Vizita.si
Z bolečinami v ledvenem delu hrbta se vsaj enkrat v življenju sreča več kot 80 odstotkov ljudi.

Kje vas boli?

Pet vzrokov za bolečine v hrbtu

E. D.
14. 09. 2011 08.10
0

Težave z bolečinami v hrbtu so pogoste. Samo z razbolelim ledvenim delom se vsaj enkrat v življenju sreča več kot 80 odstotkov ljudi, marsikdo pa trpi tudi zaradi bolečin v vratu ali predelu lopatic. Tukaj je pet možnih vzrokov za težave s hrbtom.

Z bolečinami v ledvenem delu hrbta se vsaj enkrat v življenju sreča več kot 80 odstotkov ljudi.
Z bolečinami v ledvenem delu hrbta se vsaj enkrat v življenju sreča več kot 80 odstotkov ljudi.FOTO: iStockphoto
Preveč sedenja, premalo gibanja

Če so mišice hrbta ohlapne, je več možnosti, da vas bo začelo zaradi ur in ur sedenja ter nepravilne drže boleti v vratu, med lopaticami, v ledvenem delu. Zato je dobro, da si kljub zasedenemu urniku vzamete vsaj trikrat tedensko čas za telovadbo, ki vas bo razmigala in s katero si boste okrepili hrbtne mišice. Če bodo namreč močne, bodo lažje prenašale obremenitve in manj možnosti bo, da boste občutili bolečino. Sicer pa strokovnjaki opozarjajo tudi, da se telovadbe vedno lotite previdno in postopoma, da si ne boste mišic, ki so na začetku precej ohlapne in niso vajene naporov, poškodovali. ''Če se po dolgotrajnem sedenju lotite neke zahtevne vadbe in nanjo niste pripravljeni, se lahko resno poškodujete,'' opozarja ameriški ortoped Arya Nick Shamie, dr. med. Tako se pred vadbo vedno dovolj ogrejte, zahtevnost vaj pa stopnjujte postopoma in pazite na pravilno izvedbo.

Za bolečine v hrbtenici je lahko krivo tudi prenašanje velikega in že precej težkega otroka na hrbtu.
Za bolečine v hrbtenici je lahko krivo tudi prenašanje velikega in že precej težkega otroka na hrbtu. FOTO: iStockphoto

Na hrbtu pogosto nosite otroka

Je vaš otrok že precej velik in težek, vi pa ga kljub temu, da brez težav sam hodi, pogosto nosite na hrbtu, ker mu je to pač všeč? Prav prenašanje tako velike teže, obračanje nazaj in nenaravno zvijanje ter upogibanje je lahko krivo za neprijetne bolečine v hrbtu, pojasni Shamie: ''Če na hrbtu prenašate nekoga, ki vam neposredno pritiska na hrbtenico, je to zelo slabo za vaš hrbet.'' Tako ameriška ortoped svetuje, da se pogostemu nošenju otrok na hrbtu izognite, če je to le možno.

Pogosto zvijanje

Če se pogosto obračate nazaj tako, da spodnji del telesa, ki je bodisi v stoječem bodisi v sedečem položaju, ostane obrnjen naprej, vi pa zasukate le zgornji del trupa, in to na hitro ter daleč nazaj, lahko prav takšni nenadni in pogosti gibi doprinesejo k bolečinam v hrbtu, pravi dr. Arya Nick Shamie, dr. med., in dodaja: ''Znano je, da lahko takšni gibi z leti povečujejo možnost za poškodbe in bolečine v spodnjem delu hrbta.'' Če se morate torej obrniti nazaj, je to bolj varno narediti tako, da se zasukate s celim telesom in ne le z zgornjim delom, sicer pa pazite tudi, da se boste obračali počasi in ne na hitro, da si v takšnem nenadnem gibu česa ne pretegnete oziroma poškodujete.

Tudi neprimerno ležišče vam lahko povzroči nemalo preglavic.
Tudi neprimerno ležišče vam lahko povzroči nemalo preglavic. FOTO: iStockphoto

Premalo spanja na neprimernem ležišču

Medvretenčne ploščice niso prekrvavljene in tako jim kri  ne prinaša potrebna hranila, pojasnjuje dr. Shamie. Za njihov nemoten razvoj in obstanek je pomembna voda oziroma zadostna navlaženost, ki pa z leti usiha. Tako začnejo medvretenčne ploščice z leti izgubljati vodo in se postopoma posedati. ''Pomembno je, da poskusite vsako noč spati vsaj sedem ur, kajti prav ponoči se ploščice oziroma diski spet vlažijo,'' je še povedal dr. Shamie. Sicer pa je seveda pomembno tudi, da imate kakovostno in ravno prav trdo oziroma mehko ležišče, kajti prav z ustreznim ležiščem lahko upočasnimo staranje oziroma obrabo medvretenčnih ploščic.

Bolezenska stanja

Za bolečine v hrbtu so seveda lahko kriva tudi kakšna bolezenska stanja, na primer nenavadna ukrivljenost oziroma deformiranost hrbtenice, obrabljena vretenca, vnetja in podobno, ki jih je treba ustrezno zdraviti. Zato je prav, da v primeru hudih ali dolgotrajnejših bolečin obiščete zdravnika, ki bo s pomočjo slikanj in kakšnih drugih preiskav ugotovil, kaj bi lahko bilo krivo za vaše težave, in jih seveda ustrezno zdravil.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587