Vizita.si
Če bolečina ni povezana z boleznimi srca, so simptomi nekoliko drugačni.

Bolezni

Kaj povzroča bolečino v prsnem košu?

Vizita.si
01. 11. 2023 05.00
0

Čeprav je bolečina v prsnem košu eden najpogostejših razlogov, da ljudje poiščejo zdravniško pomoč, ta ni nujno znak srčnega infarkta. Kaj vse povzroča to vrsto bolečine in kako nevarna je?

Bolečina v prsnem košu se lahko pojavi kadar koli in nepričakovano.
Bolečina v prsnem košu se lahko pojavi kadar koli in nepričakovano. FOTO: Thinkstock

Bolečina v prsnem košu se lahko pojavi kadar koli in nepričakovano. Čeprav ni vedno znak srčnega infarkta in ni nujno povezana z boleznimi ožilja, vi tega ne morete vedeti, dokler ne obiščete zdravnika. Prav zato so ob njenem pojavu dodatne preiskave več kot priporočljive.

Simptomi, ki kažejo na bolečino v prsih povezano s srčnimi obolenji, so običajno pritisk in občutek stiskanja v prsnem košu, bolečina, ki se prenese na hrbet, čeljust, ramena in roke (še posebej v levo roko), ponavljajoča se bolečina, ki traja približno minuto in se razlikuje v intenzivnosti ter zasoplost, znojenje, vrtoglavica in utrujenost.

Vzrokov za bolečino v prsnem košu je ogromno!
Vzrokov za bolečino v prsnem košu je ogromno!FOTO: Thinkstock

Če bolečina ni povezana z boleznimi srca, so simptomi nekoliko drugačni. V tem primeru boste imeli pekoč občutek pod prsno kostjo, pekoč in kiselkast okus v ustih, hrana, ki ste jo pred kratkim pojedli, pa se bo vračala v usta. Pojavijo se lahko tudi simptomi, kot na primer oteženo požiranje, povečanje bolečine ob spremembi položaja telesa in povečanje intenzivnosti bolečine pri globokem dihanju ali kašljanju.

Če bolečina ni povezana z boleznimi srca, so simptomi nekoliko drugačni.
Če bolečina ni povezana z boleznimi srca, so simptomi nekoliko drugačni. FOTO: Thinkstock

Ko je bolečina povečana z boleznimi srca in ožilja, so lahko vzrok zanjo:

- angina pektoris, srčno obolenje, pri katerem je bolečina posledica začasne ishemije miokarda (pomanjkanja kisika v krvi zaradi zoženja stene arterije);

- srčni infarkt, do katerega pride nenadoma in je običajno posledica tromboze in popolne prekinitve dotoka krvi v koronarni arteriji;

- disekcija aorte, pri kateri gre za pretrganje notranje stene aorte in nato iztekanje krvi v razpoko, pri čemer je čimprejšnja operacija zaradi velikega tveganja za smrt nujna;

- vnetje osrčnika, srčne ovojnice, ki je lahko posledica infekcije, prisotnosti tumorja ali reakcije imunskega sistema (na primer pri revmatičnih obolenjih).

Bolečino v prsnem košu lahko povzročijo tudi zgaga in vračanje hrane iz želodca v požiralnik.
Bolečino v prsnem košu lahko povzročijo tudi zgaga in vračanje hrane iz želodca v požiralnik.FOTO: iStockphoto

Če bolečino v prsnem košu povzročajo težave s prebavnim sistemom, so vzrok zanjo lahko:

- zgaga oziroma pekoč občutek, ki se širi iz želodca proti vratu in je pogosto povezana z uživanjem določene prehrane, uživanja alkohola, kajenja, ležanja ali upogibanja;

- hiatala hernija oziroma kila požiralnika, pri kateri se hrana iz želodca zaradi stalno odprtega spodnjega dela požiralnika vrača nazaj v požiralnik;

- ahalazija, ki je izjemno redek pojav prebavnega trakta in je posledica odsotnosti normalne peristaltike – zaradi tega hrana ostaja v požiralniku in povzroča bolečino.

Bolečino v prsnem košu pa lahko povzročijo tudi težave z mišicami in kostmi.
Bolečino v prsnem košu pa lahko povzročijo tudi težave z mišicami in kostmi. FOTO: Thinkstock

Bolečino v prsnem košu pa lahko povzročijo tudi težave z mišicami in kostmi, med katerimi so najpogostejši:

- kostohondritis oziroma vnetje prsnično-rebrnih stikov;

- vnetje mišic, do katerih lahko pripeljejo tudi kronične bolezni, kot je na primer fibromialgija;

- poškodbe reber, ki lahko povzročijo ukleščenje živcev in s tem bolečino.

Seveda lahko bolečino v prsnem košu povzročijo tudi druge bolezni in stanja, kot na primer panični napad, bolezni dojk, embolija pljuč in vnetje medrebrnega živca pri pasavcu in drugo. Če občutite močno bolečino v prsnem košu, pospešeno bitje srca, hiperventilirate, se prekomerno znojite in pogosto ostanete brez sape, je lahko vzrok za to tudi tesnoba, zelo redko pa bolečino v prsnem košu povzroča rak. Kljub temu ob pojavu bolečine v prsih obiščite zdravnika, še posebej, če sumite na srčni infarkt. Ne izgubljajte časa s postavljanjem diagnoze, saj je v tem primeru pomembna prav vsaka minuta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 713