živčne

Migrene in vreme: Kako pomladne spremembe vplivajo na glavobole
Pomladne vremenske spremembe lahko močno vplivajo na ljudi, ki trpijo za migrenami. Spremembe temperature, vlažnost, povišana koncentracija cvetnega prahu in druge vremenske spremembe lahko sprožijo migrenske napade. Kot piše Verywell Health, so migrene pogosto povezane s spremembami v vremenskih razmerah, saj te lahko vplivajo na krvne žile, hormonsko ravnovesje in splošno počutje.

Kaj so halucinacije?
Ste vedeli, da so nekatere halucinacije celo normalne? Denimo tiste, ki nastanejo, ko zaspite ali se prebudite. Vse ostalo so vsekakor lahko znak resnejše bolezni, kot je shizofrenija ali demenca.

Težava s črevesjem, ki lahko nakazuje na Parkinsonovo bolezen
Ugotovitve v reviji Gut dodajajo dodatne dokaze ideji, da sta zdravje možganov in črevesja tesno povezana. Bodite pozorni na naslednje simptome.

Barbara Tanze: Zavestne dihalne tehnike lahko pomembno vplivajo na možganske valove
V našem dihu je življenje. Hkrati pa je dihanje povezano s praktično vsemi procesi v našem telesu, ki si jih lahko zamislimo, jih poznamo ali ne. Navsezadnje pa dihanje vpliva tudi in predvsem na naš simpatični in parasimpatični živčni sistem. Slednja sta pomembna pri obvladovanju stresa, za katerega se zdi, da ga je v zadnjem času vedno več. O tem, kako dihanje vpliva na naše soočanje s stresom, kako slednji vpliva na naše telo, kako lahko bolj zavestno dihamo in zakaj je dih naš največji dar, sem se pogovarjala z Barbaro Tanze, M.A. vokalno pedagoginjo, diplomantko Akademije za manualno terapijo, oromiofunkcionalno terapevtko in cert. Breath Science Practitioner.

9 bistvenih aminokislin, ki jih potrebuje naše telo
Zakaj so pomembne aminokisline, kaj počnejo v našem telesu, zakaj jih potrebujemo in v kateri hrani jih najdemo?

Nenavaden simptom, ki lahko kaže na multiplo sklerozo
Kaj je Lhermittov znak? Zakaj ga povezujejo z multiplo sklerozo?

8 najpogostejših vzrokov za bolečine v hrbtu
Vsakdo se je že kdaj v življenju srečal z bolečinami v hrbtu. Bolečine so lahko začasne ali kronične, povzročajo pa jih lahko različni vzroki.

Zakaj pride do išiasa?
Zakaj in kako pride do išiasa? Obstaja preventiva in če, kakšna je?

Kaj je prehranska koma?
Ste po hrani velikokrat zaspani? Tako zelo zaspani, da komaj ohranjate odprte oči in bi šli najraje spat?

5 vitaminov, ki lahko pomagajo zmanjšati utrujenost
Utrujenost je običajno stanje, ki prizadene skoraj vsakogar občasno. Lahko je posledica napornega dneva, pomanjkanja spanja, stresa ali slabe prehrane. Vendar pa kronična utrujenost, ki traja dlje časa, lahko kaže na pomanjkanje nekaterih pomembnih hranil, vključno z vitamini.

Kaj je fokalna distonija?
Fokalna distonija je nevrološka motnja. Povzroča nehotene gibe ali krčenje mišic v enem delu telesa. Bolniki imajo žariščno distonijo v vratu, očeh, čeljusti ali glasilkah. Fokalna distonija lahko vpliva tudi na zapestja, roke ali prste.

Kako se spopadati s kroničnimi bolečinami v starosti?
Kronična bolečina je ena najpogostejših težav, s katerimi se srečujejo starejši ljudje. Lahko izhaja iz različnih vzrokov, kot so artritis, osteoporoza, poškodbe, živčne bolezni ali druge zdravstvene težave, ki vplivajo na gibljivost in kakovost življenja. Spopadanje s kronično bolečino ni enostavno, vendar obstajajo različni načini, ki pomagajo lajšati bolečine, izboljšati gibljivost in omogočiti boljše življenje.

Mišični vozli: kaj so, zakaj nastanejo in kako jih odpraviti?
Mišični vozli so pogost in nadležen pojav, ki lahko povzroči bolečine, napetost ter omeji gibanje. Večino nas je že kdaj pestil občutek zatrdline ali bolečine v mišicah, najpogosteje v vratu, ramenih in hrbtu. Kljub pogostosti pa mnogi ne vedo natančno, kaj mišični vozli so, zakaj nastanejo in kako jih učinkovito odpraviti.

Najpogostejši miti o botoksu in resnice, ki jih morate poznati
Botoks že desetletja spada med najbolj priljubljene kozmetične tretmaje za zmanjševanje gub in pomlajevanje kože. Kljub njegovi učinkovitosti pa se še vedno srečuje z vrsto mitov, ki pogosto zasenčijo dejanske učinke in varnost postopka. Ali botoks resnično spremeni obraz v "zamrznjeno masko"? Je škodljiv ali zasvoljiv?

