V življenju mora vodilo postati, da nikoli ne pretiravamo. To pomeni, da ne smemo pretiravati niti z lenarjenjem niti s športno aktivnostjo. 'Muskelfiber' je namreč opozorilo telesa, da smo šli predaleč. Bolečina pomeni, da smo s preveliko obremenitvijo mišična vlakna dejansko poškodovali, zaradi česar je nato v mišicah prišlo še do vnetja. Neprijetni občutki bodo minili, tkivo se bo regeneriralo, toda to še ne pomeni, da ne bi morali v prihodnje bolj paziti, da do takih bolečin sploh ne pride.
Trudite se, da ste v življenju vedno aktivni. To pomeni, da nimate najprej obdobja, ko samo lenarite, ki mu sledi obdobje, ko začnete trenirati za maraton. Vaše mišice vam bodo hvaležne, če boste intenzivnost in dolžino aktivnosti vedno povečevali zlagoma. Svoje telo morate poslušati, njegove meje morate upoštevati.
Spočijte se
Aktivnosti naj sledi počitek. Mišice potrebujejo oboje. To je še bolj pomembno, če imate po svojem športnem udejstvovanju občutek, da ste morda le pretiravali. V tem primeru pazite, da svojih mišic ne obremenite še dodatno. Namesto po stopnicah se denimo v tem primeru raje odpravite z dvigalom.
Ne pozabite na raztezanje
Ko se gibate, najprej intenzivnost vadbe povečujte, nekaj časa določeno intenzivnost vzdržujte, nato pa jo začnite še zmanjševati. Tako se najprej ogrejete, na koncu pa mišice še malo sprostite. Da bi preprečili 'muskelfiber', se tudi dobro raztegnite. Zamenjajte več raztezalnih položajev in vsakega držite dovolj dolgo, da razteg res začutite.
Privoščite si masažo
Če imate občutek, da bi se naslednjo jutro lahko zbudili z bolečimi in otrdelimi mišicami, poleg raztezanja ne pozabite še na malo masaže. Zavedajte se le, da mora biti ta zelo nežna, saj vlaken niti slučajno ne želite poškodovati še bolj, kot ste jih morda že. Na ta način boste preprečili, da bi prišlo do prehudega vnetja.
Stopite pod hladno prho
Da bi 'muskelfiber' preprečili, se po vadbi nikakor ne oprhajte z vodo, ki je prijetno topla. Vsaj v del telesa, za katerega sumite, da bi vas lahko naslednji dan, pričel močno boleti, uprite curek, ki je hladen. To namreč pospeši krvni obtok in povzroči hitrejšo regeneracijo tkiva. Če mrzlega tuša ne prenesete, si pripravite hladen obkladek.
Naredite si kopel
Namesto prhe si lahko privoščite osvežilno kopel. Ta naj bo hladna, vanjo lahko vmešajte sol Epsom. Ta je zelo bogata z magnezijem, ki je blagodejen za mišice.
Vzemite zdravilo
Če se naslednji dan kljub vsem tem nasvetom, prebudite v bolečinah, takoj vzemite protibolečinsko sredstvo. To bo zmanjšalo vnetje in preprečilo, da bi 'muskelfiber' postal še hujši. Ne jemljite pa zdravil v ta namen prepogosto. Raje nehajte pretiravati s telovadbo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV