Kaj je vzrok?
Ušesa po navadi pogosteje bolijo otroke, vendar bolijo tudi odrasle. Pri slednjih je kriv prehlad ali okužba zgornjega dela dihal, ko se zaradi povečane količine sluzi v telesu poveča pritisk v ušesih, plavanje, zaradi katerega v ušesa prodre voda pa tudi bakterije (ko je uho vlažno, se te še lažje razmnožujejo), glasen hrup, fizična poškodba (denimo z vatirano paličico), strjeno ušesno maslo, zobobol, izpostavljenost mrazu in vetru kakor tudi samo vnetje ušesa, torej okužba kot taka. Prizadeto je lahko eno uho ali oba.
Kako si lahko pomagate?
Vzemite tablete proti bolečinam (denimo paracetamol ali ibuprofen) oziroma si priskrbite antiseptične in anestetične kapljice za uho. Upoštevajte priložena navodila za uporabo.
Na ušesu, ki je prizadeto, nikakor ne spite, pazite pa tudi, da ga čim manjkrat zmočite (oziroma da ga vedno obrišete do suhega). Bolečine vam bo olajšala grelna blazina, če je nimate, pa si lahko k ušesom prislonite termafor (ki ga v nekaj ovijte) ali brisačo, ki ste jo pogreli na radiatorju. Priporočljivo je, da okoli ušes nosite zavito ruto, posebno ko greste ven pa tudi sicer. Uživajte zdravo hrano in pijte dovolj vode. V svoje telo vnesite več vitamina C in cinka, blagodejen pa bo tudi česen.
Kdaj k zdravniku?
Če je uho gnojno, ne uporabljajte kapljic, saj vam ne bodo mogle pomagati. V tem primeru takoj obiščite zdravnika. Gnoj nakazuje na vnetje, ki ga je po navadi potrebno zdraviti z antibiotiki. K zdravniku se pri priči odpravite tudi, če vidite kri ali če se bolečina po dveh do treh dneh ne prične umirjati oziroma postane še hujša.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV