Vizita.si
V tem času je treba biti, kadar se odpravimo ven, še posebej pazljivi, in to tudi kadar smo za volanom.

Kje vas boli?

Kako reagirati, če padete na ledu?

Lina Eržen
13. 02. 2013 12.29
0

Iz ljubljanskega kliničnega centra so sporočili, da se je od ponedeljka število pacientov, ki so jim morali pomagati, ker so padli na ledu, strmo povečalo. Zaradi tega smo dr. Matjaža Veselka vprašali, kako reagirati, če padec doleti tudi nas.

V tem času je treba biti, kadar se odpravimo ven, še posebej pazljivi, in to tudi kadar smo za volanom.
V tem času je treba biti, kadar se odpravimo ven, še posebej pazljivi, in to tudi kadar smo za volanom.FOTO: Thinkstock

Prof. dr. Matjaž Veselko, dr. med., vršilec dolžnosti predstojnika kliničnega oddelka za travmatologijo kirurške klinike UKC Ljubljana, pravi, da so od ponedeljka (oziroma odkar je pričelo snežiti) na travmatološki urgenci sprejeli veliko večje število poškodovancev, ki so padli na ledu. V manj kot treh dneh jih je bilo kar 233, kar je največje število poškodovancev te vrste to zimo do zdaj. In kako si pomagati, če trenutek nepazljivosti preseneti tudi vas?

“Morajo se držati vseh principov prve in nujne medicinske pomoči,“ pravi dr. Veselko. “Če gre za takšno poškodbo, da si ne morejo pomagati sami, je treba poklicati pomoč drugih.“ Zdravniško pomoč svetuje, kadar čutimo, da je nekaj močno narobe. “Ko je možno, da bi šlo za kakšno težjo poškodbo, na primer zlom, kadar poškodovanec recimo ne more več obremeniti noge in podobno.“ Med poškodovanci je sicer predvsem veliko zlomov zapestja in gležnja; nekatere takšne poškodovance pa so morali, preden jih pokličejo na operacijo, v tem trenutku celo poslati domov, saj imajo zasedene prav vse postelje. Kaj bodo torej storili, če se bodo takšne razmere nadaljevale? “Potem ko ne bomo mogli več izkoriščati te možnosti, da nekatere paciente začasno odpuščamo domov, si bomo najprej pomagali s posteljnim fondom, ki ga ima klinični center,“ je pojasnil vršilec dolžnosti predstojnika oddelka za travmatologijo.

Takšne razmere so se lansko zimo pojavile že decembra. Takrat je asist. dr. Anže Kristan, vodja urgentnih travmatoloških ambulant, prav tako ljudi pozval, da se prilagodijo vremenskim razmeram in dejavnosti, ki so zdaj, ko drsi, nevarnejše, opravljajo bolj previdno. Prilagodijo naj jih tudi svojim splošnim telesnim sposobnostim. Če se vseeno zgodi nesreča, je svetoval, da se obrnete na reševalce v naslednjih primerih: "Vsak zase lahko nekako oceni, kdaj so bolečine prehude. Zagotovo pa je potreben obisk zdravnika, če pride ob poškodbi do hudih bolečin, ki recimo preprečujejo normalno obremenjevanje okončine, če je velika oteklina, večja rana, krvavitev." Poškodba je najbolj resna, kadar čutimo hude bolečine v predelu hrbta ali hrbtenice. "V tem primeru je vsak premik lahko izjemno nevaren in je potrebno počakati,“ opozarja dr. Kristan. “Predvsem bi dal nasvet, da tudi mimoidoči oziroma ti, ki želijo pomagati, poškodovanca, če toži zaradi bolečin v hrbtu, ne premikajo oziroma da ga premaknejo samo v primeru, ko ga je treba umakniti iz neke nevarne situacije, se pravi, da je padel sredi prometne ulice, sicer pa je treba poklicati reševalce."

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662