Vizita.si
Za tek po asfaltu v mestu potrebujemo ustrezne tekaške superge.

Naslovnica

/ Oglas

Kako se izogniti poškodbam pri teku?

P.R.
24. 08. 2022 05.00
0

Tek po asfaltu, tek po gozdnih in gorskih poteh, tek po tekaški stezi... Priljubljena rekreacija, ki jo lahko izvajate praktično kjer koli in kadar koli. S primerno tekaško opremo lahko tečete, tudi ko dežuje ali sneži ali pa je temperatura pod ničlo, na tek se lahko odpravite celo ponoči – seveda s čelno svetilko.

Tečete lahko mladi ali tisti v srednjih ali zlatih letih, saj tek prav vsem prinese občutek zadovoljstva, radosti in užitka. Poleg tega, da je tek odličen način za ohranjanje zdravja, pa mnogokrat povzroči tudi neželene bolečine ali poškodbe. V nadaljevanju vam razkrijemo, katere so najpogostejše poškodbe pri teku in kako jih lahko preprečite.

Na poškodbe, ki se pojavijo pri teku, lahko vpliva več dejavnikov – notranji (anatomske značilnosti človeka, zdravstveno stanje, tehnika gibanja, fizična moč) ali zunanji (intenzivnost in interval teka, tekaška podlaga, tekaški čevlji, ostali okoljski dejavniki). Pri večini tekačev se bolečina ali poškodba pojavi vsaj enkrat, in sicer zaradi prevelike obremenitve telesa, nepravilnega vzorca gibanja ali napačne tekaške opreme.

Za tek po asfaltu v mestu potrebujemo ustrezne tekaške superge.
Za tek po asfaltu v mestu potrebujemo ustrezne tekaške superge.FOTO: Arhiv naročnika

Najpogostejše poškodbe, ki se pojavljajo pri tekačih

Vnetje ahilove tetive

Do vnetja tetive, ki je pripeta na petnico, najpogosteje pride zaradi pretirane obremenitve mišice v mečih, pretiranega zvračanja stopala navznoter ali neprimernih športnih copat. Pride lahko tudi do pretrganja tetive. Rehabilitacija vključuje mirovanje, fizioterapijo, postopno gibanje. 

Zvin

Majhna nepozornost, nerodnost, slaba stabilizacija gležnja, utrujenost ali neustrezni copati za tek lahko v trenutku povzročijo zvin gležnja. Pri tem se poškodujejo ligamenti, ki se lahko tudi pretrgajo. Pogosto se poškoduje tudi sklepna ovojnica. Po bolečini in oteklini se lahko pojavi tudi podkožni hematom. 

Odrgnine, otiščanci, žulji in poškodbe nohtov

Poškodbe kože nastanejo na stopalih, saj je med tekom trenje med kožo in supergami neprekinjeno. Zaradi tega se na koži pojavi odrgnina, če pa trenje traja dlje, lahko nastane žulj. Žulji pogosteje nastanejo v vlažnih pogojih, npr. poleti so pogostejši, zato poskrbite za zračne superge in primerne tekaške nogavice. O tem, kakšne nogavice izbrati in iz kakšnega materiala naj bodo izdelane, preberite v kratkem vodiču o izbiri tekaških nogavic

Preventivno lahko na potencialna mesta nalepite obliže. Na mestih, kjer pogosto prihaja do drgnjenja ob kožo, nastanejo otiščanci – otrdela koža, ki jo je treba odstraniti. Med tekom se lahko zaradi pritiska prstov v konico tekaških čevljev poškodujejo nohti. V izogib temu izberite pravilno velikost superg. 

Različne površine zahtevajo različne tekaške superge, če želimo preprečiti morebitne poškodbe.
Različne površine zahtevajo različne tekaške superge, če želimo preprečiti morebitne poškodbe. FOTO: Arhiv naročnika

Različne bolečine od stopala do ledvenega dela

Stopalo je pri teku najbolj obremenjeno, zato lahko nastanejo stresni zlomi, utesnitve živčnih poti in druge mikro poškodbe. Najpogostejše poškodbe stopal so plantarni fascitis, petni trn, hallux valgus, stresni zlomi stopalnic. 

Bolečine in vnetja se zaradi prevelike obremenitve, šibkih trebušnih in hrbtnih mišic ter napačnega položaja telesa pojavljajo tudi v ledvenem delu, kolkih, na območju zadnjičnih mišic, v mečih in golenskem predelu – pride lahko do vnetja pokostnice. Pride lahko do akutnih, manjših vnetij, zbadanja, sevajoče bolečine ali večjih težav, ki jih je treba ustrezno zdraviti. 

Tekaško koleno

Tekaško koleno je pogosta poškodba rednih tekačev, ki se pojavi zaradi previsoko ležeče pogačice, šibke sprednje stegenske mišice in/ali prenapete zadnje stegenske mišice, nestabilne pogačice, pronacije stopala. Bolečino povzroča v zunanjem in stranskem delu kolena. Okrevanje je dolgotrajno. 

Kako se izogniti poškodbam pri teku?

Da bi zmanjšali ali celo preprečili poškodbe in bolečine, morate upoštevati nekaj osnovnih pravil teka:

- primerna priprava na tek – postopno pridobivanje moči z vajami;

- ogrevanje pred vsakim tekom;

- pravilna tehnika teka;

- zmerno stopnjevanje intenzivnosti in časovnega razpona teka;

- obvezno raztezanje po teku in regeneracija po teku – zaužitje tekočine in ustreznih hranil v prvih 30 minutah po vadbi;

- izbira ustreznih športnih copat glede na telesno konstitucijo, obliko stopala (pronacija, supinacija, nevtralno) ter podlago, po kateri boste tekli.

Poskrbite za ustrezno tekaško opremo.
Poskrbite za ustrezno tekaško opremo. FOTO: Arhiv naročnika

Superge in ostala tekaška oprema

Ne glede na stopnjo intenzivnosti in vrsto teka se ustrezno fizično pripravite in opremite s primerno tekaško opremo. Kakovostni in primerni tekaški športni copati, tekaška oblačila in tekaški nahrbtnik, v katerega shranite tekočino, energijski prigrizek in mobilni telefon, so osnova za vaše tekaške dogodivščine. Vse to najdete na enem mestu – v spletni trgovini Hervis. Enostavno do tekaških užitkov! 

Če ste začetnik in ste se s tekom šele začeli spoznavati, preberite najboljše nasvete za tekaške začetke in vse, kar potrebujete za čim boljšo izkušnjo teka. Če pa se s tekom ukvarjate že dlje časa in so vaše tekaške superge že utrujene, hitro preverite, ali je čas za njihovo menjavo.

Naročnik oglasa je Hervis. 

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587