Vizita.si
Ko je Steve hollywoodskega igralca Johnnyja Deppa videl na rdeči preprogi z modrimi sončnimi očali, je predvideval, da se igralec z njimi brani migren, ki jih lahko povzročijo blisakvice fotografskih aparatov.

Kje vas boli?

Zakaj Johnny Depp nosi modra očala?

K.B.
10. 01. 2012 11.36
10

Sončni dnevi so pravi užitek za večino ljudi, a ne za tiste, ki trpijo za hudimi migrenami. Te namreč sproža tudi močna svetloba in številnim ne pomagajo niti sončna očala. A pomagala naj bi takšna z modrimi lečami, ki jih na rdeči preprogi, kjer je vedno veliko bliskavic, nosi tudi Johnny Depp.

Ko je Steve hollywoodskega igralca Johnnyja Deppa videl na rdeči preprogi z modrimi sončnimi očali, je predvideval, da se igralec z njimi brani migren, ki jih lahko povzročijo blisakvice fotografskih aparatov.
Ko je Steve hollywoodskega igralca Johnnyja Deppa videl na rdeči preprogi z modrimi sončnimi očali, je predvideval, da se igralec z njimi brani migren, ki jih lahko povzročijo blisakvice fotografskih aparatov.FOTO: Reuters
''Čeprav nosim sončna očala, je bleščanje sonca tako močno, da mi sproža migrene,'' potoži 61-letni Anglež Steve Druce, ki pravi, da ima na sončen dan občutek, kot da bi mu svetlobni reflektor nenehno utripal pred očmi. S takšnimi simptomi pa se ne sooča le on. Migrena se namreč pojavi pri 10 do 20 odstotkov odraslih, pri ženskah celo trikrat pogosteje kot pri moških. Čeprav je občutljivost na svetlobo eden izmed simptomov migrene, pa je močna svetloba tudi sprožilec le-te. Raziskave kažejo, da kar 40 odstotkov ljudi, ki trpijo za migrenami, pravi, da njihov glavobol sprožajo tudi vizualni sprožilci. S tem se strinja tudi direktor britanskega raziskovalnega inštituta Optometry profesor Bruce Evans.
Zaradi močnih migren je Steve pogosto moral za nekaj ur leči k počitku v temen prostor. (fotografija je simbolična)
Zaradi močnih migren je Steve pogosto moral za nekaj ur leči k počitku v temen prostor. (fotografija je simbolična) FOTO: iStockphoto
''Sprožajo jih predvsem močna svetloba ali pa veliki kontrasti.'' Tako na primer nekateri ljudje razvijejo migreno po tem, ko gledajo v črne besede na belem ozadju ali pa vzorce, kot so na primer črte na srajci ali linije na tekočih stopnicah. Pojavi se tudi pri ponavljajočih dejanjih, kot je na primer utripanje svetlobe skozi drevesa ali utripanje računalniškega monitorja (pogosto utripanje očesu ni prepoznavno, a možgani ga zaznajo). ''Gre za to, da del možganov, ki prejema vizualne signale, zaradi teh sprožilcev postane preveč aktiven,'' pojasni profesor Evans. ''Ljudje z migrenami imajo bolj občutljive in 'hitro razdražljive' možgane,'' doda nevrolog dr. Nick Silver iz klinike The Walton Centre. ''Ob sprožilcih del možganov postane manj aktiven, kar povzroča simptome, kot so zmedenost, težave pri iskanju pravih besed in utrujenost. Ko se pojavi aura – utripajoča bolečina, pojavljanje slepih točk v vidnem polju in težave z vidom – pa pomeni, da se zmanjšana aktivnost seli z enega področja možganov na drugi del,'' pojasni nevrolog.

Številni, ki trpijo za migrenami, ne občutijo glavobola, ampak izkusijo le auro. In tako tudi Steve, ki prav zato ni nikoli obiskal svojega osebnega zdravnika. Svojo prvo migreno je sicer utrpel že v otroštvu, a stanje se je z leti le še poslabševalo. ''Včasih jo imam dva do trikrat na mesec, spet drugič se lahko pojavi nekajkrat na teden.'' Opazil pa je, da je stanje slabše v poletnih mesecih, ko je svetloba močnejša. ''Opazil sem, da moje stanje sproža močna svetloba ali pa prostori, ki so močno osvetljeni ali se v njih pojavlja utripajoča svetloba, dolgotrajno branje in dehidracija.'' Da bi se izognil močni svetlobi, je začel nositi sončna očala. ''Takrat se je stanje izboljšalo, a težava ni bila odpravljena. Tako sem bil prestrašen, da se bo napad ponovil, da sem jih nosil ves dan, celo v zaprtih prostorih.''

''Zanimalo me je, zakaj Johnny Depp nosi modra očala''

Marca letos pa je prišel do rešitve. ''V časopisu sem opazil, da Johnny Depp nosi sončna očala z modrimi lečami. Že nekajkrat sem ga videl z njimi in zanimalo me je, zakaj jih uporablja.'' V resnici ni jasno, zakaj hollywodski igralec nosi modro zatemnjena očala, a ta se uporabljajo tudi za preprečevanje migren. ''Barvne leče izjemno učinkovito zmanjšajo učinek svetlobe in ponavljajočih vzorcev,'' pojasni profesor vizualne percepcije Arnold Wilkins z univerze Essex. ''Ena izmed teorij pravi, da barva zmanjša hiperaktivnost v možganih, ki jo sicer ustvarjajo sprožilci.'' Kolometrija, znanost, ki preučuje, kako možgani dojemajo barve v okolju, te že uporablja za pomoč ljudem z epilepsijo in disleksijo (motnje, ki so povezane z razdražljivostjo možganov). ''Pri disleksiji se je pokazalo, da lahko barvni filtri izboljšajo branje,'' pove profesor Evans.

Kljub temu da še ni natanko jasno, kako barvni filtri delujejo na možgane, pa so raziskovalci iz Univerze v Michiganu dokazali, da delujejo. V raziskavi, ki je bila objavljena v medicinskem časopisu Cephalalgia, so znanstveniki opazovali možgansko aktivnost kontrolne skupine in ljudi, ki trpijo za migrenami. Ko so bili slednji izpostavljeni sprožilcem, se je njihova možganska aktivnost povečala bolj burno kot pri ljudeh v kontrolni skupini. A ko so tisti z migreno sprožilce v napravi opazovali z barvnimi očali, se je njihova možganska aktivnost stabilizirala. Kar 70 odstotkov sodelujočih je povedalo, da je uporaba barvnih leč izboljšala njihovo stanje. ''Mislim, da je ta študija tista osnovna, na kateri pa bomo morali še graditi,'' pojasni profesor Wilkins. A učinkovit ni kateri koli odtenek barve. Kot kaže, se namreč možganske celice na predelu, ki nadzira vid, odzivajo drugače na različne barve, kar pomeni, da mora vsak posameznik najti primerno barvo, ki mu pomaga. Profesor Wilkins je tako izumil posebno napravo kolometer, ki ustvarja več kot 110.000 barvnih odtenkov, preko katerih posameznik bere tekst. Na ta način profesor izbere odtenek, ki je najbolj primeren za pacienta, in mu omogoča branje brez motenj.

Ko je Steve prebral več o barvnih lečah, ga je njegov optik napotil na inštitut za očesne bolezni v Londonu, kjer so opravili nekaj testov, s katerimi so določili barvo, ki mu ustreza. ''Moja barva, s katero sem najlažje bral in se nanjo najbolje odzival, je bila svetlo modra. Sedaj že pol leta uporabljam očala s tem barvnim odtenkom in v tem času nisem imel še niti ene migrene.'' Čeprav je Steve nad novim odkritjem navdušen, pa nekateri strokovnjaki opozarjajo, da to ne deluje pri vseh ljudeh. ''Za to metodo bodo potrebne še številne raziskave in vedeti je treba, da ne obstaja standardiziran način zdravljenja migren, ki bi bil učinkovit pri vseh. Tisti, ki trpijo za njimi, se morajo tako vedno posvetovati s svojim zdravnikom, ki bo določil natančno diagnozo in predpisal primerno zdravljenje,'' pove nevrolog Mark Weatherall. Njegov kolega Nick Silver pa dodaja, da pomaga tudi, da pijete dovolj tekočine – do tri litre na dan, jeste redno in uravnate svoje spalne navade. Izogibajte pa se rednemu uživanju tablet proti bolečinam in kofeinu.

Ste se nam že pridružili na naši  Facebook strani? To lahko storite s klikom na 

 

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 567