študentje

Motivacija za lene in impulzivne
V prvem članku smo ugotovili, da se večina zelo težko zanaša na motivacijo. Tedni in meseci po izpitnem obdobju, ko ni nikakršnega pritiska od zunaj, ki bi nas prisilil, da ostanemo v gibanju, so torej odlična priložnost za to, da pozabimo na svoje cilje in zaobljube in počasi začnemo propadati.

Zakaj je dobra in zdrava samopodoba tako zelo pomembna?
Zagotovo ste že slišali, kako pomembna je zdrava samopodoba, kako se morate začeti ceniti, verjeti vase in da pravzaprav ne morete ljubiti drugih, dokler ne ljubite sebe. To iz psihološkega vidika popolnoma drži, a kaj, ko grajenje samozavesti in zdrave samopodobe ni tako enostavno, kot jo predstavljajo nekateri. Poglejmo si, kaj sploh je samopodoba, zakaj je pomembna in kako lahko, korak po koraku, počasi začnete delati na njej.

Preveč izbire, premalo jasnosti: kako izbrati faks
Včasih se je težko odločiti že med kavo z mlekom in kapučinom. Ko pride do izbire fakultete, je odločitev za večino jasno še stokrat težja. To, da je od tega lahko odvisna tvoja prihodnost, seveda ne pomaga.

"Gremo skupaj na faks!" (in zakaj je to pogosto slaba ideja)
"Daj, gremo skupaj na faks! Bo enako kot v srednji, ampak še boljše!" Na prvi pogled zveni super. Zakaj bi se mučil s spoznavanjem novih ljudi, če lahko s sabo vzameš prijatelje in podoživiš srednjo šolo? Pazi, za tem se skriva precej pasti.

Opazuj študente na informativnih dnevih (povedali ti bodo vse)
Študentje na informativnih dnevih so tisti dan vsaj do neke mere igralci. Naloga je, da sicer odgovorijo na vprašanja, ampak seveda v čim boljši luči. "Ja, pri nas je super!" "Ful se družimo!" "Še enkrat bi izbral isto!" Na srečo večina ne zna preveč dobro igrati. In to je dobra novica – če znaš opazovati, boš hitro videl, kaj se skriva za fasado.

Kakšne omejitve ima rutina?
Ste kdaj pomislili, kakšne omejitve ima rutina? Zakaj se morajo tudi tisti, ki se jim nikoli ni bilo treba učiti, enkrat usesti za zvezke, če ne prej pa na fakulteti? O tem je tokrat spregovoril naš Oskar.

Zgolj tako, da bo novo študijsko obdobje uspešno
Morda smo 'še' v avgustu, a 1. oktober bo tu hitreje, kot si mislimo. Kako se lahko uspešno pripravite na novo študijsko obdobje, morda tudi popolnoma novo obdobje v svojem življenju? Pomembne trike in nasvete razkriva naš Oskar.

Česa se moraš zavedati še pred 1. oktobrom?
1. oktober bo tu hitreje, kot si mislimo. Kako se pripraviti na novo študijsko leto? Zakaj je izjemnega pomena in je skoraj vse odvisno od tega, kako in na kakšen način začnemo? Temelji, ki jih postavimo na začetku, so res izjemnega pomena.

Veš, kaj delaš?
Kako do boljših ocen, navsezadnje na splošno, do boljših rezultatov? Kako osvojiti disciplino za učenje, za delo in vse tisto, kar v življenju preprosto moramo narediti? Morda se odgovor skriva v skrivni 'sestavini'. Poglejmo si, kaj je o tem povedal naš Oskar.

10 načinov, kako si lahko v prihodnosti zagotoviš službo, ki jo boš imel rad
Zgodnje izpostavljanje različnim dejavnostim in poklicnim možnostim vam lahko pomaga odkriti, kaj vas resnično navdušuje in motivira v življenju.

Miti o seksu, v katere še vedno verjamemo
Nekateri menijo, da bi bilo spolno vzgojo smiselno uvesti že v osnovno šolo, nekateri v srednjo, spet tretji menijo, da to ni smiselno. A če pogledamo mite o seksu, ki se tega še vedno držijo, bi bila to precej racionalna odločitev. V nadaljevanju vam predstavljamo najpogostejše mite o seksu, v katere morda še vedno verjamete.

Po kakšnih kriterijih izbrati študij?
Ste že pomislili, po katerih kriterijih bi morali izbrati svoj študij? Veliko je odvisno od vaših interesov, a ne vse. Poglejmo si, na kaj vse je dobro biti pozoren.

Obstaja povezava med visokimi ravnmi holesterola in stresom?
Je stres povezan z visokim holesterolom? Kratek in zelo direkten odgovor je: da. Dolgotrajen občutek stresa lahko poveča tveganje za visok holesterol in celo bolezni srca.

Najpogostejše študentske napake
Katere so najpogostejše študentske napake, ki jih moraš poznati, še preden pride do tega, da jih narediš tudi sam? Vsi smo bili enkrat študentje in včasih je dobro slišati kakšen nasvet iz prve roke. Oskar je tokrat predstavil tudi svojo napako, za katero meni, da bi jo danes 'izpeljal' nekoliko drugače. Oglej si svežo video vsebino.

'Energijske pijače niso primerna pijača za otroke in mladostnike'
Energijske pijače vsebujejo visoko vsebnost kofeina, sladkorja in različnih drugih sicer dovoljenih poživil. Strokovnjaki opozarjajo, da lahko energijske pijače zvišajo krvni tlak in povzročijo nepravilen srčni ritem, dodatno pa s seboj nosijo številna druga tveganja za zdravje – tudi in predvsem za mladostnike!

