Vizita.si
Če gre za blažjo poškodbo vezi in mišic zaradi nenadnega giba, preobremenitve ali starostnih sprememb, bolečina običajno traja od nekaj dni do dveh tednov, če gre za kaj resnejšega, pa lahko postane kronična in traja dlje časa.

Kje vas boli?

Kaj je vzrok za vaše bolečine v hrbtu?

Katja Benčina
24. 06. 2020 10.00
0

Skoraj vsak se vsaj enkrat v življenju sooči z bolečinami v spodnjem delu hrbta. Preverite, kaj vse je lahko vzrok zanje in kako jih odpraviti.

Bolečine v hrbtu so eden najpogostejših vzrokov za to, da ljudje izostanejo od dela. Te so lahko tope in dolgotrajne, lahko pa se pojavijo kot nenadna močna ostra bolečina, zaradi katere se težko premikamo ali zravnamo. Če gre za blažjo poškodbo vezi in mišic zaradi nenadnega giba, preobremenitve ali starostnih sprememb, bolečina običajno traja od nekaj dni do dveh tednov, če gre za kaj resnejšega, pa lahko postane kronična in traja dlje časa.

Simptomi, ki zahtevajo urgentno posredovanje?

Na zdravnika se morate obrniti takoj, če čutite močno bolečino v hrbtu, ki je posledica padca ali poškodbe. Drugi znaki, ki kažejo, da potrebujete zdravniško pomoč, so še izguba nadzora nad izločanjem (mehur ali črevesje), šibke noge, vročina, bolečina ob kašljanju ali pri uriniranju, poleg tega pa še bolečine v hrbtu. Poleg tega se morate z zdravnikom posvetovati, če bolečine v hrbtu ne pojenjajo več kot 72 ur.

Dobro je, da se naučite pravilno dvigovati težke predmete, in sicer tako, da počepnete ob predmet in ga z ravnim hrbtom dvignete čim bliže ob telesu. Za dvig ne uporabljajte mišic hrbta, ampak mišice nog.
Dobro je, da se naučite pravilno dvigovati težke predmete, in sicer tako, da počepnete ob predmet in ga z ravnim hrbtom dvignete čim bliže ob telesu. Za dvig ne uporabljajte mišic hrbta, ampak mišice nog. FOTO: iStockphoto

1. vzrok: Vaša služba

V službi dvigujete težke predmete, močno vlečete ali izvajate gibe, pri katerih upogibate hrbtenico? Če te gibe izvajate vsak dan in jih nenehno ponavljate, lahko sčasoma izzovejo bolečino v hrbtu. Dobro je, da se naučite pravilno dvigovati težke predmete, in sicer tako, da počepnete ob predmet in ga z ravnim hrbtom dvignete čim bliže ob telesu. Za dvig ne uporabljajte mišic hrbta, ampak mišice nog.

A četudi le sedite, niste varni pred njo, še posebej, če je vaš stol neudoben in ne nudi zadostne podpore hrbtenici. Tako pazite, da sedite tako, da imate hrbet vzravnan in nogi uprti v tla. Če uporabljate računalnik, naj bo zaslon obrnjen tako, da gledate naravnost vanj.

2. vzrok: Težka torba

Čeprav se torba opira na našo ramo in bi mislili, da bo povzročila bolečine v zgornjem predelu, pa se te zaradi prevelike teže pogosteje pojavijo v spodnjem delu hrbta. Če ves dan s seboj nosite težko torbo, poskrbite, da enkrat obremenite eno ramo, drugič drugo, ali premislite, ali morda ne bi bilo bolj primerno, da si omislite torbo na koleščkih, ki jo lahko vlečete za seboj. Včasih pa je že dovolj, če iz torbe vzamete stvari, ki jih tisti dan ne boste potrebovali.

3. vzrok: Prekomerna vadba

Prekomerna vadba lahko vodi do preobremenjenosti mišic, zaradi česar se začnejo pojavljati bolečine. Še posebej so temu izpostavljeni tisti, ki med tednom ne vadijo, nato pa konec tedna preživijo ure in ure v telovadnici ali na vadbi.

Pazite, da sedite tako, da imate hrbet vzravnan in nogi uprti v tla. Če uporabljate računalnik, naj bo zaslon obrnjen tako, da gledate naravnost vanj.
Pazite, da sedite tako, da imate hrbet vzravnan in nogi uprti v tla. Če uporabljate računalnik, naj bo zaslon obrnjen tako, da gledate naravnost vanj.FOTO: iStockphoto

4. vzrok: Nepravilna drža

Mama je imela prav, ko je rekla: ''Zravnaj se!'' Vaš hrbet najlažje prenaša težo, ko ste zravnani, zato so bolečine pogosto posledica nepravilne drže. Na njo najpogosteje pozabimo, ko sedimo ali dlje časa stojimo. V stoječem položaju tako pazite, da ste vzravnani in da imate težo na obeh nogah, pri sedenju pa si zagotovite dobro ledveno oporo, ki vam bo omogočala vzravnano držo.

5. vzrok: Nosečnost

Med nosečnostjo se lahko pojavi bolečina v križu iz dveh razlogov. Hrbtenica je dodatno obremenjena zaradi otrokove teže, poleg tega se pod vplivom hormonskih dejavnikov zmehčajo nekatere vezi, ki hrbtenico podpirajo.

6. vzrok: Hernija ali zdrs medvretenčne ploščice

Med vretenci so medvretenčne ploščice, ki služijo kot amortizerji hrbtenice in zmanjšujejo obremenitve na hrbtenico. A če ena izmed teh medvretenčnih ploščic zdrsne iz svojega položaja, pritisne na hrbtenjačo ali živčno korenino in povzroči hude bolečine. Hernija ali zdrs medvretenčne ploščice je pogostejši pri ljudeh s čezmerno težo ali pri tistih, ki nepravilno obremenjujejo hrbtenico, na primer z dvigovanjem težkih predmetov.

Če ena izmed medvretenčnih ploščic zdrsne iz svojega položaja, pritisne na hrbtenjačo ali živčno korenino in povzroči hude bolečine.
Če ena izmed medvretenčnih ploščic zdrsne iz svojega položaja, pritisne na hrbtenjačo ali živčno korenino in povzroči hude bolečine.FOTO: iStockphoto

7. vzrok: Kronična bolečina

Nekatera kronična stanja lahko vodijo do bolečin v spodnjem delu hrbta:

– Spinalna stenoiza, pri kateri zaradi degenerativnih sprememb pride do zoženja spinalnega kanala, kar vodi v utesnitev živčne korenine. Bolečino pogosto spremlja išias, ki se kaže z ostrimi bolečinami, ki se širijo v zadnjico in po zadnji strani stegen do stopal.

– Spondilitis ali kronična bolečina hrbta in togost zaradi hudega vnetja hrbteničnih sklepov.

– Fibromialgija povzroči bolečine v mišicah, tudi bolečine v hrbtu.

Lahko pa se pojavi tudi zaradi bolezni v mali medenici, kot so vnetje v mali medenici, okužba ledvic, razjeda na želodcu ali dvanajsterniku, pri žolčnih kamnih.

Kdo je bolj izpostavljen bolečinam v hrbtu?

Večina ljudi se prvič z bolečinami v hrbtu sooči pri 30 letih, tveganje pa se povečuje z leti. Nekateri drugi vzroki, ki še povečajo možnosti zanje, pa so:

– čezmerna teža;
– neaktivno življenje;
– služba, ki zahteva dvigovanje težkih predmetov.

Najpogosteje si pri bolečinah v spodnjem delu hrbtenice lahko pomagamo sami. Ublažimo jo z jemanjem nesteroidnih protivnetnih zdravil ali s toplimi ali hladnimi obkladki. Čeprav bi se vam zaradi bolečin prilegel počitek, pa ni priporočljivo, da ležite več kot dan ali dva. Študije namreč kažejo, da lahko počitek bolečino še poslabša in zmanjša raztegljivost mišic. Tako je dobro, da se običajnih aktivnosti lotite takoj, ko bo mogoče. Če se bolečina slabša ali traja več kot nekaj dni, se posvetujte z zdravnikom. Ko izzveni, pa je dobro, da začnete redno izvajati vaje za krepitev hrbtnih mišic in boljšo gibljivost hrbtenice.

Diagnoza

Zdravnik pri pregledu najprej ugotovi, kakšna je vaša drža, kako gibljiva je hrbtenica in kje so boleča mesta. Da bi postavil pravilno diagnozo, bodite natančni pri opisu tipa bolečin, kdaj so se začele, ali obstajajo kakšni dodatni simptomi in ali ste že imeli kakšno kronično stanje. Preveril bo še, ali so prisotni normalni refleksi, kakšna je groba moč mišic nog, kakšen je občutek za dotik v predelu spodnjih okončin in na ta način ugotovil, ali je prišlo do utesnitve živčne korenine ali hrbtenjače. Morda vas bo napotil še na rentgensko in magnetnoresonančno slikanje hrbtenice (MR) ali na računalniško tomografijo (CT). Če bo zdravnik odkril resnejši vzrok bolečin, vas bo napotil na nadaljnje zdravljenje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662