Vizita.si
Ameriški strokovnjaki so dokazali, da so alternativne možnosti, kot so akupunktura, joga in relaksacijske tehnike ravno tako učinkovite pri blaženju kroničnih bolečin kot protibolečinske tablete, ki imajo stranske učinke.

Kje vas boli?

Pozabite na protibolečinske tablete, tu je boljša rešitev

K.B.
06. 09. 2016 07.59
0

Se spopadate z bolečinami v hrbtu, osteoartritisom, bolečinami v vratu, fibromialgijo ali hudimi glavoboli ali migrenami? Potem pozabite na protibolečinske tablete, joga in akupunktura sta le dve izmed alternativnih možnosti, s katerimi si lahko prav tako ublažite bolečine, je pokazala zadnja raziskava ameriških strokovnjakov.

Ameriški strokovnjaki so dokazali, da so alternativne možnosti, kot so akupunktura, joga in relaksacijske tehnike ravno tako učinkovite pri blaženju kroničnih bolečin kot protibolečinske tablete, ki imajo stranske učinke.
Ameriški strokovnjaki so dokazali, da so alternativne možnosti, kot so akupunktura, joga in relaksacijske tehnike ravno tako učinkovite pri blaženju kroničnih bolečin kot protibolečinske tablete, ki imajo stranske učinke.FOTO: Thinkstock
Zdravniki pacientom s kroničnimi bolečinami najpogosteje predpisujejo protibolečinske tablete. A te imajo lahko tudi stranske učinke, ki se lahko še posebej izrazijo ob dolgotrajnem jemanju zdravil. Zato so študije, kot je zadnja ameriška študija, še kako dobrodošle. Ta je pokazala, da so pri lajšanju kroničnih bolečin ravno tako učinkovite alternativne možnosti, kot so joga, akupunktura in tai chi. Strokovnjaki so pregledali več kliničnih študij, izvedenih v ZDA in prišli do zaključka – več milijonom ljudi, ki trpijo za kroničnimi bolečinami, bi lahko pomagali na bolj naravne načine.
Dolgotrajno jemanje protibolečinskih zdravil lahko prinaša stranske učinke. Poleg tega tablete niso vedno dovolj učinkovite pri lajšanju bolečin.
Dolgotrajno jemanje protibolečinskih zdravil lahko prinaša stranske učinke. Poleg tega tablete niso vedno dovolj učinkovite pri lajšanju bolečin. FOTO: Thinkstock

Prav pomanjkanje dokazov o tem, da joga, tai chi ali akupunktura pomagajo pri lajšanju težav, je do sedaj zdravnikom preprečevalo, da bi lahko te metode priporočili za blaženje bolečin. A z novimi raziskavami, bodo lahko priporočili tudi alternativne možnosti, ki nimajo neželenih stranskih učinkov.

Raziskavo je opravila skupina strokovnjakov iz ameriškega nacionalnega centra za komplementarno in integrativno zdravje na Nacionalnem inštitutu za zdravje. Vodja raziskave dr. Richard Nahin je pojasnil: ''Pri veliko Američanih, ki trpijo za kroničnimi bolečinami, zdravila ne uspejo popolnoma ublažiti bolečine in lahko prinesejo nezaželene stranske učinke. Prav zato se številni ljudje obrnejo na druge možnosti, s katerimi lajšajo bolečine. Cilj naše študije pa je zagotoviti relevantne, visoko-kvalitetne informacije za zdravnike in paciente, ki se spopadajo s kroničnimi bolečinami.''

Raziskovalci so pregledali 105 nadzorovanih kliničnih testiranj, ki so jih izvedli na pacientih s kroničnimi bolečinami v zadnjih 50-ih letih. Odkrili so, da alternativne metode za lajšanje bolečine ne prinašajo nikakršnih stranskih učinkov in so ravno tako učinkovite pri lajšanju bolečin kot zdravila v skupini petih najbolj bolečih stanj – bolečine v hrbtu, osteoartritis, bolečine v vratu, fibromialgija in hudi glavoboli in migrene.

Za lajšanje bolečin v hrbtu sta se kot najbolj učinkovite izkazale joga in akupunktura.
Za lajšanje bolečin v hrbtu sta se kot najbolj učinkovite izkazale joga in akupunktura.FOTO: Thinkstock

Za lajšanje bolečin v hrbtu sta se kot najbolj učinkovite izkazale joga in akupunktura. Akupunktura in tai-chi za blaženje osteoartritisa kolena, medtem ko je bila masaža kratkoročno najbolj učinkovita pri blaženju bolečin v vratu. Relaksacijske tehnike so najbolj učinkovite za lajšanje močnih glavobolov in migren, pomagajo pa tudi bolnikom s fibromialgijo. Zanje je primeren tudi tai-chi, ki dokazano blaži bolečine. ''Ti podatki so sedaj podlaga za ljudi, ki izvajajo te vadbe ali terapije in za paciente, ki se spopadajo z bolečinami, da se bodo lahko odprto in odkrito pogovarjali o pristopih blaženja bolečine, ki ne vsebujejo zdravil. Pomembno je, da s temi raziskavami nadaljujemo in področje še raziskujemo,'' še doda dr. David Shurtleff nemastnik direktorja iz Nacionalnega inštituta za zdravje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662