Greš na izmenjavo? Na kaj moraš biti pozoren?
Ta mesec se pogovarjamo, kako pridobiti izkušnje v tujini, na katere programe se lahko prijavite, kaj ti prinašajo, kakšne so njihove prednosti in slabosti, danes pa ti predstavljamo predvsem slednje. Ne toliko 'slabosti' kot 'pasti', na katere moraš biti v tujini pozoren. Poglej si svežo video vsebino.

Pred začetkom novega študijskega leta ne pozabite na to
Najprej najpomembnejše – vsak študent je bil v vaši situaciji. Nismo vedeli, kaj, kako in kdaj, niti in še najmanj pa zakaj.

Ali je dopolnilno zdravstveno zavarovanje za vse zavarovance enako?
Zdravstveno zavarovanje je v Sloveniji v osnovi sestavljeno iz obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. To pomeni, če imate urejeni obe vrsti zavarovanj, potem pri obisku zdravnika, nakupu zdravil ali drugih zdravstvenih storitvah ne boste imeli dodatnih stroškov.

Veste, kje so najdaljše čakalne dobe?
Že tako sorazmerno dolge čakalne dobe v slovenskem zdravstvu so se zaradi epidemije covida-19 v zadnjih dveh letih še dodatno podaljšale. Na določene posege je potrebno čakati tudi več let, nesprejemljivo dolge so tudi čakalne vrste na prvi pregled. Strokovnjaki se strinjajo, da je situacija zaskrbljujoča, a premikov na bolje žal (še) ni na vidiku. Prav zato je pametno razmisliti o dodatnih možnostih, ki nam lahko zagotovijo hitrejši dostop do zdravnika in ustrezno medicinsko obravnavo.

Vse, kar moraš vedeti o informativnih dnevih 2022
Se boš letos vpisal v srednjo šolo ali pa celo že na fakulteto?! Fantastično! Pred tabo bo kmalu pomembna odločitev, ki je morda ne boš sprejel zlahka, zato pa so tu informativni dnevi, ki ti lahko pomagajo! Poglejmo si nekaj dejstev o letošnjih informativnih dnevih.

''Stigmatizacija težav v duševnem zdravju je še vedno prevelika''
Kakšne so razmere na področju duševnega zdravja mladih v času trenutne epidemije in v povezavi z njo? V medijih lahko poslušamo o vplivih na ekonomijo in na splošno na ves sistem, premalo poudarka pa dajemo svojemu splošnemu duševnemu zdravju predvsem duševnemu zdravju mladih, za katere so trenutne razmere vse prej kot lahke.

Si živčen, če nimaš telefona v roki?
Mobilni telefoni so bili prvotno namenjeni prenašanju sporočil in komunikaciji s tistimi, s katerimi si ljudje niso bili blizu. Danes so, kakor vsi prav dobro vemo, v bistvu manjši računalniki, ki lahko nadomestijo vse multimedijske naprave.

10 nasvetov za urejene odnose s cimri
Kako lahko poskrbiš za bolj mirne in urejene odnose s cimri? Kako se lahko izogneš konfliktom in kaj lahko narediš, če si tisti, ki ima rad vse čisto, nasproti tebe pa je 'neurejena' oseba? Nekaj nasvetov ti ponujamo v nadaljevanju.

Kampanjski učenci – nasveti, zaradi katerih boste zablesteli
Seveda se učenci delijo na tiste, ki tovrstno učenje poosebijo, ter tiste, ki to počnejo le redko. Vemo, da je nezdravo in škodljivo, toda na žalost se včasih preprosto nihče ne more izogniti kampanjskemu učenju.

To morate delati, če želite imeti boljšo koncentracijo in spomin
Rezultati ameriške študije so dognali, da so študentje, ki so svoje zapiske in učno snov pisali na roko, tudi boljše razumeli čtivo in bili bolj dovzetni za razumevanje novih idej. Učitelji opažajo in mladi poudarjajo, da skoraj ne znajo več pisati z roko, njihove kretnje so toge, neizdelane, nerodne.

10 znakov, ki kažejo na študijsko depresijo
Izpitno obdobje je za številne študente izjemno naporno in stresno. Učenje dolgo v noč, strah pred izpiti, pred tem, da bodo razočarali sebe ali svoje bližnje, soočanje z neuspehom in razočaranjem ob padcu na izpitu … Vse to so pritiski, ki lahko ogrozijo duševno zdravje študentov.

Življenjski izzivi in čustvene stiske študentov
Študentsko življenje je vse prevečkrat po krivici povezano samo z ležernim stilom življenja in zabavami. A to je tudi obdobje, ko se veliko število mladih sooči z večjimi prelomnicami, ki s seboj prinesejo težje čustvene stiske.

99 let ni vedela, da živi z vsemi organi na napačnem mestu
Rose Marie Bentley se je v zgodovino medicine zapisala po svoji smrti, ko so študentje medicine med obdukcijo odkrili, da je 99-letnica, ki je umrla naravne smrti, vse življenje živela z notranjimi organi na napačnem mestu.

Hemangiomi
živijo, ko sem se rodila sem imela zelo veliko hemangiomov, menjali so mi 2x kri imela sem jih po tudi po notranjih organih niso bili veliki bile so samo male pikice, imela sem jih ogromno in hodili s...

Energijske pijače
Lep pozdrav! Sem novinarka študentskega časopisa Študent in bi v tem mesecu študentski populaciji rada predstavila vplive redbulla, kave in pravega čaja na naš študij. Verjetno veste, da je v izpitne...