ali endokrinih motenj. Izpadanje las opazimo po približno treh mesecih od dogodka, dandanes pa pogosto doleti tudi tiste, ki so preboleli COVID-19.

Anageni efluvij

Običajno se pojavi v fazi rasti zaradi vpliva zdravil. Najpogostejši vzrok je kemoterapija, ki se uporablja pri zdravljenju rakavih obolenj. V kratkem času izpadejo vsi lasje naenkrat, ko pa ponovno začnejo rasti, je njihova struktura lahko popolnoma drugačna.

Trakcijska alopecija

Kot posledica dolgotrajnega obremenjevanja las se največkrat pojavi pri osebah z dolgimi lasmi. Vzrok tiči v pretesno zategnjenih čopih, figah ali kitah, vlogo pa igra tudi pogosto nošenje kap in čepic. Če teh dejavnikov ne odpravimo, lahko pride do brazgotinjenja lasišča in trajne poškodbe lasnih mešičkov.

Trihotilomanija

Gre za kompulzivno puljenje dlak po telesu, največkrat kot posledico stresa in tesnobe. Najpogosteje se razvije v mladosti in z leti običajno izzveni. Trihotilomanija se uvršča med iste motnje kot grizenje nohtov ali trganje krast.

5 dobrih praks za zdravo lasišče

Kljubovati genetiki je skoraj nemogoče, kljub temu pa lahko v svoje življenje uvedemo nekaj koristnih rutin. Za izključitev bolezni (glivične okužbe in podobno), ki bi kasneje lahko povzročile brazgotinjenje lasnih mešičkov, pa vseeno predlagamo posvet z dermatologom.

1. Uravnotežena prehrana

Izpadanje las je pogosta posledica dolgotrajnega pomanjkanja določenih hranil. Še posebej pomembni so cink, železo, selen, beljakovine, vitamin D in vitamini iz skupine B. Če še niste, na svoj jedilnik čimprej uvrstite beljakovinsko bogato hrano, veliko svežega sadja in zelenjave. 

Jajca so odličen primer hrane, koristne za zdravje las. Nekateri pravijo, da so naravni multivitamin, saj vsebujejo pester nabor vitaminov in mineralov. Rumenjak je še posebej bogat vir biotina, ki ima v boju proti izpadanju las posebej pomembno vlogo.

2. Gibanje

Ni skrivnost, da ima redna telovadba 1001 korist, dobro pa se je zavedati, da pomaga upočasniti tudi izpadanje las. Med treningom se namreč sprošča hormon serotonin, nadvse pomemben v boju proti stresu, saj zmanjšuje kortizol oziroma stresni hormon. Koristi pa vidimo tudi zaradi izboljšane prekrvavitve, ki poskrbi, da lasišče prejme zadostno količino kisika in hranil za rast zdravih las.

Gibanje
GibanjeFOTO: Arhiv naročnika

3. Pravilna nega

Izogibajte se vsemu, kar bi lasem lahko povzročilo nepotreben stres. Zmanjšajte prepogosto umivanje las, odrecite se grobim šamponom in investirajte v profesionalno nego las. Proti androgeni alopeciji vam bodo v pomoč preparati z minoksidilom, ki spodbuja rast las. Kljub temu da je minoksidil dostopen v prosti prodaji, se je vredno prej posvetovati z zdravnikom ali dermatologom, med nanosom pa vedno uporabljajte rokavice. 

Izogibajte se barvanju, likanju, kodranju … Za lase je najbolje, da so večino časa spuščeni, sicer pa priporočamo ohlapno figo ali čop.

Koristna je tudi redna nežna masaža lasišča, ki izboljša prekrvavitev. Topično pomagajo pripravki s kofeinom in eterična olja. 

4. Obvladovanje stresa

Stres je sovražnik zdravega telesa, pri čemer lasje niso izjema. 

Vsaj 3 oblike izpadanja las so posledica stresa: telogeni efluvij, trihotilomanijo in alopecio areata. 

Vzemite si čas zase, pa naj bo to sprehod, telovadba, sproščujoča kopel ali branje knjige. Eksperimentirajte in našli boste tisto, kar vas sprošča.

5. Prehranski dodatki

Iz te skupine je še posebej uporaben ekstrakt palmeta ali žagolistne palme, saj blokira encim, odgovoren za nastajanje DHT hormona, ki krči lasne mešičke. Ekstrakt najdete v obliki kapsul, krem ali šamponov. 

V razvitem svetu je prav tako pogosto pomanjkanje vitamina D, kar znatno poslabša simptome androgene alopecije, zato je vitamin D smiselno uživati v obliki prehranskega dodatka. 

Zadnji dodatek, o katerem je prav tako vredno razmisliti, je nedvomno kolagen, ki podpira nastanek keratina, glavnega gradnika las. Če je kolagenu dodan MSM oz. z drugo besedo »mineral lepote«, bo ta še toliko bolj učinkovit. 

Za gradnjo keratina naše telo potrebuje cistein – aminokislino, ki jo telo proizvaja samo, a le če ima na razpolago dovolj žvepla. Tukaj v igro stopi MSM, ki velja za odličen vir žvepla. 

Pred nakupom preverite vsebnost aminokislin na porcijo, saj gre za osnovne gradnike, brez katerih je rast zdravih las nemogoča. 

Naročnik oglasa je Golden Tree d.o.o.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650