Raziskovalci ameriške bolnišnice Henry Ford so ugotovili, da dovolj spanja deluje prav blagodejno. Ne le da se zjutraj zbudimo bolj spočiti in se čez dan lažje osredotočamo – dejansko naj bi tudi manj čutili bolečino oziroma bili nanjo manj občutljivi.
Znanstveniki so štiri noči preučevali skupino 18 prostovoljcev. Nekateri so lahko spali, kolikor so hoteli, in večina je premižala okoli osem ur. Drugi so morali spati po 10 ur. S posebnimi testi so nato merili njihovo zaspanost ter ugotovili, kako je ta premosorazmerna z občutljivostjo na bolečino. Tisti, ki so spali po deset ur, so lahko prst nad virom premočne toplote držali kar za 25 sekund dlje. Njihovi rezultati so bili presenetljivo boljši od tistih posameznikov, ki so jim zdravniki predpisali po 60 mg protibolečinskega zdravila kodeina.
Dr. Timothy Riehrs pravi, da so rezultati raziskave pomembni za nadaljnjo obravnavo bolnikov, ki se borijo z bolečinami. "Naši rezultati kažejo, da je spanje izredno pomembno pri zdravljenju vseh bolezni, ki jih zaznamuje kronična bolečina," je povedal. "Ključno je tudi med pripravami na kirurški poseg." Poudaril je še, da so bili tudi sami raziskovalci presenečeni nad odkritjem. "Sami smo bili presenečeni, koliko manjša je bila občutljivost na bolečino celo v primerjavi z jemanjem kodeina," je dejal.
Dejansko čedalje več pokazateljev kaže, da je spanje nekako povezano tudi z občutenjem bolečine. Kar dve tretjini ljudi, ki imajo težave z bolečinami v hrbtu, denimo, poročata, da imajo za povrh težave s spanjem. Ameriški raziskovalci poleg tega niso edini, ki so s študijo potrdili to povezavo. Tudi znanstveniki norveške univerze v Trondheimu so ugotovili, da imajo tisti, ki stežka spijo, kar dvakrat povečano tveganje, da občutijo bolečino.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV