ščetkanje

Vam smrdi iz ust? Umivanje zob ni dovolj
Menite, da je za ustrezno in zadostno ustno higieno dovolj ščetkanje zob dvakrat na dan?

Kako preprečiti vnetje dlesni zaradi zobnega aparata?
Vnetje dlesni je pogosta težava, ki prizadene več kot tri četrtine ljudi, še posebej tiste z ortodontskimi aparati, ki otežujejo temeljito čiščenje zob. Slaba ustna higiena omogoča nabiranje zobnih oblog, kar vodi v vnetje, rdečico in krvavenje dlesni. Odlašanje z zdravljenjem lahko postane kronično in se razvije v paradontozo. Najboljša preventiva za boleče dlesni sta temeljita ustna higiena in reden obisk pri zobozdravniku.

Bakterije v vaših ustih igrajo pomembno vlogo pri vašem zdravju
Usta imajo najbolj raznolik habitat v človeškem telesu. Vsebuje več kot 700 znanih vrst bakterij, pa tudi kvasovke, viruse in nekatere praživali. Ta skupnost se skupaj imenuje ustni mikrobiom. Tako kot črevesni mikrobiom imajo tudi bakterije v ustih pomembno vlogo pri vašem zdravju.

To se zgodi, če uporabljate napačno ščetko
Zdravje ustne votline je ključni del zdravja, čeprav se tega pogosto zavemo šele, ko pride do težav. Skrb za zobe in dlesni ni odvisna zgolj od rednega ščetkanja in obiskov zobozdravnika, temveč tudi od orodij, ki jih uporabljamo. Ena najpomembnejših odločitev pri ustni higieni je izbira ustrezne zobne ščetke. V tem članku bomo raziskali, zakaj je izbira ščetke tako pomembna, kako izbrati pravo, in predstavili različne vrste ščetk, ki so na voljo.

Kaj so kavitete?
Kaviteta je luknja v zobu, ki nastane zaradi zobne gnilobe. Karies nastane, ko kisline v ustih obrabijo trdo zunanjo plast zoba (sklenino). Vsak lahko dobi karies. Ustrezna ustna higiena in redno čiščenje zob pa vsekakor lahko preprečita nastanek kariesa.

Prednosti ajurvede za boljši imunski sistem
V ajurvedi je jesen idealen čas za 'čiščenje telesa', saj nas pripravi na še hladnejše mesece, ki so pred nami, in pomaga krepiti naš imunski sistem. Kaj sploh je ajurveda?

Kako izbrati najboljšo zobno ščetko za občutljive dlesni?
Občutljive dlesni so pogosta težava, ki lahko povzroči nelagodje, krvavenje in vnetje. Če se občutljivih dlesni ne zdravi pravilno, lahko vodi do resnejših težav, kot je parodontoza. Pomemben del preventive in zdravljenja občutljivih dlesni je uporaba ustrezne zobne ščetke.

Kako prehrana vpliva na zdravje vaših zob?
Zdrava prehrana je ključni del splošnega zdravja, vključno z zdravjem zob in dlesni. Naši zobje in dlesni potrebujejo hranila za pravilno delovanje, rast ter obnovo, medtem ko določena živila lahko povzročijo škodo, če jih uživamo v prekomernih količinah.

Ne umivajte si zob, če se zgodi to
Kdaj, zakaj in v katerih primerih je poseganje po zobni ščetki celo odsvetovano?

Zakaj je v zobni pasti fluorid?
Fluorid je mineral, ki ga naravno najdemo v vodi, prsti in zraku. Skoraj vsa voda vsebuje nekaj fluorida, vendar se lahko ravni fluorida razlikujejo glede na to, od kod prihaja voda. V zadnjem času pa se pojavljajo tudi različne trditve, kaj je fluorid, za kaj se uporablja in kako škodljiv je. Poglejmo si, kaj konkretno je fluorid, ali je res nevaren in ali bi nas moralo skrbeti.

Zakaj in kako pride do zobne erozije?
Do zobne erozije pride, ko se vaša sklenina (zunanja, zaščitna plast vaših zob) tanjša. Ko enkrat pride do erozije, ne moremo popraviti 'škode', lahko pa veliko naredimo za preventivo in da ukrepamo, da zaustavimo, preden se stanje poslabša. Najboljši način za preprečevanje erozije sklenine je dobra ustna higiena in redni obisk zobozdravnika.

Zakaj pride do občutljivosti zob?
Občutljivost zob lahko občutimo bodisi ob uživanju vroče ali hladne pijače, sladke ali kisle hrane in celo pri globokem vdihu hladnega zraka. Bolečina sega od ostre in nenadne do globoke in rahle. Zdravljenje občutljivih zob vključuje fluorid, zobno pasto za desenzibilizacijo in zdravljenje zob.

Vse, kar morate vedeti o parodontalni bolezni
Paradontalna bolezen je pogosta bolezen dlesni in kosti, ki podpirajo vaše zobe. Zakaj pride do nje, kako jo lahko preprečimo, kako jo zdravimo?

To se zgodi, če si preveč umivate zobe
Morda pridno skrbite za svoje zobe s ščetkanjem in nitkanjem po vsakem obroku ali malici. Pa vendar je treba poudariti –prepogosto ščetkanje in nitkanje nikakor nista koristna za zdravje naših zob.

