Bolečine v sklepih se med seboj zelo razlikujejo. Najpogosteje jih opisujejo kot neprijetno bolečino in občutljivost sklepa na dotik, ki ga spremljata oteklina in vnetje. Občutek je včasih tako moteč, da ovira normalno gibanje sklepa in slabša kakovost življenja prizadetih.
Najpogostejši vzrok za bolečine v sklepih je običajno artritis. Artritis nastane zaradi obrabljanja hrustanca, kronično bolečino v sklepih pa imenujemo osteoartritis. Z bolečinami v sklepih povezujemo tudi druge oblike artritisa, in sicer revmatoidni artritis in septični artritis. Pomembno je, da svojega zdravnika obvestite o vseh drugih možnih vzrokih, preden se začnete omejevati zgolj na artritis.
Tudi nedavne poškodbe so lahko vzrok za bolečino v sklepih. Če gre za poškodbo vezi, hrustanca ali kosti znotraj sklepa, se poleg bolečine na poškodovanem predelu običajno pojavijo še oteklina in pordelost, še posebej po opravljanju športnih aktivnosti. Oteklino poskusite zmanjšati z dvigom noge nad nivo srca in ledenimi obkladki. Če ste se ravnokar poškodovali, obiščite zdravnika, da bo znal oceniti, za kakšno poškodbo dejansko gre, in se pravilno lotil zdravljenja.
Lupus je prav tako lahko povzročitelj bolečine in vnetja sklepov. Če ga ne odkrijemo dovolj zgodaj, se lahko po določenem času pojavijo še veliko hujše zdravstvene težave, kot so bolečine v sklepih. Če bolečino spremljajo glavobol, utrujenost, izpuščaj z rdečim centrom, pa obstaja tudi verjetnost, da ste zboleli za Lymsko boreliozo oziroma Lymskim artritisom.
Bolečina v sklepih pa je lahko tudi posledica infekcijskih bolezni, kot na primer revmatične vročine, mumpsa, noric, hepatitisa, burzitisa, vnetja s tekočino napolnjenih žepkov, ki obkrožajo sklepe ali mišične kite, ali gripe.
Če je bolečina ostra ter locirana okoli stopal, gležnjev in na splošno nog, gre morda za protin, začasno stanje, ki ga je mogoče odpraviti s spremembo hrane in življenjskih navad. So pa bolečine v sklepih lahko tudi posledica debelosti. Dodatni pritisk na kosti in mišice, neaktivnost mišic in sklepov namreč ne povzročajo le bolečine v sklepih, temveč prispevajo tudi k nastanku poškodb. Spremenite prehranjevalne navade, uživajte več sadja in zelenjave ter pijte zadostne količine vode. Redno se gibajte in tako izgubite odvečno telesno težo.
Odkriti vzrok bolečine je prvi in najpomembnejši korak pri odpravljanju te. Zdravnik bo diagnozo, kakršna koli že je, potrdil s fizičnim pregledom, pregledom vaše kartoteke, morda tudi s pomočjo rentgena, magnetne resonance, slikami skeleta, sklepov ali urinskimi testi. Zaupajte zdravniku, če niste popolnoma prepričani v njegovo diagnozo, pa zaprosite še za drugo mnenje. V vsakem primeru se najprej pogovorite z zdravnikom, mu zaupajte svoje stiske, dvome in težave, če pa so bolečinam v sklepih (enem ali več) pridruženi tudi drugi simptomi, na primer hud glavobol, razdražen in občutljiv želodec, vročina ali mrzlica, ga obvestite tudi o tem!
Zdravljenje bo uspešno samo, če bo diagnoza pravilna, diagnoza pa bo pravilna le, če boste odkriti s svojim zdravnikom in zaupljivi!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV