Vizita.si

črevesno zdravje

Preventiva 01. 04. 2025 05.31

Ali sladkor povečuje tveganje za nastanek raka? Strokovnjaki odgovarjajo

Prekomerno uživanje sladkorja je tesno povezano z različnimi zdravstvenimi težavami, vendar neposredno ne povzroča raka. Kljub temu pa lahko poveča tveganje za njegov razvoj. Strokovnjaki opozarjajo na vpliv sladkorja na vnetje v telesu, hormonska nihanja in zdravje črevesja, ki skupaj ustvarjajo ugodno okolje za rast rakavih celic. Zmanjševanje vnosa sladkorja je ključnega pomena, pri tem pa je pomembno ohranjati uravnoteženo prehrano in izbirati bolj zdrave alternative sladkim dobrotam.

Prebava 26. 03. 2025 03.10

Kaj je SIBO?

SIBO (small intestine bacterial overgrowth) je okrajšava, ki v prevodu pomeni "prekomerno razraščanje bakterij v tankem črevesu".

Prebava 25. 03. 2025 03.18

Kdaj je napihnjenost znak resnejšega stanja?

Vlaknine so pomemben del zdrave prehrane, saj prispevajo k boljši prebavi, uravnavajo raven sladkorja v krvi in podpirajo zdravo črevesno mikrobioto. A te iste vlaknine so tudi izjemno pogost vzrok za vetrove in napenjanje. Kako jih torej vključiti v prehrano, ne da bi pri tem tvegali prebavne težave?

Prehrana 22. 03. 2025 02.30

10 prebiotičnih živil za boljše črevesno zdravje

Probiotiki v črevesju opravljajo številne funkcije, od pomoči pri prebavi do uravnavanja telesne teže. Da pa te črevesne stenice uspevajo, potrebujejo prebiotična živila kot vir goriva. Čeprav se lahko odločite za dodatek za povečanje vnosa prebiotikov, mnoga vsakodnevna živila naravno zagotavljajo to specifično obliko vlaknin. Poglejmo si, katera.

Zdravje 13. 03. 2025 04.00

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'

Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Prebava 12. 03. 2025 04.08

Tako boste optimizirali prebavni proces za boljšo vitalnost in energijo

Optimalna prebava je ključna za naše splošno zdravje, vitalnost in energijo. Če želimo, da naše telo učinkovito absorbira hranila iz hrane, je pomembno, da upoštevamo različne dejavnike, ki podpirajo zdravje prebavnega sistema. Pomembno je, da naš življenjski slog, prehrana in navade ustvarijo pravo okolje za učinkovito prebavo in s tem boljšo energijo skozi dan.

Prebava 11. 03. 2025 04.08

Kaj lahko storite za boljšo absorpcijo hranil?

Za učinkovito absorpcijo hranil je ključno, da vaša prebava deluje optimalno. Telo potrebuje določene dejavnike, da izkoristi hranila iz hrane in jih prenese v krvni obtok, kjer jih lahko uporabite za energijo, rast in obnovo. Pomembno je, da se osredotočimo na prehrano, življenjski slog in navade, ki podpirajo prebavni sistem.

Žensko zdravje 10. 03. 2025 04.48

Endometrioza črevesja: simptomi, ki jih ne smete spregledati

Endometrij je notranja sluznica maternice, ki se odziva na ciklične spremembe hormonov med menstrualnim ciklom. Najpogostejša mesta prizadetosti črevesja so danka, slepič, sigmoidno debelo črevo, slepo črevo in končni del tankega črevesa.

Zdravje 25. 02. 2025 04.04

Lahko pivo skrči možgane?

Nobena količina alkohola, pravi znanost, še tako majhna, ni neškodljiva, sem pa sodi tudi pivo.

Prebava 18. 02. 2025 14.09

Kako barva hrane vpliva na vašo prebavo?

Napihnjenost, neprijetno tiščanje v predelu trebuha, redko in oteženo odvajanje majhnih količin blata – to so izjemno pogoste prebavne tegobe, s katerimi se občasno sreča vsak med nami. Lahko so simptomi ali posledice kakšne bolezni, še pogosteje pa nastanejo zaradi neustrezne prehrane, stresa in pomanjkanja gibanja. Prav zato ni nujno, da nemudoma posežete po zdravilih. Pogosto so dovolj že manjše prilagoditve življenjskega sloga in naravni pripravki iz domače lekarne.

Prebava 19. 02. 2025 04.50

Zakaj in kdaj pride do riganja?

Riganje je normalna telesna funkcija. To je slišni zvok, ki se pojavi, ko se iz želodca skozi usta sprosti odvečni plin. Riganje običajno sprožijo dnevne dejavnosti, kot sta prehranjevanje in pitje. Medtem ko je riganje običajno in običajno ni razlog za preplah, je pretirano riganje, ki ovira vašo dnevno rutino, lahko znak prebavne motnje, piše health.

Simptomi in bolezni 11. 02. 2025 04.49

Pogosti simptomi nezdravega črevesja – kako si lahko pomagamo?

Mislite, da poznate simptome nezdravega črevesja?

Prebava 30. 01. 2025 04.28

Ali je normalno odvajati blato po vsakem obroku?

Morate na veliko potrebo po vsakem obroku? Ali to pomeni, da takoj prebavite hrano?

Prehrana 23. 01. 2025 04.27

Živila, ki lahko povzročajo napihnjenost

Napihnjenost je pogosta težava, ki jo doživlja veliko ljudi. Pojavi se kot občutek napihnjenega trebuha, občutek teže in nelagodja, ki je pogosto posledica prebavnih težav. Ključni dejavnik za napihnjenost je praviloma nepravilno prebavljanje določenih živil, ki vsebujejo hranila, kot so vlaknine, sladkorji ali kompleksne beljakovine.

Prebava 20. 01. 2025 04.59

Ali je vaše črevesje pod stresom?

Naše črevesje ni le organ, ki prebavi hrano, ampak ima pomembno vlogo tudi pri našem psihološkem zdravju.

Prebava 15. 01. 2025 04.33

Zakaj in kako bakterije v črevesju odločajo o našem razpoloženju?

V zadnjem desetletju so znanstveniki odkrili osupljivo povezavo med zdravjem črevesja in duševnim zdravjem, ki presega zgolj prebavne funkcije. Črevesje, pogosto imenovano 'drugi možgani', vsebuje milijarde bakterij, ki vplivajo na naše razpoloženje, čustva in vedenje.

Zdravje 14. 01. 2025 04.48

Koliko škode našemu telesu povzročata mikroplastika in BPA?

Mikroplastika in bisfenol A (BPA) sta postala globalna problema, ki ju povezuje naraščajoča onesnaženost okolja s plastiko. Čeprav smo dolgo verjeli, da je plastika le trpežen material, ki ne vpliva neposredno na naše telo, raziskave kažejo, da mikroplastika in kemikalije, kot je BPA, lahko povzročijo škodljive učinke na zdravje ljudi.

Prebava 12. 01. 2025 04.21

Zimska hrana za zdravo prebavo

Zima pogosto prinese spremembe v naših prehranjevalnih navadah. Težnja po težkih in tolažilnih jedeh lahko obremeni prebavni sistem, vendar pa lahko premišljena izbira živil podpira zdravo prebavo tudi v hladnejših mesecih. Prav zima nam ponuja živila, ki so bogata s hranili in idealna za krepitev prebave.

Prebava 11. 01. 2025 04.16

Kako januar vpliva na vaše črevesno zdravje?

Januar, mesec novih začetkov, pogosto prinaša spremembe v prehranjevalnih navadah, vadbenih rutinah in življenjskem slogu. Hkrati pa je januar lahko tudi čas, ko se poveča raven stresa, bodisi zaradi postprazničnega obdobja bodisi zaradi pritiskov, povezanih z novimi cilji. Ta kombinacija dejavnikov lahko pomembno vpliva na vaše črevesno zdravje.

Prebava 10. 01. 2025 04.07

Kako izboljšati prebavo po praznikih?

Po prazničnih pojedinah se pogosto soočamo z občutki napihnjenosti, nelagodja in upočasnjene prebave. Da bi pospešili okrevanje prebavnega sistema, je koristno upoštevati naslednje nasvete.