Vzroki za umik dlesni, simptomi in možnosti zdravljenja
Dlesen (gingiva) pokriva in obdaja majhen delež zunanjega dela zoba, ki se imenuje zobna krona, ter zobni vrat, ki se nahajata nad zobno korenino, ki je vsidrana v kost zgornje ali spodnje čeljusti. Ima pomembno vlogo pri zaščiti korenine zoba in okoliške kostnine ter ohranjanju zdravega in stabilnega okolja za zobe. Z zdravimi dlesnimi se zob tesno povezuje v svoja okoliška tkiva in jih varuje pred vnetji in drugimi težavami.

Kaj se zgodi, če krvavijo dlesni?
Krvaveče dlesni so težava, s katero se vsaj enkrat v življenju srečamo vsi. Lahko se pojavijo med ščetkanjem zob, med uporabo zobne nitke ali medzobnih ščetk ali pa celo spontano. Običajno je stanje povezano z vnetjem dlesni, strokovno poimenovanim gingivitis, ki je prva stopnja parodontalne bolezni oziroma bolezni obzobnih tkiv. Lahko pa je krvavitev prisotna tudi iz drugih razlogov.

Kariogena hrana – kakšen vpliv ima na naše zobe?
Lepi in zdravi zobje so nekaj, kar si vsi želimo, zato jim moramo nameniti tudi malo več pozornosti. Ni skrivnost, da nanje poleg genetike, higiene in raznoraznih bakterij vpliva tudi prehrana. Slednja pa je lahko lahko bolj ali manj kariogena. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Najpogostejša vprašanja v povezavi z zobnimi luskami in zobnimi prevlekami
Če so vaši zobje poškodovani, obarvani, nepravilno poravnani ali neenakomerno oblikovani, vam pri takšni težavi lahko med drugim pomagajo tudi zobne luske. Te so izdelane po meri, so tanke in v barvi zob. Njihov namen je učinkovito pokriti sprednjo površino za izboljšanje videza. Spreminjajo se lahko barva, oblika, velikost in dolžina lusk.

Je uporaba električne ščetke res bolj priporočljiva od uporabe navadne ščetke?
Temelj dobre ustne higiene je preprečevanje prekomernega nabiranja plaka. Plak oziroma biofilm bakterij in ostankov hrane v večjih količinah lahko celo začutimo z jezikom, ker imamo po dlje časa neumitih zobeh občutek puhastih zob.

Vse, kar morate vedeti o diamantnem pilingu
Diamantni piling je eden od tretmajev obraza, ki se ga danes poslužuje mnogo žensk, pa tudi moških! In to z dobrim razlogom. Je relativno cenovno ugodna rešitev za večino težav s kožo, ki zagotavlja skoraj takojšnje rezultate. Toda tako kot pri vsem drugem v življenju je tudi tukaj pomembno, da imamo realne predstave.

Več kot samo ščetkanje: Oral-B iO™ je prihodnost ustnega zdravja
Nova tehnologija predstavlja revolucijo v svoji kategoriji in ponovno opredeljuje vsakodnevno izkušnjo ščetkanja.

Otroci pri zobozdravniku
Kljub večji ozaveščenosti ljudi o pomembnosti ustne higiene za ustno zdravje in preventivnim dejavnostim na področju zobozdravstva se v ustih mlajših generacij še vedno velikokrat pojavlja zobna gniloba (karies). Stanje je še posebej slabo pri najmlajših, saj ima zobni karies kar polovica otrok, mlajših od šest let.

'Zdrave' navade, ki pravzaprav škodujejo našim zobem
Ste med tistimi, ki si ščetkajo zobe po vsakem obroku? Skrbno negujete ustno higieno, morda celo preveč? V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj 'zdravih' navad, ki pravzaprav niso zdrave in se tičejo ustne higiene.

Poskrbite za čudovit nasmeh
Da je smeh pol zdravja, ni samo rek, dejstvo je, da so nasmejani ljudje veliko bolj zdravi in priljubljeni. Za samozavesten in čudovit nasmeh pa so ključni zdravi in bleščeči zobje, zato jim namenite svojo pozornost.

Vse ožji zobje po ortodontski terapiji
Pozdravljeni! Pred časom sem opazila, da moja podočnika pokriva vedno manj dlesni? Kot da bosta počasi cela zunaj in zato zgledata tudi veliko večja. Na spletu sem malo poiskala in ugotovila, da se mi...

Limonin sok - vpliv na zobe
Pozdravljeni. Vsako jutro pijem na tešče limonin sok. Zanima me ali lahko ima to kakšne negativne dolgoročne posledice na zobe (sklenino) na daljši rok?

Umik dlesni zaradi intenzivnega ščetkanja
Pozdravljeni Sem v zgodnjih srednjih letih. Imam fiksni zobni ortodontski aparat cca 1 leto. Sedaj sem opazila, da zaradi stalnega umivanja, s trdo zobno ščetko, so se mi dlesni "umaknile navzgor", oz...

Odmrtje živca
Pozdravljeni. Stara sem 22 let. Bila sem pri zobozdravniku zaradi boleče šestice zgoraj, poslal me je na slikanje in ugotovil, da mi je odmrl živec. Zob mi je pozdravil z antibiotiki, po dveh tednih s...

Električna zobna ščetka
Pozdravljeni. Odločam se za nakup električne zobne ščetke in me zanima, ali sploh zobozdravniki priporočate čiščenje zob z električnimi zobnimi ščetkami in če, za katero naj se odločim? Odločam s...

Paradontalna bolezen
Pozdravljeni, moj problem so dlesni, ki odstopajo od zoba. Moj zobozdravnik je dejal, da je to posledica starosti in ščetkanja. Jaz se s tem ne strinjam, saj imam drugače lepe in zdrave zobe. Nikakor ...