Nožni krči so zelo pogosti, a o njih le malo vemo. Običajno se pojavljajo ponoči in kvarijo spanec, velikokrat pa so tudi zelo boleči. Krči so posledica neželene kontrakcije oziroma krčenja posamezne mišice ali mišične skupine, največkrat pa do njih pride v mečnih mišicah ali pa v majhnih mišicah v stopalu.
Če se krč pojavi enkrat ali dvakrat letno, le redkokdo pomisli, da gre za bolezensko stanje. V resnici pa se s krči pri nekaterih pojavljajo prav vsako noč, tudi po večkrat zaporedoma. Krči tem ljudem kvarijo nočni počitek in vodijo celo v kronično pomanjkanje spanja. Boleč občutek je običajno mogoče omiliti z raztegovanjem in masažo prizadete mišice.
Pojavnost in pogostost krčev naraščata z leti. Neka raziskava je pokazala, da se s krči redno srečuje približno tretjina starejših od šestdeset let in polovica starejših od osemdeset let. K nastanku krčev sicer prispevajo tudi nekatere bolezni, med katerimi so najpogosteje diabetes, živčno-mišične bolezni in bolezni perifernega ožilja. Pogostost krčev povečujejo tudi oralna kontracepcijska sredstva, s krči pa naj bi se srečevalo kar 40 odstotkov nosečnic.
V primeru, da se krči pojavljajo pogosto in intenzivno, jih ljudje ne bi smeli jemati kot nekaj samoumevnega in običajnega, saj krči lahko kažejo na določene zdravstvene težave, kot na primer akatizijo, mielopatijo, periferno nevropatijo in motnje ravnovesja kalcija v organizmu.
Čeprav obstaja kar nekaj teorij o vzrokih za nastanek krčev, pa obstaja le malo dokazov, ki bi te teorije potrjevali. Ena od teorij tako pravi, da krče povzroča dehidracija, a številne raziskave tega ne potrjujejo. Pogosto velja tudi, da so krči posledica porušenega ravnovesja elektrolitov, magnezija in kalija, a tudi to ne drži popolnoma, saj so v neki raziskavi, v kateri so nosečnicam zdravili krče, ugotovili, da sta enako učinkovita tako magnezij kakor placebo. Do enakega rezultata so prišli, ko so krče zdravili s kalijem in placebom.
Nekateri strokovnjaki tako verjamejo, da so krči najverjetneje posledica pomanjkanja fizične aktivnosti in moderne navade sedenja na stolih in straniščnih školjkah, namesto čepenja, kakor so to počeli naši predniki.
In kako si ob pojavu krča pomagati? Če vas zagrabi med spanjem, vstanite, stopite na prizadeto nogo in jo rahlo pokrčite v kolenu. Otrdelo mišico zmasirajte in jo raztegnite v nasprotni smeri krča ali pa v ležečem položaju prste na nogah obrnite navzgor in jih počasi povlecite proti kolenu. Ko bo krč minil, nekaj časa mirujte, če bolečina ne izgine, pa obiščite zdravnika.
Imate tudi vi izkušnje s krči? Če imate kakšen nasvet, kako si pomagati, ga lahko delite z nami na naši Facebook strani.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV