študenti

Informativci prihajajo: zakaj je pomemben vajb (in ne to, kar ti povejo)
Informativni dnevi so pred vrati. Po njih bo treba narediti precej pomembno življenjsko odločitev in izbrati faks, v katerem boš preživel velik del svojih naslednjih let. Resnica je, da so informativni dnevi pomembni in ti lahko dajo veliko informacij, ki olajšajo izbiro. Ampak to, kar ti bodo povedali, je v resnici dokaj postranskega pomena. Informativni dnevi so pravzaprav en velik marketinški dogodek. In kot pri vsakem marketingu je treba znati brati med vrsticami.

Nujni in nenujni stroški: kako lahko ena sama tabela spremeni tvoj odnos do denarja
Dijaki in študenti smo, finančno gledano, v precej sitni situaciji; mesečni dohodek je precej omejen, želje po izkoriščanju življenja pa velike. Zelo pogosto se nam zato zgodi, da nam finance začnejo uhajati izpod nadzora; usklajevanje stroškov študija in družabnega življenja nikakor ni enostavno.

Spanje je tvoj najboljši zaveznik med šolskim letom (in tako ga lahko izboljšaš)
Šolsko leto prinaša številne izzive, od obsežnih nalog in izpitov do družabnih dejavnosti in dodatnih obveznosti. V tem nenehnem vrvežu pogosto pozabimo na eno izmed najpomembnejših stvari za naše zdravje in uspeh – spanje. Kvalitetno spanje je ključno za dobro počutje, produktivnost in akademski uspeh.

Šolske obveznosti in druženje: Kako združiti to dvoje, ne da bi izgubil/-a živce?
Šolsko leto prinaša vrsto obveznosti, ki se lahko hitro naberejo in postanejo preobremenjujoče. Zelo težko je usklajevati učenje, naloge, izpite ter družabno življenje, ki je prav tako pomembno za tvoje duševno zdravje in socialno povezanost. Kako torej najti ravnotežje med šolskimi obveznostmi in druženjem, ne da bi izgubil/-a živce?

Kofein, energijske pijače in študentsko življenje
Študentsko obdobje prinaša številne izzive. Dnevi so dolgi, noči naporne in namenjene učenju, prisoten je stres zaradi izpitov. Mnogo študentov se obrne h kofeinu in energijskim pijačam za povečanje energije in izboljšanje osredotočenosti. Ali te pijače res zagotavljajo boljši fokus ali prinašajo več težav kot koristi?

Na čem temelji tvoje samospoštovanje?
Vsak je že srečal koga, ki je na površju deloval neverjetno samozavestno, a se je zlomil ob najmanjši kritiki. Paradoks je enostavno pojasniti, če poznamo razliko med samopodobo in samospoštovanjem. Samopodoba ti pove, kako se vidiš; samospoštovanje ti pove, kako se vrednotiš oz. kakšno vrednost pripisuješ sebi.

Zakaj ti ni treba biti tak/a kot ostali?
Prilagajanje v času najstništva velikokrat pomeni zanikanje lastne, še ne izoblikovane identitete.

6 nasvetov za iskanje študentskega dela
Smisel študentskega dela ni samo v denarju, temveč tudi in predvsem v nabiranju dragocenih izkušenj, spoznavanju različnih plati dela in novih zanimivih ljudi.

10 načinov, kako si lahko v prihodnosti zagotoviš službo, ki jo boš imel rad
Zgodnje izpostavljanje različnim dejavnostim in poklicnim možnostim vam lahko pomaga odkriti, kaj vas resnično navdušuje in motivira v življenju.

Zakaj 'moramo' sanjati?
Zakaj naši možgani potrebujejo sanje? Raziskave kažejo, da sanje niso le stranski produkt spanja, ampak opravljajo pomembne funkcije za naše dobro počutje. Poglejmo, kaj so zapisali na greatergood.berkeley.edu.

Po kakšnih kriterijih izbrati študij?
Ste že pomislili, po katerih kriterijih bi morali izbrati svoj študij? Veliko je odvisno od vaših interesov, a ne vse. Poglejmo si, na kaj vse je dobro biti pozoren.

Kot študent, na veliki nogi?!
Super je, če te starši podpirajo pri študiju, še bolj fantastično je, če imaš resnično podporo družine. A tukaj ne bomo govorili o psihologiji dobrih odnosov, temveč postavljanju na lastne noge. Zakaj je pomembno, da se čimprej osamosvojiš – predvsem v psihičnem in finančnem smislu? Poglejmo si nov video.

Pomembna novica za študente
Prvi mesec novega študijskega leta je skorajda za nami in večina že ima vsaj približno ustaljen urnik predavanj in vaj. To pomeni, da je sedaj že precej jasno, koliko časa ti vzamejo študijske obveznosti, in na podlagi tega si lahko izdelaš načrt drugih aktivnosti, s katerimi si boš zapolnil/-a študentsko življenje. Ena najbolj perspektivnih možnosti je zagotovo študentsko delo, ki ne predstavlja samo začetka poti v finančno samostojnost, temveč lahko pomembno vpliva tudi na tvojo karierno pot. Kako se torej pravilno lotiti iskanja študentskega dela?

Najpogostejše študentske napake
Katere so najpogostejše študentske napake, ki jih moraš poznati, še preden pride do tega, da jih narediš tudi sam? Vsi smo bili enkrat študentje in včasih je dobro slišati kakšen nasvet iz prve roke. Oskar je tokrat predstavil tudi svojo napako, za katero meni, da bi jo danes 'izpeljal' nekoliko drugače. Oglej si svežo video vsebino.

Kako si olajšati začetek novega študijskega leta?
Novo študijsko leto se je začelo, z njim pa vse tvoje obveznosti in seveda tudi tiste zelo prijetne stvari. Oskar je v tokratni vsebini in svežem videu povzel nekaj stvari, za katere si sam želi, da bi jih poznal in vedel, ko je sam začenjal s faksom.

Pravočasno se pripravite na novo študijsko leto
Zgolj nekaj dni nas še loči od začetka novega študijskega leta. Za nekatere so študijska leta sinonim za učenje, izobraževanje in pridobivanje izkušenj, drugi jih enačijo z zabavo in poznanstvi. Seveda obstajajo tudi tisti, ki so 'zlata sredina'. Ne z enim ne z drugim ni nič narobe, dokler dosežeš tisto, kar si želiš – navsezadnje pa je to verjetno izobrazba, ki si jo želiš pridobiti.

To boš dobil, če se že zdaj začneš učiti
Verjamemo, novo šolsko leto, novi ali stari prijatelji, nova družba in številne aktivnosti. Le komu bi se dalo učiti ...

Kakšen je vpliv alkohola na telesno aktivnost in pripravljenost?
Kako alkohol vpliva na fizično dejavnost – ima pozitivne ali negativne vplive? Kdaj in koliko alkohola je priporočljivo, če si želimo biti fizično aktivni in si želimo imeti primerno in ustrezno kondicijo? Vse v povezavi s tem v nadaljevanju.

Vse, kar morate vedeti o slovenskem znakovnem jeziku
Gluhe osebe za sporazumevanje uporabljajo slovenski znakovni jezik. Je jezik medsebojnega sporazumevanja, hkrati pa je pravica, da so gluhe osebe informirane v njim prilagojenih tehnikah. Znakovnih jezikov je več, tako kot govorjenih. Poglejmo si nekaj več o Slovenskem znakovnem jeziku.

Zakaj nas privlači tisto, česar 'ne moremo' imeti?
Ste se kdaj vprašali, zakaj nas pogosto privlačijo stvari, ki nas 'ne bi smele' ali pa tiste, ki jih ne moremo imeti? Psihologija ima seveda tudi na to vprašanje odgovor.

To naj bi bile lastnosti ljudi, ki imajo dobro psihično zdravje
Določene kombinacije osebnostnih lastnosti so lahko povezane z boljšim osebnim počutjem. Se sprašujete, katere so te lastnosti?

Kako obvladati stres ob prehodu v študentsko življenje?
Prehod med srednjo šolo in fakulteto velja za enega večjih mejnikov v življenju mladostnika, saj za mnoge to pomeni tudi selitev od doma, študijske izzive, iskanje nove družbe prijateljev in prve korake v samostojno življenje. Nič čudnega torej ni, če je prehod v novo obdobje pospremljen s skrbmi, tesnobnimi občutji in strahom.

Vabim te na kavo – kaj vse naj bi ženske vedele o intimnem zdravju?
Tudi v Sloveniji mlajše ženske včasih z negotovostjo poiščejo pomoč pri intimnih nadlogah. Skupina študentov farmacije se je to odločila spremeniti.

Poznaš vse pasti študentskega dela?
Pravijo, da ima vsaka stvar v življenju svojo 'pozitivno' in svojo 'negativno' plat. Vemo, da svet ni črno-bel, temveč ima v sebi najrazličnejše nianse. To velja tudi za študentsko delo.

10 nasvetov za urejene odnose s cimri
Kako lahko poskrbiš za bolj mirne in urejene odnose s cimri? Kako se lahko izogneš konfliktom in kaj lahko narediš, če si tisti, ki ima rad vse čisto, nasproti tebe pa je 'neurejena' oseba? Nekaj nasvetov ti ponujamo v nadaljevanju.

Ti preseda 'šolanje na domu'?
Trenutni časi niso popolnoma 'lahkotni' za nikogar - ne za učence, ne za dijake ali študenti, niti, četudi si ne moremo niti misliti, za starše. Zagotovo si se v tem obdobju že vsaj enkrat vprašal, kako bi si lahko olajšal trenutno situacijo? Kako ti lahko pri tem pomagajo starši? Odgovore na to in na še več vprašanj v povezavi s tematiko učenja je tokrat iskal naš Oskar v pogovoru s strokovnjakinjo.

10 znakov, ki kažejo na študijsko depresijo
Izpitno obdobje je za številne študente izjemno naporno in stresno. Učenje dolgo v noč, strah pred izpiti, pred tem, da bodo razočarali sebe ali svoje bližnje, soočanje z neuspehom in razočaranjem ob padcu na izpitu … Vse to so pritiski, ki lahko ogrozijo duševno zdravje študentov.

SCH IN ŠTUDIJ
Lep pozdrav. Imam preprosto vprašanje kar se tiče shizofrenikov-študentov. sem paranoidni shizofrenik z OKM, 2 leti že redno, brez prekinjanja jemljem tablete(prazini seroquel rivotril) in se imam n...

PROBLEMI Z IZENAČEVANJEM PRITISKA V UŠESU
Pozdravljeni, pišem vam ker imam probleme z izenačevanjem pritiska ko se vozim z letalom. Problemi nastanejo ko se letalo spušča in se pritisk v kabini veča. Pri tem naj omenim, da nisem nagnjen k ...

Energijske pijače
Lep pozdrav! Sem novinarka študentskega časopisa Študent in bi v tem mesecu študentski populaciji rada predstavila vplive redbulla, kave in pravega čaja na naš študij. Verjetno veste, da je v izpitne...