Vizita.si
Izjemno intenziven glavobol je klasičen simptom možganske kapi, ki jo povzroči krvni strdek ali počena stena žile v možganih, zaradi česar se kri razlije v možganovino.

Kje vas boli?

Šest bolečin, ki jih ne smete ignorirati

Katja Benčina
18. 02. 2013 08.05
1

Čeprav si bolečine nihče ne želi, pa je ta nujno zlo, saj je način, s katerim nam telo pove, da je nekaj narobe. Pogosto svoje telo poznamo dovolj, da vemo, da so na primer bolečine v mišicah posledica intenzivnejše vadbe, a včasih nam bolečina sporoča tudi, da gre za kaj resnejšega. Preverite, katerih šest bolečin ne smete ignorirati.

Izjemno intenziven glavobol je klasičen simptom možganske kapi, ki jo povzroči krvni strdek ali počena stena žile v možganih, zaradi česar se kri razlije v možganovino.
Izjemno intenziven glavobol je klasičen simptom možganske kapi, ki jo povzroči krvni strdek ali počena stena žile v možganih, zaradi česar se kri razlije v možganovino.FOTO: iStockphoto
1. Izrazit glavobol

Če izkusite glavobol, ki je veliko bolj intenziven kot glavoboli, ki ste jih utrpeli do zdaj, poiščite takojšnjo medicinsko pomoč. Izjemno intenziven glavobol je klasičen simptom možganske kapi, ki jo povzroči krvni strdek ali počena stena žile v možganih, zaradi česar se kri razlije v možganovino. Pri večini bolnikov se simptomi razvijejo v nekaj sekundah ali minutah, kažejo pa se odvisno od tega, kateri del je prizadet. Med najpogostejše simptome prištevamo šibkost ali nezmožnost premikanja ene strani telesa, otrplost ene strani telesa, tresavico, nerodnost ali izgubo občutka za fine gibe, enostranske motnje vida, nerazločen govor, oteženo razumevanje in težave z izražanjem, bruhanje, omotico, motnje ravnotežja. Pri hujših oblikah možganske kapi bolnik izgubi zavest, nato pa lahko zdrsne v komo in umre.

Izjemno intenziven glavobol je lahko še posledica možganskega tumorja, če ste prehlajeni pa gre morda le za sinusni glavobol. V vsakem primeru se ob takšni bolečini obrnite na nujno medicinsko pomoč.

2. Bolečina v prsih, grlu, čeljusti, rami, roki ali trebuhu

Bolečina v prsih je lahko posledica pljučnice, lahko pa tudi nevarnega srčnega napada, na kar vas lahko opozori že tiščanje v prsih, ki se pozneje razvije v močno bolečino.

Če občutite tiščanje v prsih in velik pritisk, takoj poiščite medicinsko pomoč.
Če občutite tiščanje v prsih in velik pritisk, takoj poiščite medicinsko pomoč. FOTO: iStockphoto
’’Bolniki, ki so utrpeli srčni napad, pravijo, da so imeli sprva občutek, kot da bi se jim slon usedel na prsi. Močen pritisk na prsi, pa se pozneje stopnjuje v hudo bolečino,’’ je za WebMD povedal kardiolog Jarome Cohen, direktor preventivnega programa kardiologije na univerzi Saint Louis, ki opozarja naj pacienti nikar ne čakajo na bolečino, ampak naj se odzovejo že na pritisk v prsih in takoj poiščejo zdravniško pomoč.

K zdravniku je treba iti tudi, če se pojavijo manj izrazite bolečine v zgornjem delu prsi in jih spremlja še bolečina v grlu, čeljusti, levi rami, trebuhu in slabost. ’’Če oseba trpi za nepojasnjenim, vztrajnim tiščanjem v teh predelih in ve, da je v tvegani skupini, naj ne čaka. Pogosto namreč ljudje predolgo odlašajo z obiskom zdravnika, saj mislijo, da je slabo počutje posledica zgage ali pa prebavnih težav, v resnici pa gre lahko za srčni napad. Prav zato je pomembno, da ti ljudje čim prej pokličejo hitro medicinsko pomoč. Če se na urgenci nato izkaže, da gre za kaj drugega, hvala bogu,’’ pove Cohen.

Tudi občasno tiščanje v prsih, ki nastopi pri hoji, drugih aktivnostih, ob čustvenem razburjenju, včasih tudi v mirovanju, je treba jemati resno. To je lahko simptom angine pektoris, ki jo povzroča zožitev venčnih arterij in kaže na možnost različnih bolezni srca. Angina pektoris se pojavlja pri obeh spolih, vendar le redko pri ženskah, mlajših od 60 let, saj jih varuje estrogen. Po menopavzi pa varovalni učinek estrogena postopno izginja, tako da so pri starejših ženskah tako angina pektoris kot tudi druge bolezni srca enako pogoste kot pri moških.

3. Bolečina v spodnjem predelu hrbta ali med lopaticami

Pri bolečini v spodnjem delu hrbta ali med lopaticami gre najpogosteje za artritis, lahko pa tudi za srčni napad, težave v trebuhu ali za nevarno disekcijo aorte. Gre za življenje ogrožajoče stanje, do katerega pride zaradi razslojitve žilne stene. Za preživetje bolnika sta ključna hitra diagnoza in ustrezno zdravljenje, saj je smrtnost nezdravljenih disekcij največja v prvih 48 urah. Ljudje, ki so v bolj tvegani skupini za to stanje, so tisti, ki imajo visok krvni pritisk, več težav s cirkulacijo, so kadilci ali sladkorni bolniki.

Pri bolečini v spodnjem delu hrbta ali med lopaticami gre najpogosteje za artritis, lahko pa tudi za srčni napad, težave v trebuhu ali za nevarno disekcijo aorte.
Pri bolečini v spodnjem delu hrbta ali med lopaticami gre najpogosteje za artritis, lahko pa tudi za srčni napad, težave v trebuhu ali za nevarno disekcijo aorte.FOTO: iStockphoto

4. Močna bolečina v trebuhu

Močna bolečina v trebuhu je lahko posledica počenega slepiča. Slepič je nekaj centimetrov velik izrastek ob prehodu iz tankega v debelo črevo, ki v telesu ne igra posebne vloge, lahko pa se vname. Do vnetja pride, če se slepič zamaši ali pa se napolni z odpadnimi snovmi. Zaradi zapore se v slepiču poveča tlak, poškoduje se sluznica. Skozi poškodovano steno v slepič vdirajo bakterije, ki živijo v debelem črevesju, kar vodi do okužbe ali vnetja. Če se tlak še dodatno poveča, lahko pride do hudih motenj v prekrvavitvi slepiča, del stene odmre, slepič pa poči. Takrat se pojavi huda bolečina v desnem spodnjem delu trebuha, ki jo najpogosteje spremljajo bruhanje, bolečine v predelu žličke, izguba apetita, lahko tudi povišana telesna temperatura.

Sam strdek v globoki veni običajno ni nevaren, a če se del strdka odtrga in zaide v krvni obtok, lahko povzroči zaprtje pljučne aorte ali pljučno embolijo, ki pa je lahko usodna.
Sam strdek v globoki veni običajno ni nevaren, a če se del strdka odtrga in zaide v krvni obtok, lahko povzroči zaprtje pljučne aorte ali pljučno embolijo, ki pa je lahko usodna. FOTO: iStockphoto

Ob teh simptomih je treba ukrepati takoj in nemudoma poiskati zdravniško pomoč. Če ne ukrepamo pravočasno, je namreč stanje celo smrtno nevarno, saj se vsebina slepiča lahko razlije po trebušni votlini in se okužba ter vnetje preselita tudi na druge dele. Sicer pa so nekatere druge možnosti za močne bolečine v trebuhu še težave z žolčnikom, trebušno slinavko, razjede na želodcu, blokade v črevesju in podobno.

5. Bolečina v nogah

Ena manj poznanih nevarnosti za bolečine v mečih je globoka venska tromboza, ki se pojavi zaradi krvnega strdka v globoki veni v nogi. Ta bolezen je precej pogosta pri ženskah nad 40. letom starosti, tveganje pa povečujejo kajenje, debelost in kontracepcijske tablete. Sam strdek v globoki veni običajno ni nevaren, a če se del strdka odtrga in zaide v krvni obtok, lahko povzroči zaprtje pljučne aorte ali pljučno embolijo, ki pa je lahko usodna. Bolezen prepoznamo po tem, da je noga zaradi strdka otekla in pobledela, pojavi se bolečina in občutljivost v mečih, podkožne vene pa so izrazitejše.

6. Raznolike in medicinsko nepojasnjene bolečine

Različne nepojasnjene bolečine so značilne za depresijo. ’’Pacienti se bodo pritoževali nad glavoboli, bolečinami v trebuhu, v okončinah, včasih pa nad kombinacijo teh bolečin,’’ je za WebMD pojasnil psihoterapevt dr. Thomas Wise, vodja katedre za psihiatrijo na medicinski fakulteti George Washington. Ker je bolečina kronična, ni izrazita in jo lahko ljudje v depresiji ali njihove družine zanemarijo ali spregledajo. ’’Poleg tega bolj kot si depresiven, težje opisuješ določene občutke, kar lahko vodi do tega, da bolnik ni pravočasno zdravljen,’’ še pojasni dr. Wise.

Pred postavitvijo diagnoze depresije je treba prepoznati še druge simptome, kot so dolgotrajna izguba interesa za različne aktivnosti, nezmožnost dela, zmanjšana učinkovitega razmišljanja in težave v odnosih z drugimi ljudmi.

’’Najpomembnejše je, da ne trpite v samoti, ampak da poiščete ustrezno pomoč,’’ še opozori psihoterapevt in doda, da depresija močno zmanjša kakovost življenja in da jo je treba zdraviti zgodaj in agresivno, še preden povzroči strukturne spremembe v možganih.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602