čustvena otopelost

Kaj se zgodi, če ne izražamo čustev?
Čustva so sestavni del človeške izkušnje in igrajo ključno vlogo pri našem dojemanju sveta ter medosebnih odnosih. Vendar pa se včasih znajdemo v situacijah, ko se odločimo zadrževati ali potlačiti svoja čustva. Zakaj je to na dolgi rok lahko zelo škodljivo?

Vsa čustva so minljiva, pridejo in grejo
V nas se lahko prebujajo najrazličnejša čustva, tudi tista, ki niso najbolj prijetna, hkrati pa se lahko bojimo tudi njihovega vpliva in moči, še posebej, če mislimo, da jih ne bomo zmogli obvladati. O tem, zakaj je pomembno zavedanje tega, kar čutimo, in kakšna sporočila lahko nosijo naša čustva, smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtom.

Posttravmatska stresna motnja se ne razvije pri vseh
Povsem normalno je, da se na travmatične dogodke odzovemo tako čustveno kot telesno, kar pomeni, da nas spremljajo tudi določeni simptomi, ki se lahko od posameznika do posameznika razlikujejo. Torej, kdaj lahko govorimo o posttravmatski stresni motnji in kako jo prepoznamo? Več o tem si lahko preberete v pogovoru s terapevtko Dr. Tjašo Stepišnik Perdih.

Kaj je čustvena praznina?
Ne čutim ničesar; ne veselja, ne žalosti, še jeze ne. Kot da bi bil v sebi prazen in občutek je neznosen, so pogosta pričevanja oseb, ki izkušajo čustveno praznino. Gre za stanje otopelosti, v katerem ne izražamo čustev in imamo občutek, da ne čutimo ničesar. V nadaljevanju preverite, zakaj do tega pride, kako takšno stanje preprečiti in tudi kako se z njim spoprijeti.

Vse, kar morate vedeti o shizofreniji
Ob izrazu shizofrenija si marsikdo zmotno predstavlja osebo, ki ima 'razcepljeno' osebnost oziroma disociativno motnjo identitete. A pozor – gre za napačno prepričanje, saj sta shizofrenija in razcepljena osebnosti dve različni duševni motnji. Pri shizofreniji gre predvsem za izgubo stika s resničnostjo, ki jo največkrat spremljajo prisluhi, prividi in druge spremembe v vedenju in čustvovanju. Po zadnjih podatkih ima v Sloveniji shizofrenijo okoli 20.000 ljudi.

Problem današnje družbe je tudi zasvojenost s seksualnostjo
Zasvojenost, taka in drugačna, lahko postane neobvladljiva in dirigira posameznikovo življenje. Peter Topić, psihoterapevt: »Virtualni seks, razne aplikacije za seksualne stike in internetna pornografija – vse to so fenomeni, ki jih v preteklosti nismo poznali in so precej dostopnejši ter zelo intenzivno vplivajo na nas in našo spolnost.«

Se spopadate s poporodno depresijo? Niste sami
Najmanj ena do dve ženski od desetih po porodu postaneta depresivni. Strokovnjaki ocenjujejo, da v Sloveniji vsako leto po porodu zaradi hujše tesnobe in/ali depresije trpi 1.800 do 3.600 žensk. Po navadi se pojavi v prvih šestih mesecih po porodu, lahko pa tudi pozneje. Zavedati se moramo, da ženska v času nosečnosti in predvsem po porodu doživlja drastične spremembe, ki so fizične, še bolj pa psihične. Spremenijo se njeno telo, samopodoba, zdravstveno stanje, razmerje v partnerstvu, spolnost in potek kariere. Veliko dejavnikov je, ki lahko vplivajo na duševno stanje.

Posttravmatske motnje: Ko stresen dogodek pusti težje posledice
Doživetje izjemno stresnega dogodka lahko posameznika privede do posttratvmatske stresne motnje. Te so že od nekdaj sprožale veliko vprašanj. Zakaj se motnja razvije samo pri nekaterih ljudeh, pri drugih pa ne? Je sploh ozdravljiva? Zakaj nekateri hitreje prebolijo težko izkušnjo? Motnja se navadno začne kot akutna stresna motnja in nato nadaljuje v obliki posttravmatske stresne motnje.

Žalovanje ob izgubi
Pozdravljeni, ne vem ali ste pravi naslov ali ne. Kmalu bo štiri mesece, ko mi je umrl oče, nenadoma, praktično čez noč. To je bil velik šok, velika izguba. Veliko mi je pomenil, zelo sva se razumela....

SKUPINE AD
Pozdravljeni! Prosim Vas, da mi odgovorite na vprašaje v zvezi s čustevno otopelostjo po AD. Sam namreč kakšno leto zaradi depresivno anksiozne motnje jemljem Cipralex, ki mi je že drugič čud...

Nepričakobvana izguba matere
Pozdravljeni! Imam 32 let, zivljenje urejeno (koncan studij, sluzbo, dom, moza) in velik problem: pred 9 meseci mi je nepricakovano umrla mati. Ne morem se navaditi na dejstvo, da je vec ni. Pomoc sem...

Izguba, žalovanje in ločitvena tesnoba
Pozdravljeni, Stara sem 23 let. Prosim vas za pomoč,nek nasvet karkoli... Pred tremi meseci me je zapustil fant, s katerim se bila nekaj let. Dogodek me je tako prizadel, da več ne vem, kako ...

Prekinitev partnerstva
DOBER VEČER! S FANTOM SVA SE PRED TREMI DNEVI RAZŠLA KER SEM UGOTOVILA DA IMA NENEHNE STIKE Z DRUGO PUNCO... KO SEM MU POVEDALA DA ME TO PRIZADANE, JE REKEL DA VSEENO NEBO PREKINIL Z NJO. TO ČE ME ...

Bi prepoznali, da ste tik pred izgorelostjo?
Slovenci smo ponosni na svojo pridnost. Ko komaj še zmoremo nositi breme na plečih in nam nekdo doda še novega, smo prepričani, da bomo zmogli tudi tega. Dokler nas ne zlomi.

Ste v stresu, nemirni, razdražljivi in ne spite dobro?
Zadnji mesec v letu je eden najlepših mesecev, a hkrati lahko tudi eden najbolj stresnih. Leto se zaključuje, obveznosti je še veliko. Poleg službenih, tudi številne družinske in lahko se zgodi, da smo preprosto preobremenjeni. S tem pa bolj razdraženi, nemirni in ne spimo več dobro.

Kako preboleti razpad zveze?
Razhod je lahko izjemno boleča izkušnja za partnerja, še posebej za tistega, ki se morda z razpadom odnosa ni strinjal oziroma je še videl prihodnost v njem. Nekateri v tem primeru pričajo celo o fizični bolečini. Kako preboleti odnos in skozi katere faze je treba iti, nam je pojasnila psihoterapevtka dr. sci. Andreja Pšeničny.