čustvene rane

Čustvena zloraba je najpogostejša v partnerskih razmerjih
Čustvena zloraba je način obvladovanja druge osebe z uporabo čustev, s katerimi tisti, ki zlorablja, kritizira, sramoti, obtožuje ali/in manipulira z drugo osebo. Na splošno je razmerje čustveno nasilno, kadar obstaja dosleden vzorec žaljivih besed in ustrahovalnega vedenja, ki človeku oslabijo samopodobo in spodkopavajo njegovo duševno zdravje.

Spreminjanje nefunkcionalnih vzorcev – kje začeti?
Ko je govora o lastnostih, ki se prenašajo skozi družinsko drevo, imamo največkrat v mislih telesne značilnosti, poklice, talente ... Manjkrat pa pomislimo na navade, obrambne mehanizme, načine čustvovanja in vzorce odnosov, ki nam v veliki meri krojijo življenje. Na srečo lahko z ustrezno obliko dela na sebi nefunkcionalne (destruktivne in negativne) vzorce presežemo in tako preprečimo, da bi jih prenašali na naslednje generacije.

Kaj je samopoškodovalno vedenje?
Kot je razvidno že iz samega imena, je to vedenje povezano s poškodbami, ki si jih zadajamo sami. Pri tem gre največkrat za način obvladovanja stresa, čustvenih težav in stisk. Ko si posameznik zada telesno bolečino, za kratek čas omili čustveno bolečino, zaradi katere močno trpi.

Zakaj 'moramo' sanjati?
Zakaj naši možgani potrebujejo sanje? Raziskave kažejo, da sanje niso le stranski produkt spanja, ampak opravljajo pomembne funkcije za naše dobro počutje. Poglejmo, kaj so zapisali na greatergood.berkeley.edu.

Zakaj vam knjige za 'samopomoč' ne pomagajo?
"Teoretično vem čisto vse, prebral sem premnogo knjig, ki opisujejo moje stanje in naštevajo predloge, kako se izkopati iz brezna občutij, a se v mojem življenju še vedno nič ne spremeni," so besede številnih posameznikov, ki se odločijo težave reševati s pomočjo knjig za osebnostno rast in samozdravljenje. Kje torej nastane vrzel med tem, da smo pravzaprav specialisti v zavedanju svojih težav, nikakor pa ne moremo storiti koraka naprej in se osvoboditi tistega, kar nas zadržuje na mestu?

Kako sprejeti notranjega otroka v sebi?
Vsak ima notranjega otroka. Nekateri se ga zavedajo in ga sprejemajo, drugi so popolnoma nevedni o njegovem obstoju, spet tretji pa iščejo načine, kako ga prepoznati. Zakaj je pomembno, da sprejmemo, objamemo in prepoznamo svojega notranjega otroka? Ker nosi vse tiste vsebine, dobre in slabe, ki nas v odraslosti bodisi ovirajo ali pa nas vodijo do zdravih odnosov.

Življenje, ki ga živite, je odsev vašega odnosa do sebe
Če se ne cenite in s seboj ne delate lepo, zelo verjetno tudi vaša oklica z vami dela enako. Če se spoštujete, vas spoštujejo tudi drugi. Formula je preprosta, a kljub temu težka, saj je spremembe na sebi težko delati, če zanje nimamo močnega motiva.

Kako travma spremeni možgane?
Spolna zloraba, brutalen fizični napad, prisostvovanje nasilju ali vojni, dolgotrajno zanemarjanje v družini, bližnje srečanje s smrtjo … Telesne brazgotine se zacelijo, a nekatere čustvene rane nevidno zaustavijo življenja mnogih, ki so izkusili travmo. Nesmiselno je govoriti, naj že enkrat "prebolijo", saj posttravmatska stresna motnja spremeni strukturo možganov in vpliva na njihovo delovanje.

Zakaj je odpuščanje pomembno?
Največjo bolečino občutimo takrat, ko nas izdajo ljudje, ki so nam najbližje – starši, partner, prijatelji ali znanci. Vsakdo, ki je to že doživel, ve, kako hudo je takrat omajan naš notranji svet. A ko nas življenje močno prizadene, ni nič učinkovitejše za celjenje čustvenih ran od pristnega in globokega odpuščanja.

Kaj je relacijska travma?
Pomembni življenjski odnosi močno vplivajo na psihološki in čustveni razvoj vsakega posameznika. Kadar so ti odnosi nefunkcionalni, nezanesljivi ali so celo vir nasilja, lahko pustijo rane, ki se težko zacelijo. To velja zlasti za relacijsko travmo, ki nastane zaradi preteklih zlorab ali zanemarjanja in trajno škoduje samopodobi ter ustvarjanju uspešnih in trajnih povezav z drugimi. Osebam z izkušnjo relacijske travme se uspešni odnosi pogosto zdijo nedosegljivi zaradi nezaupanja, strahu pred intimo in splošne negotovosti.

Imago terapija: ustvarjanje ljubezni, kot si je želimo
Doživeti pravo ljubezen, ki temelji na globoki in pristni povezanosti s partnerjem, je želja mnogih. Hkrati pa je to tudi temeljni cilj imago terapije, ki v ospredje postavlja sočutno reševanje konfliktov, odkrivanje ranljivosti in poglabljanje intimnosti v varnem prostoru. Učinkovita partnerska komunikacija je ključnega pomena za ohranjanje dolgega in izpolnjujočega odnosa. Skupno življenje pomeni srečanje na polovici poti, premagovanje ovir ter konstruktivno izražanje negotovosti in frustracije.

Iskanje pomoči ni sramotno, saj pomeni odgovornost do samega sebe
Vsak posameznik se v življenju znajde na razpotju. Razlog so lahko partnerske ali družinske težave, konflikti na delovnem mestu, tesnobna občutja, stres in izgorelost, različne vrste odvisnosti in številne druge tegobe sodobnega časa. Iskanje pomoči se začne običajno takrat, ko se dlje časa vrtimo v vrtincu težkih občutij in se nam zdi, da ne vemo več, kako naprej. Vse, kar potrebujemo za spremembe v življenju, so prava mera motivacije, vztrajanje in terapevtski odnos, ki zdravi.

Kako nas otroštvo oblikuje?
Prav tako kot temelji hiše so tudi izkušnje iz otroštva osnova, na kateri gradimo življenje. Če ti temelji niso trdni, kar pomeni, da imamo čustvene razpoke in rane, lahko to vpliva na strukturo našega življenja v odraslosti.

Strah pred intimo: zakaj nastane in kako ga preseči?
Se v razmerju začnete umikati takoj, ko odnos postaja globlji in pričakovanja večja? Se vam zdi, da so vsi vaši odnosi zgolj površinski? Če vam misel na intimo, ranljivost in povezanost s partnerjem povzroča nelagodje, je to lahko znak, da vas je strah intime. Preverite, kaj so najpogostejši vzroki zanjo in kako strah preseči.

Na kakšen način sta povezani duševnost in hrana?
Mnogo ljudi se v trenutkih slabosti, žalovanja ali nezadovoljstva zateka k hrani. Na drugi strani pa so tisti, ki se v takšnih trenutkih hrani izogibajo. Ne ena ne druga skrajnost nista zdravi za naše fizično in duševno zdravje. Več o tem nam je v intervjuju razkrila socialna pedagoginja, geštalt izkustvena družinska terapevtka in psihoterapevtka Tina Korošec.

Ne romantizirajte partnerskih odnosov
Ljubezen ni vedno lepa, sijoča in osrečujoča, pač pa s sabo nosi tudi težja spoznanja, temačne dni in občutke negotovosti. Romantiziranje odnosov deluje kvarno, saj spodbuja popolnoma napačna pričakovanja, ta pa nas vodijo v nekonstruktivno vedenje. Če se vedno znova vrtite v začaranem krogu neuspelih partnerskih zvez, morda na ljubezen gledate s povsem napačnega zornega kota.

Samopoškodovalno vedenje
Pozdravljeni! Stara sem skoraj 27 let in tako rekoč obupana. Že vrsto let se vrtim v začaranem krogu in nikakor ne najdem izhoda. Mislim, da sem zasvojena - s stiskanjem mozoljev. Ne mine dan, da ne b...

Izguba ljubljene osebe - žalovanje je pomembno
Žalost, ki se pojavi ob izgubi ljubljene osebe, je nepopisna. Pojavi se lahko žalost, razočaranje, jeza, občutek krivde, zaskrbljenosti in še bi lahko naštevali. Gre za skupek različnih čustev, ki so za bližnje lahko izjemno težka. A pomembno je, da se zavedate, da je to normalno in da je žalost normalen del žalovanja za preminulo ljubljeno osebo.

