Dejstvo: Vreme lahko vpliva na bolečino
Če se bolečine v sklepih poslabšajo, ko dežuje ali je mrzlo, to ni del vaše domišljije. Čeprav so študije pokazale mešane rezultate, spremembe zračnega tlaka pri nekaterih ljudeh – še posebej tistih, ki trpijo za artritisom - lahko povečajo bolečino v sklepih. Strokovnjaki menijo, da gre vzrok iskati v zračnem tlaku, ki vpliva na tlak v sklepih.
Dejstvo: Ženske bolečino prenašajo boljše
Ženske dejstvo, da je mati narava porod dodelila nežnejšemu spolu, pogosto pripisujejo temu, da ženske bolje prenašajo bolečino. Pri tem pa so jih podprli tudi nekateri znanstveni dokazi. Pokazalo se je, da ženske in moški različno dojemajo bolečino. Ženske uporabljajo več mehanizmov za spopadanje z bolečino in hitreje poiščejo pomoč ter zdravljenje. Ženske prav tako hitreje okrevajo po bolečini. Sicer pa strokovnjaki tudi pravijo, da je bolečina tako individualna izkušnja, da je težko primerjati ljudi, ki trpijo za njo.
Mit: Počitek je dober za bolečine v hrbtu
Čeprav vam bo morda zdravnik ob bolečinah v hrbtu svetoval kratek počitek, pa je pomembno, da ostanete aktivni. Strokovnjaki pravijo, da je popoln počitek v postelji ena najslabših stvari, ki jih lahko v tem primeru naredite. Če ne boste aktivni, bo telo hitro izgubilo kondicijo, kar bo povzročilo še več bolečine, ko se boste znova pričeli gibati. Vadbo lahko omejite v času akutne bolečine, a nadaljujte z dnevno aktivnostjo in vadbo takoj, ko vam zdravnik odredi, da z njo lahko varno pričnete.
Dejstvo: Izguba odvečnih kilogramov lahko ublaži bolečino
Prekomerna telesan teža poveča pritisk na sklepe in hrbet, prav zato lahko že z manjšo izgubo odvečnih kilogramov ublažite nekatere bolečine. ''Izguba le nekaj kilogramov, lahko zmanjša bolečine v sklepih, kolenih ali kolkih,'' je za spletno stran WebMD povedala dr. Patience White, podpredsednica ameriške fundacije za artritis. ''Že izguba 5 kilogramov lahko privede do velikega izboljšanja,'' še doda. Izguba odvečne telesne teže lahko pomaga tudi pri bolečinah v hrbtu, ki so posledica mišične utrujenosti.
Dejstvo: Vadba bo zmanjšala bolečino
Čeprav lahko bolečina oteži vadbo, je ostati aktiven ključnega pomena za boljše počutje. Z vadbo boste lažje izgubili odvečne kilograme, izboljšali spanec in počutje – vse, kar lahko tudi zmanjša bolečino. Vadba pomaga pri krepitvi mišic, olajša otrdelost sklepov in obnovi koordinacijo in ravnotežje. Najboljši način, da pričnete z vadbo je, da izberete lahko vadbo, kot je hoja, plavanje in raztezanje. Ko boste to osvojili, boste na dobri poti, da pričnete tudi z nekoliko bolj aktivno vadbo.
Mit: Če ne najdemo izvira bolečine, potem bolečina ne obstaja
''Le zato, ker nismo uspeli odkriti izvora bolečine, še ne pomeni, da pacienti bolečine ne čuti,'' je pojasnil specialist za bolečino dr. John F. Dombrowski iz Washingtona. ''Noben test ne more izmeriti intenzintete bolečine in nobena naprava, ne zna pokazati bolečine, poleg tega ne obstaja inštrument, ki bi znal natančno določiti, od kje izvira bolečina. To pa še ne pomeni, da ne zdravimo bolečine. Ni nujno, da poznamo natančen izvor bolečine, da bi pacientu lahko pomagali, da bi se počutil boljše,'' še doda.
Mit: Manjša bolečina ni vzrok za skrb
Številni ljudje so prepričani, da je bolečina preprosto nekaj, s čimer se morajo naučiti živeti. A bolečine nikoli ne bi smeli ignorirati. Čeprav se ste bolečino uspeli oblažiti s pomočjo protibolečinskih tablet, se posvetujte z zdravnikom, če traja dlje kot teden ali dva ali če postaja vse hujša. Pa tudi že, koe moti vaše vsakodnevne aktivnosti.
Dejstvo: Vaš odnos do bolečine lahko vpliva na nanjo
Pritoževanje nad bolečino brez aktivnega reševanja težave lahko bolečino celo poslabša. ''Tisti, ki se skoncentrirajo le na bolečino, imajo slabše rezultate pri odpravi bolečine, kot tisti, ki imajo proaktivni odnos do nje in iščejo načine, kako se soočiti z njo in jo odpraviti,'' je povedal profesor medicine dr. Roger Chou iz oregonske univerze Health and Science University. Bolečina lahko vodi v depresijo in anksioznost, kar lahko stanje še poslabša. Če se spopadate z bolečino, se posvetujte z zdravnikom in poiščite čim več možnosti, da bi težavo odpravili.
Mit: Brez bolečine ni dosežkov
Čeprav je prav, da včasih sami od sebe zahtevamo veliko in da znamo tudi potrpeti in iti preko svojih zmožnosti. A pomembno je tudi, da vemo, kdaj je treba odnehati. Bolečina je odgovor telesa, ki nam sporoča, da je nekaj narobe, zato jo je treba upoštevati. Med vadbo tako ne bi smeli čutiti prevelike bolečine in če do tega pride, nikar ne vztrajajte, ampak se ustavite. Da bi ostali varni, se naučite poslušati svoje telo in spoznajte svoje zgornje meje ter jih upoštevajte.
Mit: Bolečina je del staranja
Tako, kot so sivi lasje in gubice del staranja, se po določeni starosti pojavijo tudi bolečine. To je prepričanje, ki si ga delijo mnogi. A kronična bolečina – ki močno poslabša kvaliteto vašega življenja – ne bi smela biti del vašega življenja, četudi niste več rosno mladi. Večina ljudi bi morala živeti življenje relativno brez bolečine tudi v starejšem življenjskem obdobju. Če vaše življenje omejuje kronična bolečina, potem poiščite specialista za bolečine, ki vam bo pomagal pri odpravi le-teh ne glede na to, koliko ste stari.
Mit: Tablete proti bolečinam lahko vodijo v odvisnost
Če tablete proti bolečinam jemljete tako, kot vam jih je predpisal zdravnik, te le redko privedejo do zasvojenosti. Seveda tudi tablete proti bolečinam, tako kot mnoga druga zdravila, lahko privedejo do fizične odvisnosti - to ne pomeni, da ste dobesedno odvisni od njih, a se lahko pojavijo odtegnitveni simptomi, če bi nanadno prenehali z njimi. Gre za pričakovan odziv, če predpisana zdravila proti bolečinam jemljete več kot nekaj dni. A zdravnik vam lahko pri tem pomaga, da boste varno opustili rabo zdravil.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV