Vizita.si
Zobobol vam lahko še kako pokvari dan. Preverite, kako na naraven način omiliti bolečino, da boste lažje zdržali do zobozdravniškega pregleda.

Kje vas boli?

Kako na naraven način omiliti zobobol?

Nataša Jurca
09. 05. 2011 08.10
0

Zobobol je bolečina, ki je nikakor ne smete prezreti. Ker je včasih takojšen obisk zobozdravnika neizvedljiv, vam predstavljamo nekaj naravnih načinov, kako omiliti to zoprno in ostro bolečino.

Zobobol vam lahko še kako pokvari dan. Preverite, kako na naraven način omiliti bolečino, da boste lažje zdržali do zobozdravniškega pregleda.
Zobobol vam lahko še kako pokvari dan. Preverite, kako na naraven način omiliti bolečino, da boste lažje zdržali do zobozdravniškega pregleda.FOTO: iStockphoto
Zaradi rednejših zobozdravniških pregledov in vse bolj razširjene ponudbe zobozdravstvenih storitev so danes zoboboli veliko redkejši, kot so bili včasih. Kljub temu se nam vseeno lahko zgodi, da nas preseneti ta ostra bolečina, ki pokvari dan vsakomur, ki jo izkusi. Ker se takšne stvari običajno dogajajo takrat, ko je obisk zobozdravnika neizvedljiv, je dobro poznati nekaj naravnih načinov, s katerimi lahko omilimo bolečino, da lažje potrpimo do pregleda.

Zoboboli so različni

Najpogosteje nas zobje bolijo zaradi preobčutljivosti ob pitju vroče ali mrzle pijače in uživanju sladke hrane, nekatere ljudi pa bolečine mučijo tudi zaradi težav s sinusi ali škrtanja z zobmi.

Vsaka bolečina pomeni, da je nekaj narobe, zato s pregledom nikar ne odlašajte. Tudi, če vas je še tako strah zobozdravnika.
Vsaka bolečina pomeni, da je nekaj narobe, zato s pregledom nikar ne odlašajte. Tudi, če vas je še tako strah zobozdravnika. FOTO: iStockphoto
Vse te bolečine minejo same od sebe, zato v tem primeru posredovanje zobozdravnika ni tako nujno, vendar je priporočljivo. Nekatere bolečine pa zahtevajo takojšnje ukrepanje strokovnjaka:

- Če začutite ostro bolečino ob ugrizu, gre morda za luknjo v zobu, zlomljen ali počen zob, poškodovan zobni živec ali poškodovano zobno pulpo.

- Bolečina, ki traja približno 30 minut po zaužitju vročega ali mrzlega obroka, je lahko prav tako znak poškodovane pulpe, živca, dlesni ali luknje.

- Zobobol, ki ga spremljajo stalna in močna bolečina, otekanje ter preobčutljivost, je zagotovo znak težav. Če je poleg tega zobobol tako močan, da vas bolečina zbudi sredi noči ali ovira pri vsakdanjih opravilih, je nujno poiskati takojšnjo pomoč, saj lahko gre za absces, kar pomeni, da je zobna pulpa odmrla, infekcija pa se lahko razširi na dlesni ali celo na kost. Poškodba živčevja v pulpi nas lahko mnogokrat zavede, saj se pojavi nenadoma, ko živčevje v pičlih 12 urah odmre, pa običajno poneha. Ko se bolečina ponovno pojavi, je v odmrlem tkivu že prišlo do infekcije ali abscesa, prav zato z obiskom pri zobozdravniku v tem primeru ne gre odlašati.

Kako si pomagati?

Če se bolečina pojavi sredi noči, boste morali nekako potrpeti do jutra, da boste lahko obiskali zobozdravnika. Do takrat lahko poskusite bolečino omiliti z aspirinom ali ibuprofenom, lahko pa si pomagate tudi na naraven način. Naj poudarimo, da so to zgolj začasne rešitve in ne morejo nadomestiti profesionalne zobozdravniške oskrbe.

Česen. Gre za najboljše naravno sredstvo za lajšanje zobobola, saj česen vsebuje alicin, ki deluje kot močan antibiotik. Strok česna pretlačite, rahlo posolite in namestite na boleč zob. Bolečina bo hitro ponehala ali se vsaj zmanjšala. Česen lahko uporabljate tudi preventivno, tako da vsako jutro zgrizete en strok. To bo naredilo vaše zobe zdrave in močne.

