CVS sindrom (Computer Vision Syndrome), ki ga poznamo tudi pod imenom sindrom računalniškega vida, vključuje različne simptome, ki so povezani z rabo računalnika – od razdraženosti oči, do vnetja, utrujenosti in težav pri ostrenju vida. Sindrom se pojavlja prav pri vseh generacijah, najbolj pa seveda pri tistih ljudeh, ki cele dneve preživijo pred računalniškimi monitorji. K sreči pa obstaja nekaj metod, s pomočjo katerih lahko naredite vaše urice pred računalnikom prijetnejše in manj škodljive – predvsem za oči.
Monitor namestite naravnost pred sebe, od vaših oči pa naj bo oddaljen vsaj 45 do 70 centimetrov oziroma za dolžino vaše roke. Vrh monitorja naj bo v višini vaših oči, idealni kot gledanja pa naj bi znašal nekje med 10 in 20 stopinjami navzdol. Ko si pravilno namestite zaslon, preverite osvetljenost prostora. Strokovnjaki svetujejo, naj imajo ljudje, ki so starejši od 50 let, močnejšo svetlobo od mlajših ljudi, saj naj bi se jim na ta način oči manj utrudile.
Naprezanje oči je najpogosteje posledica premočne svetlobe, ki obkroža monitor. Poiščite ravnovesje med intenzivnostjo svetlobe na monitorju in v prostoru, računalnik pa postavite tako, da bo okno vselej na njegovi levi strani in ne za ali pred vami. Če na postavitev monitorja v povezavi z oknom ne morete vplivati, uporabite zavese in svetlobo v prostoru uravnavajte z njihovo močjo.
Ne pozabite pa tudi na zidove. Svetloba, ki se odbija od zidov v ekran monitorja, namreč lahko izzove težave z vidom, kot je na primer utrujenost. Če je le mogoče, uporabljajte računalnik v prostorih, kjer zidovi niso bele barve. V primeru, da nosite očala, je priporočljivo kupiti taka s posebno zaščito, ki odbija svetlobo. Taka očala so tudi bolj učinkovita kakor zaščitne membrane, ki jih je mogoče namestiti na monitor.
Kakšen monitor izbrati?
V smislu razmerja cene in kvalitete, so LCD zasloni najbolj priporočljivi. Če ga nimate, v prihodnje razmišljajte o nakupu, saj je pomembno, da je zaslon, v katerega buljite več ur zaporedoma, kakovosten, z visoko ločljivostjo, veliko gostoto točk in dobro frekvenco osveževanja slike (refresh rate nad 70 Hz). Če uporabljate Windows XP, Visto ali 7, si lahko preko interneta naložite tudi Microsoftovo ClearType tehnologijo, ki omogoča, da tekst na ekranu postane še bolj čitljiv. Svetlost računalniškega zaslona naj bo poleg tega nastavljena na srednjo stopnjo, z velikim kontrastom med ozadjem in besedilom na zaslonu.
Prilagajanje teksta
Velikost besedila naj bo trikrat večja od najmanjše velikosti, ki jo še lahko preberete iz svojega naravnega bralnega položaja in oddaljenosti. Če je najmanjša velikost črk in številk, ki jo lahko preberete z monitorja velikosti 4, naj bo torej pisava na ekranu naravnana na velikost 12. Poleg tega je najbolje, če je tekst črne barve na beli podlagi.
Če se želite torej izogniti težavam z očmi, poskusite upoštevati zgornje napotke, poleg tega pa se potrudite, da boste zavestno mežikali z očmi in tako preprečili njihovo izsušenost. Svojim očem pa privoščite tudi odmor. Zadostuje že, če vsakih 15 minut za nekaj časa umaknete pogled z zaslona.
Če delate v okolju, kjer sta prižgani ali klima ali gretje, redno pijte veliko vode, z očmi pa tudi redno telovadite. Doma si odpočijte od računalnika, oči pa razvajajte s toplimi obkladki, kot so na primer čajne vrečke kamilice, ali pa nanje položite kumare. Najboljši recept za zdrave oči pa je še vedno zdrava mera!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV