Vizita.si
Previdno pri uporabi pirotehničnih sredstev!

Novice

Previdno s pirotehničnimi sredstvi!

Nataša Jurca
27. 12. 2010 11.11
3

Od 26. decembra do 2. januarja je dovoljena uporaba pirotehničnih sredstev, katerih glavni učinek je pok, seveda pa je v tem času treba upoštevati varnostne omejitve, saj lahko v nasprotnem primeru pride do hudih poškodb. Kako varno uporabljati pirotehnične izdelke in kako ukrepati v primeru nesreče?

Previdno pri uporabi pirotehničnih sredstev!
Previdno pri uporabi pirotehničnih sredstev!FOTO: Blaž Garbajs
Neprevidnost, nepremišljenost in objestnost pri uporabi pirotehničnih sredstev so pogosti povzročitelji telesnih poškodb, kot so opekline, raztrganine in poškodbe oči. Prodaja pirotehničnih sredstev kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena v času od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena od 26. decembra pa do 2. januarja.

Mladoletniki od 14. do 16. leta starosti lahko uporabljajo pirotehnične izdelke kategorij 1 in 2 le pod nadzorom staršev ali skrbnikov. Izdelkov pri tem ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah in zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in prireditve. Zaradi varnosti pa je prepovedana tudi kakršna koli predelava ali lastna izdelava ter preprodaja pirotehničnih sredstev. Pri nakupu pirotehničnih sredstev poleg tega pazite, da jih kupujete v za to pooblaščenih trgovinah, ob nakupu pa preverite, da so navodila za uporabo napisana v slovenščini in priložena vsakemu izdelku.

Globe za vse tiste, ki bodo kršili določbe, znašajo od 400 do 1200 evrov. Zavedajte pa se, da je denarna kazen ena od blažjih kazni, ki vas lahko doletijo zaradi nepremišljene in nepravilne uporabe pirotehničnih sredstev. Veliko hujše kazni, ki najpogosteje prizadenejo ravno mlade, ki radi eksperimentirajo in predelujejo kupljene izdelke, da bi povečali njihovo učinkovitost in pok, so oslepitve, poškodbe obraza, sluha, opečeni prsti, hude rane, posledica katerih so huda pohabljenost udov in amputacije, ne nazadnje pa tudi materialna škoda, do katere lahko pride (požari, eksplozije …).

Kako se zavarovati in ukrepati ob poškodbi?

Preden se lotite uporabe pirotehničnih sredstev, se zavedajte, da gre lahko kaj narobe. Ne računajte zgolj na to, da zataji tehnika, saj je velikokrat za nesreče kriv človeški dejavnik. Založite se s povoji, ledeno vodo in pripomočki za prvo pomoč, ob sebi pa imejte tudi mobilni telefon. Poleg tistega, ki prižiga pirotehnična sredstva, naj bo vsaj še eden trezen, da bo lahko v primeru nesreče takoj pripravljen na vožnjo v ambulanto oziroma bolnišnico. Čeprav se vam morda zdi vse to pretiravanje, vedno predvidevajte najhujše, saj v primeru nesreče šteje vsaka minuta.

Žrtve so običajno otroci, zato naj bodo vedno pod nadzorom staršev!
Žrtve so običajno otroci, zato naj bodo vedno pod nadzorom staršev! FOTO: Tomaž Ungar
Opekline

