Vizita.si
Zaradi ponavljajočih se gibov in dolgih delovnikov imajo številni bolečine v zapestju.

Kje vas boli?

VIDEO: Vas nenehno boli zapestje?

Katja Benčina
27. 02. 2012 07.45
0

Bolečine v zapestju, ki se selijo v dlan in prste, so vse pogostejša težava sodobnega človeka. Na delovnem mestu smo namreč izpostavljeni ponavljajočim se gibom rok, ki lahko zaradi dolgih delovnikov privedejo do preobremenjenosti mišic v zapestju.

Pri bolečinah v zapestju pomaga elektromagnetna terapija.
Pri bolečinah v zapestju pomaga elektromagnetna terapija.FOTO: Damjan Žibert
S podobno težavo se spopada tudi 48-letna frizerka Metka, ki pri krtačenju, striženju in sušenju las več ur dnevno uporablja iste gibe. ''Čutim mravljince v treh prstih in pekočo bolečino v dlaneh, ki se običajno pojavi ponoči. Najhuje je ponoči,'' bolečine, ki jih je doživljala, opiše Metka.
Zaradi ponavljajočih se gibov in dolgih delovnikov imajo številni bolečine v zapestju.
Zaradi ponavljajočih se gibov in dolgih delovnikov imajo številni bolečine v zapestju. FOTO: iStockphoto

V karpalnem kanalu je namreč zelo malo prostora, zato lahko že majhno vnetje mišic povzroči pritisk na medialni živec, ki oživčuje roko. Če teh gibov ne prenehamo, lahko stanje postane kronično in se ne izboljšuje. Takrat se zdravniki najpogosteje odločijo za kirurški poseg, a če bi se radi izognili operaciji, si lahko pomagate s fizioterapijo s posebnim elektromagnetnim aparatom. ''Aparat je elektromagnet, ki deluje nekoliko drugače kot ostali elektromagnetni aparati. Razlikuje se po tem, da imamo pri tem aparatu eno ploščo pod dlanjo, z drugo delamo na zgornji strani dlani in telo je izolator. Vse se dogaja znotraj telesa,'' pojasni fizioterapevtka Manca Marc, ki je zdravila Metko in nam pokaže, kako deluje terapija. ''S prvo elektrodo pripravimo območje in pospešimo limfni pretok, medtem ko z drugo povečujemo prekrvavitev, cirkulacijo, zaradi česar pride do večjega dotoka kisika, boljše regeneracije, sprosti se muskulatura.''

Dobro je, da terapijo začnete takoj, ko opazite težavo. ''Ko ljudje vidijo, da bolečina postaja kronična, da se sama od sebe ne umirja in da to, kar delajo doma, ne pomaga, se morajo obrniti na strokovnjaka. Ta bo pravilno svetoval, kako roko razbremenjevati, kaj z njo delati in kakšne terapije so potrebne." Stanje se izboljša že po prvi terapiji, za končni učinek pa jo je treba ponoviti od pet- do desetkrat, odvisno od stopnje vnetja. ''Po terapiji se je stanje takoj izboljšalo, ker med delom nisem imela več mravljincev, tudi ponoči bistveno manj. Tako da mislim, da mi to zelo pomaga,'' pove Metka.

Terapija je primerna tudi za tiste, ki so že prestali operacijo karpalnega kanala, saj omogoča hitrejše zdravljenje in preprečuje, da bi se težava ponovila.

Vas zanima še kaj v zvezi z bolečinami v dlani. POPovi fizioterapevtki Manci Marc lahko vprašanje zastavite tukaj.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650