Vizita.si

čustvene

Duševno zdravje otrok 01. 04. 2025 08.15

Namesto kaznovanja lahko poslušanje in ustvarjalni pristopi pokažejo pot do razumevanja

Od Alje do Žana. Šole, ki slišijo.

Duševno zdravje otrok 31. 03. 2025 03.35

Zakaj smo priča naraščanju primerov anksioznosti in depresije med mladimi?

V zadnjih desetletjih smo priča izrazitemu porastu primerov anksioznosti in depresije med mladimi, kar predstavlja resen izziv za zdravje na globalni ravni. Mnogi strokovnjaki opozarjajo na različne dejavnike, ki prispevajo k temu trendu, vključno s spremembami v družbeni dinamiki, tehnologiji, izobraževalnem sistemu in celo zdravstvenem sistemu.

Duševno zdravje 29. 03. 2025 03.58

Zakaj nekateri postanejo odvisni, drugi pa ne?

Odvisnost je kompleksen proces, ki ga oblikujejo različni dejavniki, od genetike in okolja do posameznikovih življenjskih izkušenj. Čeprav ni enostavnega odgovora na vprašanje, zakaj nekateri postanejo odvisni, drugi pa ne, raziskave kažejo, da kombinacija bioloških, psiholoških in socialnih dejavnikov igra ključno vlogo.

Odnosi in spolnost 28. 03. 2025 03.34

Zakaj nekateri raje izbirajo površinske odnose kot intimo?

Ljudje smo socialna bitja, ki zares uspevajo šele v odnosu in povezovanju z drugimi. Medtem ko se zdi, da nekateri brez težav krmarijo na področju intimnosti, se zdi, da so drugi sposobni ohranjati le površinske, mimobežne odnose.

Duševno zdravje otrok 26. 03. 2025 03.23

Kaj je odtujitveni sindrom od staršev?

Sindrom odtujenosti od staršev je izraz, ki ga morda ne poznate, vendar ste ga morda izkusili. Včasih se pojavi v družinah, ki gredo skozi težke čase, kot je denimo ločitev.

Bolezni 26. 03. 2025 03.18

Tudi nizek pritisk je lahko nevaren

Nizek krvni tlak je običajno manj škodljiv kot visok. Kljub temu pa je, v kombinaciji s še nekaterimi drugimi simptomi, lahko znanilec nekaterih drugih bolezni. Kdaj je hipotenzija lahko nevarna?

Duševno zdravje otrok 25. 03. 2025 03.17

Izgorelost nadarjenega otroka – kako prepoznati opozorilne znake?

Vas zanima, kako pogosta je izgorelost nadarjenih otrok, kako je videti, kakšni so njeni učinki in kako jo preprečiti?

Bolezni 21. 03. 2025 03.48

Kaj je Downov sindrom?

Downov sindrom je genetska motnja, ki nastane, ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma.

Duševno zdravje otrok 18. 03. 2025 02.57

Revščina v otroštvu lahko resno vpliva tudi na razvoj možganov

Otroci se do polnoletnosti, pogosto tudi v zgodnji odraslosti, zanašajo na starše oziroma odrasle, saj jim ti zagotavljajo varnost in zaščito. So neizpodbitno odvisni od skrbnikov, na žalost pa le-ti, če živijo v revščini, težko zagotovijo osnovne življenjske potrebščine za svoje otroke.

Osebna rast 16. 03. 2025 04.21

11 zapovedi, ki jih morate upoštevati za srečnejše življenje

Vsako leto si postavljamo bolj ali manj dosegljive cilje, ki pa jih kmalu po prvih januarskih dneh tudi pozabimo. Koliko je med vami takšnih, ki si v novem letu želite bolj osrečujočih odnosov, da bi se znali bolje postaviti zase, da bi poiskali družbo navdihujočih ljudi, da ne bi bili tako zahtevni do sebe ... Verjetno ste se vsaj v kakšni od naštetih idej prepoznali. Predstavljamo vam 11 bistvenih zapovedi, ki jih je vredno upoštevati, če želite nekaj storiti za svoje čustveno blagostanje in bolj izpolnjujoče življenje.

Duševno zdravje 18. 02. 2025 04.07

Kako nas bo umetna inteligenca leta 2025 spremenila?

Inovacijski val umetne inteligence je mimo in strokovnjaki pripravljajo napovedi za prihodnje leto. Mnenja o tem, kaj je pred nami, so različna. Kako pa bo vplivala na naše duševno zdravje?

