Vizita.si

ščetke

Simptomi in bolezni 24. 02. 2025 05.00

Kako preprečiti vnetje dlesni zaradi zobnega aparata?

Vnetje dlesni je pogosta težava, ki prizadene več kot tri četrtine ljudi, še posebej tiste z ortodontskimi aparati, ki otežujejo temeljito čiščenje zob. Slaba ustna higiena omogoča nabiranje zobnih oblog, kar vodi v vnetje, rdečico in krvavenje dlesni. Odlašanje z zdravljenjem lahko postane kronično in se razvije v paradontozo. Najboljša preventiva za boleče dlesni sta temeljita ustna higiena in reden obisk pri zobozdravniku.

Zdravi zobje 18. 12. 2024 05.00

To se zgodi, če uporabljate napačno ščetko

Zdravje ustne votline je ključni del zdravja, čeprav se tega pogosto zavemo šele, ko pride do težav. Skrb za zobe in dlesni ni odvisna zgolj od rednega ščetkanja in obiskov zobozdravnika, temveč tudi od orodij, ki jih uporabljamo. Ena najpomembnejših odločitev pri ustni higieni je izbira ustrezne zobne ščetke. V tem članku bomo raziskali, zakaj je izbira ščetke tako pomembna, kako izbrati pravo, in predstavili različne vrste ščetk, ki so na voljo.

Zdravje 10. 11. 2024 03.39

Bi lahko živeli brez mikrobov?

Toplo, vlažno okolje vaše prhe in zobne ščetke je odlično gojišče za mikrobe, nova študija pa je identificirala na stotine virusov, ki tam živijo, kar kaže na ogromno biotsko raznovrstnost, ki jo najdemo v povprečnem domu. Se zavedate, da so virusi nekaj, s čimer smo neločljivo povezani?

Zdravi zobje 27. 09. 2024 04.31

Kako izbrati najboljšo zobno ščetko za občutljive dlesni?

Občutljive dlesni so pogosta težava, ki lahko povzroči nelagodje, krvavenje in vnetje. Če se občutljivih dlesni ne zdravi pravilno, lahko vodi do resnejših težav, kot je parodontoza. Pomemben del preventive in zdravljenja občutljivih dlesni je uporaba ustrezne zobne ščetke.

Zdravi zobje 04. 09. 2024 04.03

Zakaj pride do občutljivosti zob?

Občutljivost zob lahko občutimo bodisi ob uživanju vroče ali hladne pijače, sladke ali kisle hrane in celo pri globokem vdihu hladnega zraka. Bolečina sega od ostre in nenadne do globoke in rahle. Zdravljenje občutljivih zob vključuje fluorid, zobno pasto za desenzibilizacijo in zdravljenje zob.

Zdravi zobje 08. 08. 2024 04.51

To se zgodi, če si preveč umivate zobe

Morda pridno skrbite za svoje zobe s ščetkanjem in nitkanjem po vsakem obroku ali malici. Pa vendar je treba poudariti –prepogosto ščetkanje in nitkanje nikakor nista koristna za zdravje naših zob.

Lepota 09. 12. 2023 05.00

Kako negovati suhe lase?

Pozimi se mnogi spopadajo s težavo suhih las, ki lahko postanejo krhki, brez sijaja in težje obvladljivi. Zakaj se to dogaja in kako lahko negujemo svoje lase, da ostanejo zdravi in navlaženi tudi v hladnejših mesecih? Pomembno je, da nego las prilagodimo letnemu času.

Zdravi zobje 20. 11. 2023 05.00

Vse o zobni protezi

Vzroki za izgubo zob so različni, najpogosteje je izguba povezana s parodontalno boleznijo, kariesom ali poškodbami, število manjkajočih zob pa s starostjo narašča. Ob izgubi zob je vedno potreben razmislek, kako manjkajoče zobe nadomestiti, saj vrzeli v zobni vrsti pomenijo preveliko obremenjenost preostalih zob.

Zdravi zobje 17. 11. 2023 05.00

Kaj je retencija po zaključeni ortodontskih terapiji?

Sestavni del ortodontske terapije je retencija oziroma vzdrževanje doseženega premika zob in ohranjanje njihove nove postavitve.

Zdravi zobje 18. 10. 2023 05.00

Si sploh znamo pravilno umivati zobe?

Pravilno umivanje zob je temeljna skrb za vaše ustno zdravje, ki ne vpliva le na lepoto vašega nasmeha, temveč tudi na vaše splošno zdravje.

Zdravi zobje 21. 08. 2023 05.00

Vzroki za umik dlesni, simptomi in možnosti zdravljenja

Dlesen (gingiva) pokriva in obdaja majhen delež zunanjega dela zoba, ki se imenuje zobna krona, ter zobni vrat, ki se nahajata nad zobno korenino, ki je vsidrana v kost zgornje ali spodnje čeljusti. Ima pomembno vlogo pri zaščiti korenine zoba in okoliške kostnine ter ohranjanju zdravega in stabilnega okolja za zobe. Z zdravimi dlesnimi se zob tesno povezuje v svoja okoliška tkiva in jih varuje pred vnetji in drugimi težavami.

Zdravi zobje 27. 07. 2023 05.00

Najpogostejši vzrok zloma zoba

Zlomljen zob je boleča izkušnja, ki jo lahko doživi vsak do nas. Razlogi za zlom so različni: od zunanjih dejavnikov, kot je poškodba, do notranjih, ki so lahko posledica nepravilne sestave sklenine – zunanjega ovoja zoba in kariesa. Veliko vlogo igra preventiva, pomembno pa je tudi, da se zavedamo, kako postopati ob takem dogodku.

Zdravi zobje 25. 07. 2023 08.40

Kaj se zgodi, če krvavijo dlesni?

Krvaveče dlesni so težava, s katero se vsaj enkrat v življenju srečamo vsi. Lahko se pojavijo med ščetkanjem zob, med uporabo zobne nitke ali medzobnih ščetk ali pa celo spontano. Običajno je stanje povezano z vnetjem dlesni, strokovno poimenovanim gingivitis, ki je prva stopnja parodontalne bolezni oziroma bolezni obzobnih tkiv. Lahko pa je krvavitev prisotna tudi iz drugih razlogov.

Zdravi zobje 18. 05. 2023 14.09

Kaj storiti, ko se na zobeh pojavi to?

Zobni absces je vnetje, ki se pojavi v predelu kostnine, ki objema zobno korenino in vodi v nastanek otekline.

Zdravi zobje 18. 04. 2023 05.00

Kako pogosto bi morali menjavati zobno ščetko?

Zobna ščetka je nujen in obvezen pripomoček za vzdrževanje ustnega zdravja. Menjavati bi jo morali dovolj pogosto, da preprečimo karies, bolezni dlesni, slab zadah in ostale nevšečnosti. Kako pogosto bi jo torej dejansko morali menjavati?

Novice 14. 04. 2023 08.00

Vzroki in preprečevanje zobnega kamna

S kamni, ki se nahajajo v našem telesu, so navadno same težave. Pomislite na primer samo na izjemno nadležne žolčne ali ledvične kamne. Kamen se lahko nahaja tudi na zobeh. Za številne med vami zobni kamen predstavlja zgolj estetsko težavo, zavedati pa bi se morali še nevarnosti, ki jih lahko prinaša.

Zdravje 11. 01. 2023 05.00

Je uporaba električne ščetke res bolj priporočljiva od uporabe navadne ščetke?

Temelj dobre ustne higiene je preprečevanje prekomernega nabiranja plaka. Plak oziroma biofilm bakterij in ostankov hrane v večjih količinah lahko celo začutimo z jezikom, ker imamo po dlje časa neumitih zobeh občutek puhastih zob.

Naslovnica 15. 10. 2021 05.00

Več kot samo ščetkanje: Oral-B iO™ je prihodnost ustnega zdravja

Nova tehnologija predstavlja revolucijo v svoji kategoriji in ponovno opredeljuje vsakodnevno izkušnjo ščetkanja.

Razstrupljanje 26. 01. 2021 06.00

Razstrupljevalna juha – je zdrava bolj kot smuti?

Dr. Oz, ki je poznan kot zdravnik iz tujih pogovornih oddaj, trdi, da so juhe za čiščenje telesa veliko bolj zdrave kot razne diete s smutiji. Dragocene sestavine v juhi naj bi namreč lažje 'vstopile' v telo, juhe pa lahko po njegovih besedah pojemo, kolikor želimo.

Bolezni 10. 09. 2020 10.52

Kdaj je lahko nevaren?

Ko zaradi prehladnih obolenj odpornost pade, se pri številnih na obrazu pojavi neprijeten herpes. Ta v večini primerov ni nevaren, razen če ga prenesete v okolico očesa. V tem primeru lahko celo oslepite.

Simptomi in bolezni 28. 08. 2020 05.45

Tonzilarni kamni, nadloga, ki se pojavi v ustni votlini

Mandlji imajo v našem telesu presenetljiv pomen – naše telo pomagajo braniti pred okužbami, a zaradi težav, ki nastanejo z njimi, jih pogosto odstranjujejo že majhnim otrokom. Tonzilarni kamni so pravzaprav kamni, ki se nabirajo na mandljih, v najboljšem primeru so zgolj 'moteči', v najslabšem pa zahtevajo operativni poseg.

Bolezni 08. 06. 2020 07.30

Kaj je APS, sindrom, ki je lahko vzrok za splav?

Antifosfolipidni sindrom je bolezensko stanje, ki povzroča nastajanje strdkov v venah in arterijah ter številne druge težave, tudi življenjsko ogrožajoče, poleg tega pa je najpogostejši vzrok splavov.

Zdravje 12. 08. 2019 11.31

Zato nikoli ne bi smeli uporabiti tuje zobne ščetke

Včasih se zgodi, da prehitro spakiramo prtljago in med pakiranjem v toaletno torbico pozabimo spraviti zobno ščetko. Ker si pred spanjem vsi radi umivamo zobe in se z osveženim zadahom spravimo v posteljo, pa nekateri v teh primerih posežejo po partnerjevi ali prijateljičini zobni ščetki. Zakaj je to neprimerno?

POPovi zdravniki 16. 04. 2013 11.16

Čiščenje zob in ustne votline

Pozdravljeni, Mene pa zanima, kaj naj storim glede dlesni. Dlesni mi občasno krvavijo in opazila sem, da so se začele umikati nazaj. Kakšno ustno higieno naj uporabim, da zadevo vsaj ustavim. Zobe ...

POPovi zdravniki 14. 12. 2012 16.30

Hitro zabarvanje zob

Zdravo! Zelo hitro (2 meseca) se mi rjavo obarvajo spodnji prednji zobje na notranji strani. Ali lahko kako to preprečim samo oziroma odpravim sama, ali je edina rešitev, da hodim k zobozdravniku čist...

POPovi zdravniki 01. 10. 2012 12.13

Uv krtacka

Pozdravljeni, odločam se za nakup električne UV zobne ščetke ali zobne prhe. Kakšna je razlika in kaj mi priporočate. Pa še nekaj v zvezi z beljenjem zob: ali morajo biti popolnoma zdravi? Kaj pa be...

POPovi zdravniki 30. 11. 2011 22.24

Umivanje zob

Sem mamica dvo letnih dvojčkov in z umivanjem zobkov imamo kar nekaj težav, saj bi malčka rada sama umivala zobe, to pa ni dovolj temeljito. Razmišljam o nakupu električne zobne ščetke in sicer sonica...

POPovi zdravniki 18. 12. 2010 19.00

Električna zobna ščetka

Pozdravljeni. Odločam se za nakup električne zobne ščetke in me zanima, ali sploh zobozdravniki priporočate čiščenje zob z električnimi zobnimi ščetkami in če, za katero naj se odločim? Odločam s...

POPovi zdravniki 27. 02. 2010 12.14

Hepatitis C

Pozdravljeni, zanima me, če se hepatitis c lahko prenese preko sline (npr. pitje iz istega kozarca). Ali mi priporočate, da se testiram za hepatitis c, glede na to, da ga imamo v družini? Hvala za o...

POPovi zdravniki 05. 01. 2010 15.35

Električna zobna ščetka umetna aortna zaklopka

Zanima me, če lahko uporabljam električno zobno ščetko Sonicare?Imam sicer umetno aortno srčno zaklopko,ker pa proizvajalec v navodilih ne priporoča uporabe te ščetke za ljudi, ki imajo srčni spodbuj...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859