čuječnost

Namesto kaznovanja lahko poslušanje in ustvarjalni pristopi pokažejo pot do razumevanja
Od Alje do Žana. Šole, ki slišijo.

Tako misli vplivajo na imunski sistem
Psihonevroimunologija je interdisciplinarna znanstvena disciplina, ki preučuje, kako duševno stanje, živčni sistem in imunski sistem medsebojno vplivajo in tvorijo kompleksne povezave, ki vplivajo na naše zdravje.

10 načinov, kako zmanjšati stres v vsakdanjem življenju
Stres je stalni spremljevalec sodobnega življenja, ki lahko negativno vpliva na naše telesno in duševno zdravje. Čeprav ga ni mogoče povsem odpraviti, ga je mogoče učinkovito obvladovati.

7 skrivnosti dobrega videza, ki niso povezane z genetiko
Vse pogosteje slišimo o ljudeh, ki živijo dolgo in zdravo življenje, ne da bi bili posebej obdarjeni z "dobro" genetiko. Vendar pa genetika ni edini dejavnik, ki vpliva na dolgotrajno mladost in vitalnost. Skrivnosti dolgotrajne mladosti so pogosto skrite v načinu življenja, ki vključuje preproste, vendar učinkovite navade, ki pomagajo ohraniti zdravje in mladosten videz.

Zakaj so avtoimunske bolezni v porastu?
V zadnjih desetletjih smo priča vzponu avtoimunskih bolezni, ki so postale vse pogostejše v zahodnem svetu. Avtoimunske bolezni nastanejo, ko imunski sistem napačno prepozna zdrave celice in tkiva telesa kot nevarne in jih napade. Te bolezni lahko prizadenejo skoraj vsak del telesa in vključujejo različne motnje, kot so revmatoidni artritis, lupus, multiple skleroza, diabetes tipa 1 in avtoimunske bolezni ščitnice. Kljub napredku v medicini in povečanju ozaveščenosti o teh boleznih, je njihovo število še vedno v porastu.

5 načinov, kako lahko stres vpliva na vašo kožo in kako to preprečiti
Stres je del vsakdanjega življenja, a pogosto pozabljamo, kako močno lahko vpliva na naše telo, zlasti na kožo. Ko smo pod stresom, naše telo sprošča hormone, kot je kortizol, ki lahko povzročijo ali poslabšajo številne kožne težave.

Zakaj in kako bakterije v črevesju odločajo o našem razpoloženju?
V zadnjem desetletju so znanstveniki odkrili osupljivo povezavo med zdravjem črevesja in duševnim zdravjem, ki presega zgolj prebavne funkcije. Črevesje, pogosto imenovano 'drugi možgani', vsebuje milijarde bakterij, ki vplivajo na naše razpoloženje, čustva in vedenje.

Sledenje zaobljubam je spoznavanje sebe
Pa je spet tu januar; čas, ko smo vsi prepričani, da bomo shujšali, nehali zapravljati čas in končno začeli živeti, kot želimo. Razlogov, zakaj več kot 90 % zaobljub ostane iz leta v leto neizpolnjenih, je več. Lahko manjka večja vizija, ki bi osmislila letne cilje (link do prvega članka). Morda smo zaobljube postavili na povsem napačen način (link do drugega članka). Zelo možno je, da manjka podporni sistem, ki bi nam pomagal takrat, ko nimamo motivacije (link do tretjega članka). Večkrat pa se zgodi tudi, da so razlogi za naš neuspeh globlje narave – o tem bomo pisali danes.

Zdravi načini za povečanje energije brez kofeina
Ko občutite pomanjkanje energije, je morda prva misel skodelica kave ali energijska pijača. A kofein ni edina rešitev za dvig energije. Obstajajo naravne in zdrave strategije, ki lahko izboljšajo vaše počutje, povečajo storilnost in dolgoročno podprejo vaše zdravje.

Kako do mirnega življenja?
Ljudje se soočamo z različnimi izzivi, od poklicnih zahtev do družinskih obveznosti, od financ do socialnih pritiskov. Vse to nas lahko odvrne od iskanja mirnega življenja, ki ga mnogi želijo doseči. A mirnost ni le odsotnost stresa, temveč način življenja, ki vključuje ravnotežje med telesom, umom in dušo.

