Vizita.si
hrbet

Bolezni

Znate prepoznati sporočila vašega telesa?

L.E.
03. 11. 2022 05.00
0

Kašelj, krč, bolečina ... vse to so lahko znaki, da se v vašem telesu dogaja nekaj neželenega, zato se naučite prepoznati nevarne simptome, ki vam sporočajo, da morate čim prej k zdravniku. Pravočasno odkrito težavo je mogoče po navadi namreč veliko enostavneje rešiti.

Pokanje sklepov

Najverjetnejši vzrok: Sklepi so obdani s tekočino, ki vsebuje različne pline, kot sta kisik in dušik. Ko zaškrtajo, ste ga verjetno raztegnili tako, da so se plini osvobodili z mehurčki, ki so spustili različne nenavadne zvoke. Poleg tega jih lahko povzroči tudi drgnjenje tetive ob kost.

Manj verjeten vzrok: Če vam sklepi pogosto pokajo, ob tem pa čutite tudi bolečino, imate morda težave s hrustancem ali celo artritis.

Je lahko pokanje sklepov nevarno?
Preberi še
Je lahko pokanje sklepov nevarno?

Kaj storiti? Če vam sklepi škrtajo le občasno, ob tem pa vas ne boli, lahko ostanete mirni; če pa čutite bolečine, vaši sklepi pa so rdeči in topli na dotik, morda pa jih celo težko premikate, obiščite zdravnika.

Suhe oči

Najverjetnejši vzrok: Suhe oči lahko povzroči vreme, ki je hladno, vetrovno in premalo vlažno, kakor tudi preveč ur za računalniškim zaslonom. Lahko pa so tudi posledica uživanja čezmernih količin alkohola ali jemanje zdravil proti depresiji, alergijam in prehladu.

Naučite se prepoznati, kdaj morate obiskati zdravnika, kdaj pa si lahko pomagate sami.
Naučite se prepoznati, kdaj morate obiskati zdravnika, kdaj pa si lahko pomagate sami.FOTO: iStockphoto

Manj verjeten vzrok: Če so vaše oči kronično suhe, so morda simptom povečanega delovanja ščitnice ali pretiranega odziva imunskega sistema.

Kaj storiti? Če vaše oči niso preveč suhe oziroma imate takšne težave le občasno, vam lahko pomagajo ustrezne kapljice, ki jih je mogoče kupiti v lekarni. Kadar suhost povzroča vreme, lahko oči zaščitite s sončnimi očali; kadar pa je ta kronična in zelo moteča, obiščite zdravnika.

Hladne roke

Najverjetnejši vzrok: Ko ste v stresu ali vas je strah, se krvne žile zožijo, krvni obtok pa prav v rokah deluje slabše, zato vas začne zebsti. Nekateri ljudje pa imajo celo že genetsko počasnejše delovanje krvnega obtoka.

Znaki, da jeste preveč 'slabe' hrane
Preberi še
Znaki, da jeste preveč 'slabe' hrane

Manj verjeten vzrok: Če v prstih pogosto občutite krče, vaše roke pa nemalokrat zaspijo ali so celo nekoliko nenavadne barve (preveč bele, modrikaste ali rdečkaste), je prav mogoče, da trpite zaradi Raynaudovega sindroma, ki lahko vpliva na pretok krvi v telesu. Vzrok je lahko tudi poškodovano tkivo ali zamašena arterija, hladne roke pa lahko povzroči tudi jemanje določenih zdravil, denimo beta blokatorjev.

Kaj storiti? Kadar vas grabi stres, globoko dihajte in uporabljajte različne tehnike za sprostitev. Če pa ste povsem sproščeni, vaše roke pa so vseeno hladne, obiščite zdravnika.

Kronično kašljanje

Najverjetnejši vzrok: S kašljanjem telo poskuša izločiti nekaj, kar ga draži. Vzrok pa je lahko tudi alergija ali zamašen nos.

Manj verjeten vzrok: Kašljanje lahko povzročajo tudi določena zdravila, kot so ACE-zaviralci, predvsem pa različna obolenja pljuč in srca.

Kaj storiti? Če vam zdravila proti kašlju ne pomagajo, kašljate pa neprestano že dlje časa, obiščite zdravnika, ki vas bo poslal na preiskave.

Če se ponoči potite tudi v hladni sobi, ste mogoče v obdobju večjih hormonskih sprememb.
Če se ponoči potite tudi v hladni sobi, ste mogoče v obdobju večjih hormonskih sprememb.FOTO: iStockphoto

Mišični krči

Najverjetnejši vzrok: Lahko ste predolgo sedeli ali stali v istem položaju, lahko pa ste tudi hodili, vendar z visokimi petami. Krči se posledično lahko pojavijo celo ure po tem, ko ste jih že sezuli. Vzrok pa sta lahko tudi dehidracija in neravnovesje elektrolitov.

Manj verjeten vzrok: Mišične krče lahko povzročijo številna zdravila (antihistaminiki, statini, antiepileptiki, zdravila proti osteoporozi), včasih pa tudi zamašene ali zožene arterije.

5 znakov, ki kažejo, da vam primanjkuje kalija
Preberi še
5 znakov, ki kažejo, da vam primanjkuje kalija

Kaj storiti? Vsak dan pijte dovolj tekočine in uživajte hrano, bogato s kalcijem, kalijem in magnezijem (denimo zeleno listnato zelenjavo, banane in grah). Ko nosite visoke pete, noge večkrat pretegnite.

Nočno potenje

Najverjetnejši vzrok: Naravni termostat telesa lahko vznemirijo hormoni, zato se ponoči velikokrat potijo predvsem ženske, včasih pa tudi nepravilno delovanje ščitnice.

Manj verjeten vzrok: Povzročajo ga lahko nekatera zdravila, med drugim tista, ki zdravijo depresijo; lahko pa je celo simptom hujše bolezni, kot so rak, tuberkoloza ali lupus.

Kaj storiti? Za začetek lahko poskusite znižati temperaturo svoje spalnice. Namestite klimatsko napravo ali odprite okna. Če pa se boste še naprej potili, ne da bi bilo to povezano z menstrualnim ciklusom ali menopavzo, se pogovorite z zdravnikom.

Če sprememba življenjskih navad zdravstvene težave ne izboljša, obiščite zdravnika.
Če sprememba življenjskih navad zdravstvene težave ne izboljša, obiščite zdravnika. FOTO: iStockphoto

Popokani kotički ust

Najverjetnejši vzrok: Morda svoje ustnice prevečkrat obliznete ali pa vam primanjkuje železa, vitamina C ali B-kompleksa. Vzrok je lahko tudi zelo hladno, suho in vetrovno vreme.

Kaj je denzitometrija?
Preberi še
Kaj je denzitometrija?

Manj verjeten vzrok: Pokanje ustnic je lahko tudi posledica glivičnega vnetja ali alergije na določeno sestavino kozmetičnega sredstva, ki ste ga začeli uporabljati šele nedavno.

Kaj storiti? Svoje ustnice redno negujte z mastno kremo; če se stanje ne izboljša, čeprav ste prenehali uporabljati kozmetična sredstva, ki ste jih kupili šele nedavno, pa obiščite zdravnika.

Temen urin

Najverjetnejši vzrok: Če ne pijete dovolj vode, so pigmenti, ki jih izločijo ledvice, slabo razredčeni in posledično temno rumeni; močna barva pa je lahko tudi posledica vnetja urinarnega trakta.

Manj verjeten vzrok: Urin je lahko temen tudi zaradi ledvičnih kamnov.

6 zgodnji simptomov multiple skleroze
Preberi še
6 zgodnji simptomov multiple skleroze

Kaj storiti? Poskusite piti več vode; zdravnika pa obiščite, če se barva urina kljub temu ne posvetli. Vsekakor pa se z njim posvetujte, če med uriniranjem čutite bolečine ali imate povišano temperaturo.

Krvavitev dlesni

Najverjetnejši vzrok: Med zobe in dlesni skrite bakterije sproščajo kislino, ki dlesni draži, zaradi česar začnejo krvaveti. Takšne težave se posebno pogosto pojavijo med zelo stresnim obdobjem, nosečnostjo ali menopavzo, saj spremenjeno delovanje hormonov zmanjša sposobnost imunskega sistema, da uniči vse bakterije.

Manj verjeten vzrok: Krvavitev je lahko tudi simptom bolezni dlesni, med drugim celo oralnega raka.

Kaj storiti? Zobe dvakrat dnevno skrbno oščetkajte, vsaj enkrat dnevno pa očistite še z zobno nitko. Uporabljajte antibakterijske ustne vodice in redno obiskujte zobozdravnika.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650