Čebula. Zadnje raziskave so pokazale, da tudi čebula deluje antibakterijsko, in navajajo, da bi lahko, če bi vsak dan prežvečili eno čebulo, preprečili težave z zobmi. V treh minutah žvečenja čebule naj bi namreč pomrle vse škodljive bakterije v ustih. Zobobol s čebulo omilite tako, da na poškodovan zob ali dlesen položite košček surove čebule.

Žvečenje čebule uničuje škodljive bakterije v ustih in blaži bolečino.
Žvečenje čebule uničuje škodljive bakterije v ustih in blaži bolečino.FOTO: iStockphoto

Limeta. Limete so dober vir vitamina C, ki ohranja zdravje zob in kosti v telesu. Preprečuje gnitje zob in tanjšanje sklenine, karies, zobobol in krvavitve dlesni, od limone pa je boljša zato, ker vsebuje manj kisline. Pojejte surovo limeto in prežvečite njeno lupinico, to pa naj bi omililo bolečino.

Lovorjev plod. Plodove lovorja zmešajte s kisom, pasto pa nato namažite na razboleli zob. Enako mešanico lahko uporabite tudi vsakodnevno za mazanje dlesni, saj se bodo te na ta način okrepile.

Klinčki. Klinčki ali nageljnove žbice delujejo antiseptično in so sestavni del številnih sredstev za lajšanje zobobola, zobnih past in drugih izdelkov za nego zob. Najpomembnejša učinkovina v klinčkih je evgenol, ki je močan anestetik z antiseptičnim delovanjem, zaradi česar so klinčki tudi uspešni pri uničevanju bakterij in preprečujejo infekcijo. Olje žbice nanesite na zob, ne pa na dlesni, saj jih lahko razdražijo. Žbic prav tako ne požirajte, ker lahko povzročijo želodčne težave.

Poper. Zmešajte ščepec mletega popra in četrtino čajne žličke običajne soli, dobili boste odlično sredstvo za čiščenje zob. Dnevna uporaba mešanice po preprečila razvoj zobne gnilobe, nastanek lukenj, ozdravila boleče in krvaveče dlesni, odpravila slab zadah in omilila zobobol. Če želite, lahko poper zmešate tudi z oljem nageljnovih žbic.

Med nosečnostjo za nego zob in lajšanje vnetij ter bolečin priporočajo grgranje slane vode, med zelišči pa naj bi najbolje pomagali olje origana ali nageljnovih žbic, česen, čajne vrečke in olivno olje. Oteklino ohladite tako, da na lice položite hladni obkladek, ali bolečino ublažite s kocko ledu, če niste preobčutljivi na mraz. Glavo držite v pokončnem položaju, da boste zmanjšali pritisk na razbolelo mesto, predvsem pa si zobe skrtačite, da boste iz ustne votline odstranili vse ostanke hrane. Izogibajte se sladki, vroči in mrzli hrani ter pijači, če bolečino poveča že dihanje, zob prekrite z gazo.

Česa ne početi?

Za lajšanje zobobola lahko uporabite aspirin, a le, če ga boste poplaknili z vodo. Nikar ga ne uporabljajte tako, da ga boste položili na razbolelo mesto in čakali, da se na njem raztopi, saj aspirin deluje le, če ga zaužijete, in ni namenjen lokalni rabi. Poleg tega lahko aspirin močno razdraži dlesni in povzroči opekline, ki se bodo celile še kar nekaj dni in v ustni votlini povzročile še večji kaos.

Zobobol tudi še ne pomeni, da boste zaradi njega ostali brez zoba. Zob je namreč mogoče rešiti tudi, če pride do abscesa ali poškodbe pulpe. Hkrati prenehanje bolečine tudi ne pomeni, da je težava odpravljena. Bolečina je znak, da se v vašem telesu nekaj dogaja, zato je nikar ne prezrite. Poleg tega je lahko bolečina tudi posledica česa drugega – bolečina v spodnji čeljusti je na primer lahko simptom težav s srcem. Prav zato obiščite zobozdravnika, z domačimi pripravki pa si lahko le nekoliko olajšate muke, medtem ko čakate na pregled.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662