Kako se spopadati s kroničnimi bolečinami v starosti?
Kronična bolečina je ena najpogostejših težav, s katerimi se srečujejo starejši ljudje. Lahko izhaja iz različnih vzrokov, kot so artritis, osteoporoza, poškodbe, živčne bolezni ali druge zdravstvene težave, ki vplivajo na gibljivost in kakovost življenja. Spopadanje s kronično bolečino ni enostavno, vendar obstajajo različni načini, ki pomagajo lajšati bolečine, izboljšati gibljivost in omogočiti boljše življenje.

7 znakov, da je vaše telo pod stresom
Stres je naraven odziv telesa na izzive, vendar lahko dolgotrajen in neobvladan stres povzroči resne posledice za zdravje. Na srečo je telo zelo dober pokazatelj, ko je pod prekomernim stresom. Prepoznavanje teh znakov vam lahko pomaga pravočasno ukrepati in preprečiti negativne učinke na zdravje.

7 stvari, ki lahko pomagajo uravnavati visok krvni tlak
Če se soočamo s težavami z visokim krvnim tlakom, je v prvi vrsti pomembno, da se izogibamo slani hrani in sami soli. Pomagajo pa tudi naslednje stvari.

Potrebujete terapijo proti staranju?
V zadnjih letih se je povečalo zanimanje za terapije in izbire življenjskega sloga, katerih cilj je spodbujanje dolgoživosti in upočasnitev procesa staranja. Medtem ko znanost odkriva več o tem, kako se naša telesa starajo, se mnogi posamezniki obračajo k različnim strategijam, od dodatkov in nege kože do vadbenih rutin in prilagoditev prehrane, vse z namenom, da bi živeli dlje, bolj zdravo in bolj 'lepo'. Kakšne terapije poznamo?

Slovenka je s svojo osupljivo preobrazbo navdih mnogim
Mateja je mati treh otrok, ki je kljub aktivnemu življenjskemu slogu in športnim aktivnostim po porodu ter težkih življenjskih preizkušnjah začela izgubljati stik s svojim telesom. Kilogrami so se kopičili, njena samozavest je padala, točka preloma pa je prišla, ko je tehtnica pokazala trimestno število. Kljub poskusom različnih diet so rezultati vedno izginili skupaj z voljo in energijo, saj so jo stroge omejitve izčrpale. In potem je Mateja spoznala Linea Snella terapevtko Lejlo, ki ji je spremenila življenje.

Trend, kateremu bi morali slediti vsi
V zadnjih časih se je na družabnih omrežjih pojavil trend ''slow living'' oziroma počasno življenje. Gre za trend, katerega namen je spodbujanje bolj uravnoteženega in premišljenega življenje. Filozofija počasnega življenja predstavlja protiutež hitremu življenju in potrošniško usmerjeni kulturi, ki prevladuje v sodobni družbi.

Ali veste zakaj ste utrujeni?
Utrujenost je pogost sindrom sodobnega človeka. Vse več ljudi se pritožuje, da jih utrujenost spremlja skozi daljše časovno obdobje in da se kjub počitku ali dopustu stanje ne spremeni bistveno. Tisto kar je pomembno vedeti je, da kronična utrujenost sodobnega človeka napogosteje ni posledica fizičnega napora ali parih neprespanih noči. Utrujenost sicer zaznamo kot skupek fizioloških stanj, ki se kažjo skozi telo, a najpogosteje, ko se obrnemo po pomoč zdravniku ni zaznati niti bistvenih odstopanj v splošni krvni sliki. Vzroke za utrujenost je potrebno iskati tudi v sferi duševnega zdravja. Še posebaj je smiselno preveriti kako znamo postavljati meje v zasebnem in poslovnem življenju ter kakšna je naša samopodoba.

Kako prenehati z razmišljanjem 'vnaprej'?
Čuječnost je protistrup navadi možganov, ki se nagibajo k nenehnemu razmišljanju o prihodnosti.

So 'goljufivi' dnevi in obroki zdravi ali ne?
'Cheat day' ali 'cheat obrok', koncepta, ki sta izjemno priljubljena med navdušenci fitnesa in med prehranskimi navdušenci, imata kot vse drugo v življenju svoje prednosti in slabosti. Poglejmo si, kaj je tako imenovani 'dan pregrehe' ali 'obrok goljufanja', pozitivne in manj dobre plati enega in drugega ter vse ostalo.

Ste že slišali za 'počasno jutro'?
Se tudi vi zbujate 'tečni' in brezvoljni? Morda se rešitev skriva v tako imenovanem počasnem jutru. Poglejmo si, kaj je in zakaj je pomembno.

