Vizita.si
Sandali

Kje vas boli?

Veste, kakšne so posledice nošenja visokih pet?

L.E.
01. 08. 2013 08.04
5

Ko boste prebrale naslednja razkritja, jih morda ne boste obule nikoli več. Takšen preobrat resda ni potreben, zato pa strokovnjaki vsekakor odsvetujejo, da bi jih nosili ves čas. Vpliv na zdravje imajo, opozarjajo.

Petke
Petke FOTO: iStockphoto
Časopis The Washington Post je objavil poročilo o tem, kako lahko zelo pogosto nošenje visokih pet poškoduje stopala ter uniči držo. Ko se sprehodimo v njih, se morda počutimo lepše, a kot opozarjajo zdravniki, pri ženskah prav to vodi v visoko število opravljenih ortopedskih kirurških posegov.

Vpliv na kolena

Nošenje visokih pet ne povzroča povečanega stresa le stopalom, temveč tudi gležnjem, kolenom in hrbtu. Pri hoji na visokih petah se morajo kolena denimo soočiti s kar za 26 odstotkov večjim pritiskom na njihovo notranjo stran, kar lahko po besedah ortopedov vodi v pojav osteoartritisa. Gre za zelo boleče bolezensko stanje, ki se pojavi zaradi obrabe hrustanca, zaradi česar se poškodujejo tudi same kosti in vezivno tkivo.

Vpliv na meča in ahilovo tetivo

Mišice meč se skrčijo ter se tako prilagodijo na drugačen položaj, v katerega jih silijo visoke pete. Enako velja za ahilovo tetivo. Če te mišice v takšen položaj spravljate pogosto ter jih, ko si visoke pete snamete, nikoli ponovno ne raztegnete in sprostite, se lahko sčasoma skrajšajo in ostanejo v bolj napeti obliki, kar povzroča nenehno bolečino. Priporočljivo je, da visoke pete veliko krat snamete tudi čez dan ter razgibate mišice.

Stopala
Stopala FOTO: iStockphoto
Vpliv na gležnje

Nemalo žensk si je ob nošenju visokih pet že zlomilo ali zvilo gleženj. V visokih petah slabše držimo ravnotežje ter se veliko lažje kam zataknemo ali spotaknemo.

Vpliv na zadnji del stopal

Da bi bila hoja v visokih petah lažja, se zadnji del čevlja zadnjega dela stopala običajno oprijema zelo tesno, kar lahko sčasoma ta del razdraži ter povzroči oteklino mehkih tkiv ali celo zadebelitev kosti. Ortopedi ta pojav imenujejo Haglundova deformacija.

Vpliv na sprednji spodnji del stopal

Pri nošenju visokih pet je pritisk največji na sprednjem spodnjem delu stopal. Če se morajo stopala s tako močnim pritiskom na samo en njihov del soočati zelo pogosto, se lahko prav tukaj začne pojavljati bolečina.

Sandali
Sandali FOTO: iStockphoto

Vpliv na zgornji sprednji del stopal

Nenaraven položaj stopala poveča pritisk tudi na zgornji del stopala, in sicer lahko pogosto nošenje visokih pet povzroči odebelitev tkiva, ki obdaja živčevje. Običajno do tega pride med tretjim in četrtim prstom in je spet pojav, ki je izredno boleč in neprijeten. Imenuje se Mortonov nevrom. Ker so čevlji z visoko peto, da bi jih lažje nosili, običajno precej ozki in majhni, lahko povzročijo tudi, da se prsti v sklepih pomaknejo nekoliko navzgor. Če so prisiljeni ostati v takšnem položaju zelo pogosto, se sčasoma sploh ne morejo več zravnati.

Vpliv na notranji stranski del stopal

Zaradi svoje ozkosti lahko čevlji z visoko peto povzročijo tudi zadebelitev kosti sklepa palca. To vodi v spremenjen položaj palca, ki se obrne proti ostalim prstom, medtem ko je ob strani stopal zelo očitna bula.

Vpliv na držo

Hoja v visokih petah nas prisili v držo, ki ni pravilna. Takšni čevlji telo prisilijo, da se nagne naprej, zaradi česar ga, da bi obdržali ravnotežje in se zadržali na nogah, postavimo v povsem napačno držo. Hrbtenica in boki niso več v položaju, ki je zanje najbolj blagodejen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650