Vizita.si
Bolečina v križu

Kje vas boli?

5 napak, ki jih delamo, ko se spopademo z bolečino

K.B.
23. 04. 2020 09.21
1

Bolečina je znak, s katerim nam telo nakazuje, da je nekaj narobe. Vsi smo se že kdaj spopadli s kakšno obliko bolečine, a tista najbolj zahtevna je vsekakor kronična bolečina, ki ne preneha in ne preneha. Takrat imamo pogosto občutek, da bi najraje bolečino kar prespali v postelji, a v resnici se s kronično bolečino pogosto spopademo povsem napačno. Tu je nekaj napak, ki jih delamo.

Bolečina v hrbtu ali vratu, ki ne pojenja. Bolečina v kolenu ali gležnju, ki kljuva in nam onemogoča normalno življenje. Kronični glavoboli. Bolečina, ki traja dlje časa, je bolečina, ki ji pravimo kronična bolečina. Če se spopadamo z njo, je veliko verjetnosti tudi, da delamo katero od naslednjih 5 napak.

Če se spopadamo s kronično bolečino, je toliko bolj pomembno, da smo pozorni na svojo higieno spanca, da je naš spanec kar se da kakovosten.
Če se spopadamo s kronično bolečino, je toliko bolj pomembno, da smo pozorni na svojo higieno spanca, da je naš spanec kar se da kakovosten.FOTO: Shutterstock

1. Spanje, kadarkoli je to mogoče

Kronična bolečina lahko naš reden cikel spanja popolnoma poruši, zaradi česar nam redni popoldanski počitki izjemno prijajo. A prav ti lahko povzročijo še več težav. Več dnevnih počitkov nam lahko prepreči, da bi znova vzpostavili normalen cikel spanja, ko ponoči spimo, čez dan smo budni. Prav tako cikel spanja nam omogoča, da pridobimo globok in najbolj osvežujoč in obnovitveni spanec. Če se spopadamo s kronično bolečino, je toliko bolj pomembno, da smo pozorni na svojo higieno spanca, da je naš spanec kar se da kakovosten. Pri tem nam lahko pomagajo sprostitvene terapije ali kognitivno behavioralna terapija, prav tako dejstvo, da skušamo ustvariti spalno rutino in gremo spat ter vstajamo ob približno isti uri. Spimo v nekoliko ohlajenem in dobro prezračenem prostoru s čim manj motečimi dejavniki. Pomaga lahko tudi, če se z zdravnikom pogovorite o zdravljenju motenj spanca, kot so sindrom nemirnih nog ali spalna apneja. Za te težave imamo primerna zdravljenja, zato je pomembno, da poiščete pomoč.

2. Izogibanje telovadbi

Nihče ne pričakuje, da boste s kronično bolečino preplezali gore, vendar je lahko redna blaga vadba ključnega pomena pri ohranjanju vaše moči in razteznosti. Prav tako je izjemnega pomena, ker bo izboljšala vaše razpoloženje in lahko celo omilila bolečino. Če že dolgo niste telovadili, je najbolje, da začnete tako, da se odločite za nekaj minut blage vadbe, kot je hoja ali raztezanje. Če ste zaradi vadbe še bolj izčrpani ali v hujših bolečinah, se pogovorite s svojim zdravnikom ali fizioterapevtom o najboljši obliki vadbe za vas in vaše stanje. Ljudem s kroničnimi bolečinami pogosto paše vadba tudi v udobnem toplem bazenu.

Ste zaradi kronične bolečine prenehali telovaditi?
Ste zaradi kronične bolečine prenehali telovaditi?FOTO: iStock

3. Skušate narediti vse sami

Kljub nenehni bolečini skušate prevzemati vse odgovornosti, ki ste jih imeli prej. Vključno s skrbjo za gospodinjstvo, službenimi obveznostmi in tako naprej. Naučite se prositi za pomoč in predvsem sprejeti pomoč. Svoje bližnje prosite, da za vas opravijo katero izmed lahkih nalog, na primer da naslednjič, ko so v trgovini, tudi za vas vzamejo nekaj živil. Če vam vaš dohodek dovoljuje, si najemite nekoga, da vam pomaga pri najtežjih opravilih.  

4. Poiščite še druge metode lajšanja bolečine

Dobro se pozanimajte o vrsti protibolečinskih tablet, ki vam jih predpiše zdravnik. Pomembno je, kdaj in kako jih morate jemati, in tega se držite. Pri tem se pozanimajte tudi, kako vplivajo na vaš želodec in kaj lahko storite, da bi zmanjšali negativen vpliv na želodčno sluznico. Poiščite tudi druge, bolj naravne načine za blaženje bolečine, kot so tople kopeli, akupunktura, fizioterapija (tecar) in druge, ter jih kombinirajte s tabletami, ki vam jih predpiše zdravnik.

Nikar ne ignorirajte simptomov depresije.
Nikar ne ignorirajte simptomov depresije.FOTO: Profimedia

5. Ignorirate simptome depresije

Kronična bolečina pogosto s seboj prinese tudi simptome depresije, kar ni nenavadno in česar se nikar ne sramujte. Pravzaprav je to pogosta posledica pomanjkanja spanja, socialne izolacije zaradi bolečine, finančnega stresa, vse manj gibanja in drugih skrbi, ki se porajajo ob kronični bolečini. Če se spopadate z nenehnimi simptomi žalosti, anksioznosti, pomanjkanja apetita, zmanjšanja interesa v aktivnosti, v katerih ste nekoč uživali, se pogovorite s svojim zdravnikom. Prav tako te težave zaupajte tudi svojim bližnjim in jim dovolite, da vam pomagajo. Poiščete lahko tudi druge ljudi, ki so se znašli v podobnih okoliščinah, saj boste videli, da v tem niste sami.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662