Imunski sistem 08. 01. 2025 04.16

8 najboljših živil za krepitev imunskega sistema

Močan imunski sistem je ključ do ohranjanja zdravja in odpornosti proti prehladom, gripi ter drugim boleznim. Pravilna prehrana je ena najbolj učinkovitih metod za podporo imunskega sistema.

Prehrana 19. 12. 2024 04.39

Kaj se zgodi, če ne uživamo zelenjave?

Zelenjava je eno najpomembnejših živil za zdravje. Bogata je z vitamini, minerali, vlakninami in antioksidanti, ki naše telo ščitijo pred boleznimi, izboljšujejo prebavo in krepijo imunski sistem. Čeprav se mnogi zavedajo njenih koristi, številni ljudje kljub temu v svoji prehrani ne zaužijejo dovolj zelenjave. Kaj se torej zgodi, če iz svoje prehrane popolnoma izločimo zelenjavo ali jo uživamo v premajhnih količinah?

Imunski sistem 18. 12. 2024 04.39

7 simptomov šibkega imunskega sistema

Imunski sistem je obrambni mehanizem našega telesa, ki nas ščiti pred bakterijami, virusi in drugimi patogeni. Njegova moč je ključnega pomena za zdravje, saj omogoča telesu, da se učinkovito bori proti boleznim. Ko je imunski sistem oslabljen, lahko telo postane bolj dovzetno za okužbe in druge zdravstvene težave.

Prebava 14. 12. 2024 04.24

Opozorilni znaki, da črevesje ni zdravo

Ne pravijo brez razloga, da je črevesje temelj vsega zdravja.

Prehrana 06. 12. 2024 04.04

Živila in navade za hitrejše okrevanje po okužbi

Okrevanje po okužbi, bodisi virusni bodisi bakterijski, je čas, ko telo potrebuje dodatno podporo za obnovo energije, krepitev imunskega sistema in povrnitev ravnovesja. Medtem ko počitek in ustrezno zdravljenje igrata ključno vlogo, lahko k hitrejšemu okrevanju pomembno prispevajo tudi prehrana in vsakodnevne navade.

Prebava 02. 12. 2024 04.34

Kako izboljšati zdravje črevesja?

Zdravje črevesja je ključno za dobro počutje celotnega telesa. Črevesje ni le organ, ki prebavi hrano, ampak tudi eden izmed najbolj vitalnih sistemov, ki vplivajo na naše splošno zdravje. Pravilno delujoče črevesje podpira močan imunski sistem, uravnava razpoloženje, omogoča boljšo prebavo in celo pripomore k zdravju kože.

Imunski sistem 11. 11. 2024 04.08

5 živil, ki vam lahko pomagajo okrepiti imunski sistem

Močan imunski sistem je ključen za zaščito pred okužbami, še posebej v zimskem času, ko so prehladi in gripe pogostejši. K sreči lahko z uravnoteženo prehrano, bogato s ključnimi hranili, pripomoremo k temu, da naše telo bolje kljubuje virusom in bakterijam.

Preventiva 05. 11. 2024 04.51

10 živil, ki nam lahko pomagajo v boju proti vnetjem v telesu

Vnetja v telesu se pojavijo kot naravni odziv na različne dražljaje, ki vključujejo okužbe, poškodbe, alergije in druge dejavnike.

Srčno žilne bolezni 30. 10. 2024 04.52

7 dejavnikov, ki lahko povečajo tveganje za globoko vensko trombozo

Do globoke venske tromboze pride, ko krvni strdek nastane v eni od vaših globokih ven. Vse skupaj lahko povzroči bolečino in oteklino, če pa se strdek sprosti, lahko po krvnem obtoku pride v druge dele telesa. V sicer redkih primerih lahko celo prekine dotik krvi v pljučih.

Duševno zdravje 21. 10. 2024 04.04

So lahko bolečine v trebuhu povezane s tesnobo, stresom in celo jezo?

Že dolgo časa je znano dejstvo, da so naši možgani in črevesje nenehno v povezavi. Zato niti ne preseneča dejstvo, da bi lahko bili tesnoba, stres in celo čustvo, kot je jeza, povezani s težavami v trebuhu, pa tudi obratno!

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 853