Duševno zdravje 09. 02. 2025 04.59

Na nočne more in slab spanec lahko vpliva presenetljiv dejavnik

Vemo, da ima osamljenost močan vpliv na naše mentalno in fizično zdravje, nove raziskave pa razkrivajo, da lahko vodi tudi do pogostejših nočnih mor in posledično slabega spanca. Se sprašujete, kako in zakaj?

Simptomi in bolezni 03. 02. 2025 04.12

Vse, kar morate vedeti o astmi

Astma je kronično stanje, ki prizadene dihalne poti. Povzroča piskajoče in oteženo dihanje. Nekateri sprožilci vključujejo izpostavljenost alergenu ali dražilcu v okolju, virusom, vadbi in čustvenemu stresu.

Rakave bolezni 28. 01. 2025 14.55

Rak materničnega vratu je preprečljiv, a žal še vedno prisoten

Danes je ob zaključku januarja, meseca ozaveščanja o raku materničnega vratu, potekala okrogla miza. Na okrogli mizi, poroča Onkološki inštitut Slovenije, so strokovnjaki osvetlili ključne izzive pri preprečevanju raka materničnega vratu, pomen cepljenja in presejalnih programov ter predstavili osebno zgodbo, ki kaže, kako pomembna je preventiva in pravočasno ukrepanje.

Zdravje 21. 01. 2025 04.17

6 simptomov pomanjkanja spanja, ki jih pogosto spregledamo

Spanje je ena izmed temeljnih potrebščin za ohranjanje zdravja, tako fizičnega kot duševnega. Kljub temu je v sodobnem življenju, ki je polno nalog, obveznosti in stresa, pogosto zanemarjeno. Pogosto si posamezniki ne priznamo, kako zelo pomanjkanje spanja vpliva na naše telo in počutje.

Duševno zdravje 10. 01. 2025 04.28

Zakaj in kako zima vpliva na naše razpoloženje?

Zima s svojo kratko dnevno svetlobo, nizkimi temperaturami in dolgotrajnimi obdobji teme lahko vpliva na naše telesno in duševno počutje. Medtem ko nekateri uživajo v zimski idili in prazničnem vzdušju, se mnogi spopadajo z izzivi, ki jih prinaša ta letni čas.

Seks & razmerja 02. 01. 2025 04.04

Zakaj privabljamo čustveno nedostopne osebe?

V ljubezenskih odnosih se včasih znajdemo v ponavljajočih se vzorcih, kjer se zdi, da privlačimo čustveno nedostopne osebe.

Duševne motnje 24. 12. 2024 04.15

8 opozorilnih znakov, da potrebujete psihologa

Vsak od nas se kdaj znajde v težavah, katerim sami nismo kos. Kateri znaki kažejo na to, da bi bilo najbolje, da poiščemo strokovno pomoč, preden ne zabredemo pregloboko?

Duševno zdravje 17. 12. 2024 04.53

6 znakov, da zanemarjate sami sebe

Skrb za lastno dobrobit je ključnega pomena za zdravo in uravnoteženo življenje, a pogosto se zgodi, da v vsakodnevnem vrvežu nevede zanemarjamo sami sebe. Zanemarjanje lahko prizadene tako fizično kot psihično zdravje, posledice pa lahko sčasoma postanejo resnejše, če jih ne prepoznamo in naslovimo pravočasno.

Bolezni 12. 12. 2024 04.46

Kaj je nevropatska bolečina?

Ste že slišali za nevropatsko bolečino? Kakšni so simptomi, vrste in možnosti zdravljenja, navsezadnje, zakaj pride do nje?

Bolezni 05. 12. 2024 04.58

Redko stanje, ki prizadene ženske prsi

Gigantomastija, ki ji strokovno rečemo hipertrofija dojk, je redko stanje, ki povzroča čezmerno rast ženskih prsi. V medicinski literaturi naj bi poročali le o nekaj sto primerih zaupanja vrednega vira.

Estetska medicina 24. 11. 2024 04.27

Vpliv estetske medicine na samozavest: Kako izbrati prave tretmaje in kdaj se ustaviti?

Estetska medicina je v zadnjih letih postala izjemno priljubljena, saj ponuja številne možnosti za izboljšanje videza in s tem tudi povečanje samozavesti. Z napredkom tehnologije in izboljšanjem tehnik so postali nekateri tretmaji dostopni širši javnosti, od pomlajevalnih tretmajev do kirurških posegov. Vendar pa se pojavi vprašanje; kako izbrati prave tretmaje za ohranjanje zdravja in mladostnega videza, ne da bi izgubili svoj naravni videz? In kdaj se je smiselno ustaviti, da ne bi škodili lastni samozavesti? Kje je meja med 'boljšim' in iskanjem vedno 'boljšega'?

Odnosi in spolnost 20. 11. 2024 03.05

Zakaj je pomembna čustvena intimnost v spolnosti?

Spolnost ni le telesna izkušnja, ampak tudi globoko čustveno doživetje, ki vključuje povezanost, zaupanje in čustveno intimnost med partnerjema. Čeprav je fizična intimnost pomemben del odnosa, je čustvena intimnost pogosto tista, ki omogoča, da spolnost postane bolj zadovoljiva, polna in trajna. Čustvena intimnost pomeni sposobnost partnerjev, da se med seboj odprejo, si delijo misli, občutke in želje, kar gradi trdne temelje zaupanja in povezanosti.

Simptomi in bolezni 15. 11. 2024 04.17

7 znakov, da je vaše telo pod stresom

Stres je naraven odziv telesa na izzive, vendar lahko dolgotrajen in neobvladan stres povzroči resne posledice za zdravje. Na srečo je telo zelo dober pokazatelj, ko je pod prekomernim stresom. Prepoznavanje teh znakov vam lahko pomaga pravočasno ukrepati in preprečiti negativne učinke na zdravje.

Zdravje 11. 11. 2024 04.37

7 znakov, da čustveno in fizično zanemarjate sami sebe

Čustvena in fizična skrb zase je temelj dobrega počutja, vendar lahko ob vsakodnevnih obveznostih pogosto pozabimo poskrbeti za lastne potrebe. Dolgotrajno zanemarjanje samega sebe se lahko kaže skozi različne znake, ki vplivajo na kakovost življenja in odnos do sebe.

Duševno zdravje 07. 11. 2024 03.54

Je osamljenost lahko nevarnejša od kajenja in debelosti?

Velika razlika obstaja med samoto in osamljenostjo. Medtem ko lahko v samoti uživamo, je osamljenost človeško čustvo, ki ga od časa do časa občutimo vsi, a vedno več znanstvenikov, z njimi pa študij opozarja, da je osamljenost več kot čustvo oz. občutje in jo je potrebno obravnavati celo kot bolezen, ki je lahko smrtonosna. Poglejmo si, zakaj.

Duševno zdravje 06. 11. 2024 03.23

Lahko dodatki magnezija in vitamina D pomagajo pri zdravljenju anksioznosti?

Uporabniki TikToka in pripadniki mlajše generacije menijo, da lahko vitamin D in magnezij pomagata pri zdravljenju anksioznosti. Je temu res tako? Poglejmo si, kaj pravi stroka.

Duševno zdravje 05. 11. 2024 03.55

Kakšni so znaki in simptomi depresije pri moških?

Moški, ženske in ljudje vseh spolnih identitet lahko kadarkoli v življenju zbolijo za depresijo. Depresija je resno stanje, ki vpliva na človekovo razmišljanje, čustvovanje in delovanje.

Duševno zdravje 31. 10. 2024 04.09

Ste preveč ali premalo samokritični?

Pri vsaki stvari, odnosu in lastnosti je potrebna zdrava meja. Ni v redu, če je nečesa premalo, niti če je nečesa preveč. Seveda enako velja za samokritičnost. Poglejmo si, kaj se zgodi, če je je premalo oz. preveč.

Duševno zdravje otrok 18. 10. 2024 05.00

Dovolj je že en sam pogovor in zavedanje, da niste sami

TOM telefon, ki deluje za otroke in mladostnike v okviru Zveze prijateljev mladine Slovenije, je bil ustanovljen leta 1990. V prvi vrsti je nastal kot čustvena opora otrokom in mladostnikom, ki se v sklopu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, stiskami in dilemami. Brezplačna telefonska številka 116 111 zagotavlja anonimnost in zaupnost, mlade pa želijo vzpodbuditi k zaupanju težav, pogovoru, reševanju dilem in stisk. Pogovarjala sem se s Tjašo Bertoncelj, strokovno vodjo programa Nacionalna mreža TOM in Sandro Murk, strokovno delavko na programu Nacionalna mreža Tom. Zanimalo me je, s kakšnimi stiskami se sooča današnja mladina, kako jim lahko pomagamo, predvsem pa, kako lahko kot družba omilimo njihove izzive.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859