Vizita.si
Bolečine so lahko posledica mikronatrganin.

Kje vas boli?

VIDEO: Ko zaboli ahilova tetiva ...

Lina Eržen
31. 08. 2012 08.17
0

Tekači, tudi rekreativni, večinoma prej ali slej začutijo bolečino v ahilovi tetivi. Če imajo srečo, mine; pogosteje pa se, če ne ukrepajo pravilno, še stopnjuje. Oglejte si, kako se je s takšnimi težavami spopadel 35-letni Stanko z Bleda.

Bolečine v ahilovi tetivi so najpogostejša nadloga tekačev.
Bolečine v ahilovi tetivi so najpogostejša nadloga tekačev. FOTO: iStockphoto

35-letni elektrotehnik Stanko Zupan z Bleda redno teče zadnjih pet let. Tekaške copate je obul, potem ko je moral zaradi operacije roženice na klin obesiti nogometne. V tem času je pretekel že kar nekaj maratonov, nato pa mu je aprila začela težave povzročati najbolj pogosta nadloga tekačev – boleča ahilova tetiva. "Bolelo je, dokler se ni mišica dobro ogrela. Ampak to je izgledalo tako, da je na začetku teka bolelo približno deset minut, po teku pa ni bilo nikoli problema," opisuje, kako so se njegove težave začele. Najprej je poskusil bolečino pregnati z različnimi hladilnimi geli, toda bolečina je kljub temu postajala vse močnejša. Sčasoma ga je začelo boleti že zjutraj, takoj ko je vstal iz postelje. 

Tako kot večina rekreativnih športnikov bolečine najprej ni jemal dovolj resno. Fizioterapevtko Manco Marc je obiskal šele julija, tri mesece po tem, ko se je bolečina prvič pojavila ter se nato počasi stopnjevala. "Predvsem rekreativni športniki so zelo zagnani, se zelo malo ustavijo, pride poškodba na poškodbo, se slabo zaceli, ni dosti počitka, potem pa rabijo našo pomoč," pojasnjuje, zakaj je v njeni ordinaciji vedno dovolj tekačev. Sama svetuje, da, takoj ko se bolečina pojavi, prenehate teči vsaj za teden ali dva, območje hladite, uporabite kakšno protivnetno kremo, na začetku lahko jemljete tudi protivnetne tablete. 

Fizioterapevtka je ugotovila, da je Stanko ahilovo tetivo pred treningom vsakič premalo ogrel, na koncu pa še preslabo raztegnil. Težave se sicer velikokrat pojavijo tudi zaradi neprimerne obutve ali teka navkreber. "To se dostikrat zgodi tudi pri tekačih, ki so navajeni treningov na mehki podlagi, recimo na makedamu ali pa gozdni poti, potem pa gredo na maraton, ki poteka po asfaltu," še dodaja. "Tudi starost vpliva; višja je starost, manj je ahilova tetiva prožna."

Pri poškodovani ahilovi tetivi vam fizioterapevt lahko pomaga z elektro-magnetno terapijo. Ta pospešuje prekrvavitev, drenira oteklino ter omogoča boljšo in hitrejšo regeneracijo tkiva. Ker je ahilova tetiva povezana z mečno mišico, strokovnjak z aparatom najprej sprosti to. "Če je mečna muskulatura sproščena, je manjša tenzija, manjši pritisk na samo ahilovo tetivo. Ahilovo tetivo pa dobro prekrvavimo ter zmehčamo brazgotine, ki zelo pogosto nastajajo predvsem zaradi mikropoškodb. Ahilova tetiva lepše teče znotraj ovojnice, tako da je manjša bolečina, predvsem pa je manjše tudi vnetje," razlaga Marčeva. Stanje izboljšajo še prečno-frikcijska masaža, laser ter kinezijski trakovi, ki jih poškodovancu fizioterapevt s posebnim načinom lepljenja namesti na raztegnjeno tetivo in mečno mišico. Nosi jih do naslednje terapije. "Ko sta sama tetiva in mišica v gibanju, se trak guba, vleče kožo stran od podkožja, zato je spodaj boljša cirkulacija krvi, boljša limfna drenaža. Mi v hecu rečemo, da na ahilovo tetivo nalepimo enega maserja še za takrat, ko človek ni pri nas."

Po samo štirih terapijah lahko Stanko spet teče. Čakata ga še dve, nato pa se bo spet lahko lotil svojega treninga povsem normalno.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587