Opekline so najpogostejša vrsta poškodbe pri nepravilnem rokovanju s pirotehničnimi sredstvi. Ta namreč ob izstrelitvi rakete oziroma vžigu petarde sproščajo izjemno veliko energije in vročih plinov, zaradi katerih lahko pride do hudih opeklin. Ne glede na to, kateri del telesa je podlegel opeklinam, najprej na grobo ocenite stanje poškodbe. Če je posledica opekline le pordelost kože, gre za lažjo obliko poškodbe, ki jo lahko pozdravite z mazili proti opeklinam, ki jih dobite v lekarni. Če se pojavijo mehurji, odprta rana ali kaj hujšega, gre za opeklino najmanj druge stopnje, zato obiščite zdravnika. Nikoli ne poskušajte počiti mehurja, opekline pa tudi ne prekrivajte, saj se vam lahko gaza prilepi na kožo. Opeklino v prvih minutah ohladite z mrzlo vodo ali mokrimi brisačami, nato pa jo prekrijte s kuhinjsko folijo, zavijte v mokro brisačo in čim prej obiščite zdravnika. Ker nekateri pirotehnični izdelki vsebujejo fosfor, ki lahko reagira z vodo in povzroči še hujše opekline, take rane nikar ne izpirajte z vodo ali kakršnim koli razkužilom, temveč čim hitreje obiščite zdravnika. S seboj k zdravniku vzemite embalažo pirotehničnega sredstva, kjer so naštete tudi sestavine. Če žrtev nesreče kaže znake šoka (omotičnost, nesodelovanje, otopelost, plitvo dihanje), jo pomirite in pazite, da bo imela ob sebi dovolj tekočine.

Pirotehničnih sredstev nikoli ne uporabljjate v bližini drugih ljudi, avtomobilov, na mestih, kjer se nahajajo ljudje, v zaprtih prostorih ...
Pirotehničnih sredstev nikoli ne uporabljjate v bližini drugih ljudi, avtomobilov, na mestih, kjer se nahajajo ljudje, v zaprtih prostorih ...FOTO: POP TV
Hude poškodbe in amputacije

Veliko pirotehničnih izdelkov vsebuje toliko eksploziva, da lahko v fazi pred eksplozijo ob nepravilni uporabi ali napaki v varovalki popolnoma pohabijo prste na roki ali celo roko. V primeru eksplozije šteje vsaka sekunda, zato takoj ocenite škodo. Četudi ni prišlo do amputacije uda, so lahko poškodbe roke in prstov izjemno hude. Vaša prva skrb v primeru nesreče naj bodo krvavitve, saj lahko pretirana izguba krvi povzroči, da poškodovana oseba pade v šok. Uporabite sterilno gazo in izvajajte pritisk naravnost na rano. V primeru amputacije poiščite manjkajoči del telesa in ga shranite v vrečko – ne naravnost na led, temveč ga zavijte v sterilno gazo, nato dajte v vrečko. V drugo vrečko natresite kocke ledu in vlijte vodo, da boste dosegli temperaturo okoli 4 °C. Obe vrečki nato dajte v tretjo in jo opremite s podatki o poškodovancu in poškodbi (najpomembnejši je čas). Odtrganega dela se nikoli ne dotikajte na delu, kjer se nahajajo žile, saj jih lahko pomečkate in uničite. Poškodovancu ne dajajte ničesar proti bolečinam, rane pa ne razkužujte, izpirajte in ne čistite. Tujke naj odstrani zdravnik!

Poškodbe oči

Poškodbe oči niso pogoste, če so upoštevana vsa varnostna pravila, vendar pa se včasih med eksplozijo razpršijo iskrice, ki lahko priletijo v oko. Iskrice običajno povzročijo manjše poškodbe, včasih pa lahko eksplozija povzroči tudi hujše poškodbe. Ne glede na to, kako huda je poškodba, v vsakem primeru obiščite zdravnika. Poškodovanec naj si ne praska očesa, saj se lahko tako kemikalije še hitreje širijo. Žrtvi privzdignite veko in preglejte, ali ima v očesu kakšen večji tujek. Če se je tujek zasadil v tkivo, ga ne poskušajte odstraniti, saj bo to storil zdravnik. Izprati lahko poskušate zgolj manjše in delce, ki niso zasajeni v očesno tkivo. Če v tem niste vešči, ne počnite ničesar, le poskrbite za prevoz poškodovanca do zdravnika. Žrtvi pokrijte obe očesi s sterilnimi gazami in ji do prihoda zdravnika zagotovite počitek.

Če boste upoštevali vse varnostne ukrepe in navodila o uporabi pirotehničnih sredstev, do poškodb ne bo prišlo, zato previdno in varno! Predvsem pa pazite, da z malomarnostjo in nepazljivostjo ne povzročite škode drugim. Še najbolje pa je, če pirotehničnih sredstev sploh ne uporabljate in uživate v ognjemetu, ki ga bodo za vas pripravili za to izurjeni ljudje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662