Katerih težav s kožo ne smete ignorirati?
Koža je največji organ našega telesa in služi kot zaščitna bariera pred poškodbami, okužbami ter vplivi okolja. Kljub temu, da je vsakodnevno izpostavljena različnim dejavnikom, kot so sonce, onesnaženje in drastične temperaturne spremembe, koža pogosto ne opozori na težave takoj.

Najpogostejši razlogi za išias
Izraz išias opisuje skupek simptomov v nogi, kot so mravljinčenje, šibkost, izguba občutka v nogi. Bolečina izvira iz spodnjega dela hrbta in se širi preko zadnjice navzdol po nogi. Išias ni medicinska diagnoza sama po sebi, a je običajno simptom, ki je posledica nekega zdravstvenega stanja.

Zakaj se mladi odločajo za preventivni botoks?
Vse več mladih naj bi se odločalo za preventivni botoks. Kaj je preventivni botoks, je sploh smiseln? Zakaj bi se mladi, ki še nimajo znakov staranja, odločali za to?

Kako očistiti zamašen nos?
Zakorakali smo v hladnejši del leta, v katerem skoraj nihče vsaj enkrat ne ubeži smrkavemu in zamešenemu nosu. Kako ga očistiti in kako vsaj nekoliko olajšati dihanje?

Vprašanja, ki razkrivajo, ali imate tveganje za demenco
Zamisel o izgubi nadzora nad svojimi mislimi ali nezmožnosti zapomniti si ljubljene osebe povzroča razumljivo tesnobo in to se, skupaj s staranjem prebivalstva, dogaja vedno večjemu številu ljudi.

To je razlog, da ste zaprti, če ste prenehali piti kavo
Ste prenehali piti kavo, vaša prebava pa ni več redna ali pa enaka, kot je bila? Kava velja za stimulans, vendar ne vpliva na vse enako. Vsekakor pa je dejstvo, da lahko povzroči kratkotrajno zaprtje, če se odločimo, da je ne bomo več pili.

Ko bolezen napreduje, lahko posamezniki doživijo več simptomov
Kaj je amiotrofična lateralna skleroza, v nadaljevanu ALS? Tjaša Dugulin je za 24UR spregovorila z znanim režiserjem, ki ga je omenjena bolezen prizadela.

To se zgodi, če jeste zažgano hrano
Kako škodljiva je zažgana hrana v resnici za zdravje? Posledice uživanja takšne hrane nikakor niso optimalne. Znanstveniki opozarjajo, da je zažgana hrana škodljiva našemu zdravju iz več razlogov.

To je lahko stranski učinek sladkorne bolezni
Gastropareza je stanje, kjer hrana prehaja skozi želodec počasneje, kot bi morala. Gre za dolgotrajno stanje, ki ga je mogoče obvladati s spremembami prehrane, zdravili in drugimi oblikami zdravljenja.

Redka motnja požiralnika, ki lahko oteži požiranje hrane in pijače
Ahalazija se pojavi, ko se poškodujejo živci v požiralniku. Posledica tega je, da požiralnik sčasoma postane paraliziran in razširjen ter sčasoma izgubi sposobnost iztiskanja hrane v želodec.

Kako prepoznati artritis?
V Sloveniji imamo okoli 24.000 bolnikov z artritisom in več kot 230.000 oseb z revmatičnimi obolenji. Zaskrbljujoče je dejstvo, da je vedno več bolnikov med otroki. Stereotip, da je to zgolj bolezen starejših, torej že dolgo ne drži več.

Zakaj kihamo?
Kihanje je odziv telesa in je namenjeno odstranjevanju dražilnih snovi iz našega nosu. Vendar pa je kihanje lahko tudi neobičajno.

Kaj je sindrom karpalnega kanala?
Karpalni kanal je ozek prehod, ki je obdan s kostmi in vezmi v dlani. Sindrom karpalnega kanala nastane zaradi pritiska na mediani živec. Ko je slednji stisnjen, lahko simptomi vključujejo otrplost, mravljinčenje in šibkost v dlani in roki.

Zakaj se pojavijo bolečine v vratu?
Bolečine v vratu so v sodobnem življenju vedno bolj pogoste. Strokovno jim pravimo cervikalgija. Lahko trajajo od nekaj dni do nekaj let, odvisno od vzroka. Najpogostejši vzroki so fizična obremenitev, slaba drža, duševni stres, osteoartritis, spinalna stenoza, hernija diska in druga zdravstvena stanja.

Katere avtoimunske bolezni poznamo?
Avtoimunska bolezen je stanje, v katerem vaš imunski sistem napade vaše telo.

Ogroženi so tisti, ki spijejo več kot tri in pol kozarce vina na teden
Za mnoge se trije kozarci vina in pol na teden ne sliši veliko. A raziskovalci so ugotovili, da že tako malo alkohola pusti posledice na naših možganih. In sicer se sčasoma to pokaže tako, da imamo večje tveganje za pojav demence, hude kronične bolezni, ki prizadene naš spomin, sposobnosti razumevanja, učenja, govora, presoje, orientacije ...