4 skrivnosti, kako opustiti globoko čustveno bolečino
''Zdelo se je, da je odnos čudovit in še nikoli v življenju nisem bila tako zaljubljena. Nato pa se je zgodilo. Bil je razhod, ki je bil zame popolnoma nepričakovan,'' za mindbodygreen.com piše Američanka Michelle D’Avella. ''Razhod, ki je povzročil tako hudo bolečino, da sem se je preprosto želela le znebiti. In sem se je.''

7 eteričnih olj, brez katerih ne boste želeli več živeti
Aromaterapijo človeštvo pozna že na tisoče in tisoče let, saj so aromatične rastline dolga leta igrale ključno vlogo pri zdravljenju najrazličnejših težav. Številne kulture še danes s pridom uporabljajo pozitivne učinke eterični olj za boljše zdravje in počutje. Tu je 7 eteričnih olj, ki vam lahko pomagajo ob številnih težavah.

Grozljiva nesreča ji je prinesla neverjeten uspeh
56-letna Jane Healy je leta 1969 v nesreči med taborjenjem skoraj umrla. Taborniški ogenj ji je opekel kar 75 % kože. Čeprav je preživela, je ostala s hudimi brazgotinami in poškodbami za vse življenje. Kljub temu ni obupala. Našla je načine, s katerimi si je pomagala pri negi poškodovane kože in iz tega celo razvila poslovno idejo.

Bi prepoznali, da se spopadate z narcisistično motnjo?
Narcisistična motnja postaja vse pogostejša v potrošniški družbi, kjer se vse več časa posveča uveljavljanju in uspehu posameznika, malo pa v medsebojne odnose in graditev le-teh. Psihoterapevtka Biserka Ilin, dr. med, takoj pojasnjuje, kako lahko narcisistična motnja vpliva na naše življenje in zakaj jo sploh razvijemo.

Zvezdnice, ki so zaradi motenj hranjenja pristale na dnu
Motnje hranjenja so med zvezdnicami precej pogost pojav, saj je filmska, glasbena in modna industrija neizprosna. Pogosto morajo ženske za svoj uspeh tudi hirati. Tu je nekaj izmed tistih, ki so priznale, da so se spopadale z motnjami hranjenja.

Šest let zlorabljena, mučena in zaprta v omaro …
Pred dvanajstimi leti je policija v Teksasu na domu Barbare Atkinson naletela na grozljivo podobo. Po prijavi sosede so našli v omaro zaprto, izstradano, mučeno in zlorabljeno deklico Lauren Kavanaugh, ki je bila dolgih šest let žrtev zlorabe svojih staršev.

Danes je plesna učiteljica!
Življenje 27-letne Američanke je bilo prava nočna mora, saj zaradi prekomerne telesne teže, ki je bila posledica globokih čustvenih ran, ni mogla niti po stopnicah. Danes teče, pleše in življenje zajema z veliko žlico.

Da, to je osebna trenerka!
Čeprav je tehtala 150 kilogramov, odvisnost od hrane ni bila največji problem danes 21-letne Ashley iz Kalifornije. Čustvene rane, ki so ji bile zadane v otroštvu, je bilo veliko težje zaceliti kot izgubiti odvečno težo. Ne boste verjeli, a danes je osebna trenerka!

Gorelo ji je skoraj celo telo
Danes 17-letna Nikita je pred osmimi leti zaradi lastne neprevidnosti utrpela hude opekline po celem telesu, kar je močno zaznamovalo njeno telesno in čustveno stanje.

Pet stvari, ki jih ne naredite po koncu zveze
Vsak konec je težak in včasih v nenadnem navalu obupa, razočaranja ter jeze naredimo nekaj, kar pozneje obžalujemo. Kaj vse se znajde na seznamu stvari, ki jih nikakor ne smete narediti po koncu zveze?

FOTO: Ste izpostavljeni luskavici?
Življenje z luskavico ni enostavno. Ker je bolezen opazna že na daleč, se okolica bolnikov izogiba in jih poriva na stran, po drugi strani pa so bolniki na bolezen vezani doživljenjsko, zaradi česar se nekateri soočajo s hudimi travmami.

Zakaj nenehno izbirate napačne partnerje?
Se vam dogaja, da nenehno izberete napačnega partnerja, da ste nenehno razočarani nad svojimi preteklimi zvezami? Vzrok za to najpogosteje ni v vaših partnerjih, ampak v vas, saj imate morda napačno predstavo o ljubezni.