Zakaj se pojavijo bolečine v vratu?
Bolečine v vratu so v sodobnem življenju vedno bolj pogoste. Strokovno jim pravimo cervikalgija. Lahko trajajo od nekaj dni do nekaj let, odvisno od vzroka. Najpogostejši vzroki so fizična obremenitev, slaba drža, duševni stres, osteoartritis, spinalna stenoza, hernija diska in druga zdravstvena stanja.

Majhne stvari, ki vam lahko pomagajo pri boljšem počutju
Iskanje veselja v preprostih stvareh je lahko izjemno osvobajajoče in deluje pozitivno na naše misli in občutke. Vzpostavljanje pozitivnega življenjskega sloga, ki vključuje majhne in velike užitke v trenutkih, ki nam prinašajo veselje, je zagotovo odličen recept tudi za naše mentalno zdravje. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Tako bi se morali prehranjevati vsi
Zaradi sodobnega življenjskega sloga smo vsakodnevno izpostavljeni stresu, kar lahko dolgoročno vpliva na slabše delovanje našega telesa. Še posebej je na udaru prebavni sistem, saj lahko kronično povišan stresni hormon kortizol povzroči oslabljeno delovanje prebavnega trakta in sproži razne vnetne procese. Stresu se žal ni mogoče v celoti izogniti, lahko pa ga omilimo. Načinov je več, v nadaljevanju pa vam predstavljamo enega, o katerem se v javnosti premalo govori. Ste že slišali za čuječno prehranjevanje?

Preproste spremembe za izboljšanje prebave
Kako izboljšati črevesni mikrobiom? Poskusite z naslednjimi navadami in spremembami.

Kaj je kognitivno vedenjska terapija (KVT)?
Kognitivno vedenjska terapija (KVT) je oblika psihoterapevtskega zdravljenja in pomaga prepoznati ter spremeniti omejujoče ali moteče miselne vzorce, ki negativno vplivajo na vedenje in čustva. Pristop se je izkazal za učinkovit pri številnih težavah, vključno z depresijo, tesnobnimi motnjami, težavami z uživanjem alkohola in drog, zakonskimi težavami, motnjami hranjenja ... Številne raziskave kažejo, da ta vrsta terapije vodi do pomembnega izboljšanja delovanja in kakovosti življenja nasploh.

Delo na samopodobi je nagrajujoč proces
Samopodoba je rezultat življenjskih izkušenj, zlasti tistih iz obdobja odraščanja. Nekateri si jo predstavljajo kot notranji glas (samodialog), ki govori o tem, ali smo dovolj dobri in vredni. Samopodoba je pravzaprav to, kakšne so naše predstave o tem, kdo smo, česa smo sposobni in koliko se cenimo. V nadaljevanju preverite, kako jo lahko izboljšamo, četudi imamo za seboj malce bolj grenke življenjske izkušnje.

Znanost o sočutju: lahko dobrota in sočutje dejansko pozitivno vplivata na zdravje?
Prijaznost in sočutje se pogosto pojmujeta kot dobri sredstvi za blaženje stresa, poudarja pa se tudi njun pozitiven vpliv na medsebojne odnose in zdravje. Več znanstvenih študij je potrdilo blagodejne učinke sočutja, ki naj bi izboljšalo razpoloženje, povečalo altruistične občutke pri ljudeh in spodbujalo povezanost z drugimi.

Prednosti in slabosti intuitivnega prehranjevanja
Na kratko – koncept intuitivnega prehranjevanja poenostavljeno predstavlja filozofijo proti dietam in ljudje, ki sprejmejo to tehniko intuitivnega prehranjevanja, niso nikoli na dieti, ne pazijo nujno na to, kakšne količine hrane pojejo, ker pojedo toliko, kolikor 'čutijo', da je prav za njihovo telo. Kakšne so prednosti takšnega prehranjevanja, kakšne so slabosti?

Zakaj je pomembno, da ne verjamemo vsemu, kar govori naš um?
Ste tudi vi med tistimi, ki velikokrat preprosto ne morejo izklopiti takšnih in drugačnih misli? Se tudi vi (pre)večkrat počutite, kot da ste nenehno v svoji glavi, izgubljeni v svojih mislih in celo večkrat odtavate in sploh niste prisotni v trenutku?

Kaj vam lahko pomaga pri spreminjanju miselnih vzorcev in načina razmišljanja?
Najprej naj poudarimo, da ima vsak človek občasno negativne misli. Niso nič posebnega in nikakor niso vredne obsojanja. Je pa velika razlika med občasnimi negativnimi mislimi in nagnjenosti k negativnemu razmišljanju. Slednje namreč lahko prispeva k težavam, kot so tesnoba, depresija, stres in nizka samozavest.